130 let

Muslimští radikální bojovníci. | foto: AFP

„Za konflikty může politika, ne víra“

Svět
  •   8:00
Istanbul - Neformální uskupení vědců, politiků a náboženských vůdců vypracovalo akční plán, jak zlepšit vztahy mezi Západem a islámem.

Politika, nikoli víra může za propast, která se stále zřetelněji otevírá mezi Západem a muslimským světem, myslí si generální tajemník OSN Kofi Annan. „Měli bychom začít tím, že si uvědomíme, že problém nespočívá v koránu, v tóře či v bibli. Častokrát jsem upozorňoval na to, že současné konflikty nemají počátek ve víře, ale v tom, jak se věřící chovají jeden ke druhému,“ uvedl Annan na neformálním istanbulském kolokviu, kterého se účastnilo dvacet vědců, náboženských vůdců a politiků. Ti společně tvoří „páteř“ iniciativy OSN nazvané Spřízněnost civilizací (Alliance of Civilizations).

 Hlavní příčinou propasti není rozdílné náboženství či historie, ale současný politický vývoj, zejména izraelsko-palestinský konflikt. Jeho vyřešení je pro zlepšení vztahů mezi islámským světem a Západem klíčové, shodli se světoví odborníci, mezi kterými jsou například nositel Nobelovy ceny míru arcibiskup Desmond Tutu či bývalý íránský prezident Mohammad Chátamí.

Největší hrozba mezinárodní stability

S nápadem vytvořit tuto iniciativu přišel v září roku 2004, šest měsíců po teroristických útocích v Madridu, španělský premiér José Luis Zapatero. Její členové se od té doby několikrát sešli a diskutovali o možných řešeních nynější situace, kdy jak říkají, „potřeba vytvořit most mezi civilizacemi nikdy nebyla větší“. Proto pro Kofiho Annana vypracovali „akční plán“, ve kterém nejen popisují současné největší problémy, ale navrhují i jejich řešení. Účastníci shromáždění si mimo jiné myslí, že by měl být znovu zahájen blízkovýchodní mírový proces a měla by být co nejdříve svolána mezinárodní konference za účasti jak izraelské, tak palestinské strany. „Spor mezi Izraelci a Palestinci zůstává jednou z největších hrozeb mezinárodní stability,“ uvádí se ve zprávě.

 „Můžeme si myslet, že arabskoizraelský konflikt je jen jedním z mnoha regionálních sporů. Ale není tomu tak,“ prohlásil Annan, poté co mu byl „akční plán“ předán. „Dokud budou žít Palestinci pod okupací a Izraelci budou umírat v autobusech či na tanečních zábavách, rozpoutané vášně ve světě se nepodaří zastavit,“ dodal.
 Zpráva vypracovaná odborníky také kritizuje vojenské operace Západu v Iráku a Afghánistánu za to, že přispěly k rozpoutání „ovzduší strachu a nepřátelství“ po celém světě. Odborníkům vadí i štvavý jazyk užívaný politickými a náboženskými vůdci, který je snadno zneužitelný médii. „Lidé, kteří musí neustále čelit diskriminaci a ponižování, pak brání svou identitu mnohem agresivněji,“ píše se ve zprávě.
 Zvýšit množství výměnných programů pro mladé lidi a zahájit mediální kampaň proti diskriminaci je podle expertů jednou z cest, jak porozumění mezi kulturami zlepšit. Kofi Annan s těmito doporučeními souhlasil, podle něj však musí nejdříve ještě zmizet vzájemná nedůvěra mezi Západem a islámem.

 Na financování činnosti neformálního uskupení, které odmítá vizi „střetu civilizací“, se podílejí katolické Španělsko spolu s Tureckem, sekulárním státem s převážně muslimským obyvatelstvem. „Někteří si myslí, že spřízněnost civilizací je utopie, ale ve světě existují případy mírového soužití různých lidí z různých civilizací,“ prohlásil španělský premiér José Luis Zapatero.

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás