14. srpna 2017 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záhada dánské ponorky. Potopila se, její pasažérka zmizela, ale na palubě se tělo nenašlo

Policejní technici prohledávají ponorku dánského podnikatele Petera Madsena po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní technici prohledávají ponorku dánského podnikatele Petera Madsena po... | foto: AP/ČTKReuters

KODAŇ/PRAHA Zápletka jako z dílny spisovatele Jo Nesba. Kodaňská policie v pátek zatkla majitele soukromé ponorky, která se potopila v dánských vodách. Peter Madsen je podezřelý z vraždy pohřešované švédské novinářky, která s ním v ponorce ve čtvrtek byla. Ve vyzdvižené ponorce žádné tělo nalezeno nebylo. Znalci tvrdí, že potopena byla záměrně.

Novinářka Kim Wallová psala o ponorce reportáž a na její palubě byla s Madsenem ve čtvrtek sama. Pátrání po novinářce začalo v pátek poté, co její přítel oznámil, že je nezvěstná. Wallová pendlovala mezi New Yorkem a Pekingem a psala pro The Guardian, The New York Times či hongkongský South China Morning Post.

Podle dánských médií kolemjdoucí pořídil fotografii ponorky v kodaňském přístavu. Na ní z věže vykukuje žena, kterou je podle dánských zdrojů právě švédská novinářka Wallová.

Madsen v dánské televizi vysvětloval, proč se ponorka potopila a jak se sám zachránil, napsala agentura AP. „Jsem v pořádku, ale je mi líto, že se Nautilus potopil,“ referoval v rozhovoru pro kanál TV2 o vlastními silami sestrojeném plavidlu.

Podnikatel vinu popírá a tvrdí, že redaktorku ve čtvrtek večer vylodil na ostrově. „Řekl nám, že žurnalistku vysadil. Na palubě byli pouze oni dva,“ potvrdil mluvčí dánského námořnictva Anders Damgaard.

Peter Madsen.
Neidentifikovaná žena - podle dánských médií Wallová - vykukuje z ponorky v...

Dánské námořnictvo sice nejprve uvedlo, že na „plovoucí ponorku“ narazilo jižně od Kodaně, ale mluvčí armády později potvrdil, že klesla ke dnu. Policejní mluvčí Jens Moller Jensen v neděli uvedl, že ponorka byla vyzdvižena z mořského dna, prohledána, ale žádné tělo na její palubě nalezeno nebylo. Hledání po ztracené Švédce proto pokračuje.

Vyšetřovatelé navíc přišli s tezí, že ponorka byla potopena záměrně. Zřejmě tak měl učinit přímo milionář Madsen. Ten je nyní ve vazbě a je prozatím podezřelý z neúmyslného zabití. Madsenova právní zástupkyně Betina Hald Engmarková trvá na klientově nevině, ale Madsen je prý ochoten plně spolupracovat při vyšetřování.

Přibližně 40tunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus bylo největší amatérsky postavenou ponorkou na světě. Nešlo přitom o jediný Madsenův projekt. Šestačtyřicetiletý muž nejprve postavil malou ponorku Freya a po ní větší ponorný člun Kraka. Spolu s Kristianem von Bengstonem, jenž dříve pracoval pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), také inicioval sdružení amatérských nadšenců, které se pokouší dostat do vesmíru člověka.

ČTK, fasJakub Fajnor

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz