130 let

Slovinsko oznámilo, že jeho kapacity jsou naplněné na maximum a další běžence již přijmout nemůže. Navzdory tomu Chorvatsko v noci na pondělí přemístilo k hranici stovky dalších migrantů. Bezprizorní lidé se v chladné deštivé noci snažili zahřát pálením dek a větví. | foto: ČTK

Zima, déšť a napětí. Stovky běženců uvízly mezi Chorvatskem a Slovinskem

Evropa
  •   10:37aktualizováno  15:05
ZÁHŘEB/LUBLAŇ - Slovinsko a Chorvatsko se v pondělí odpoledne rozhodly pustit na svá území další migranty mířící dál do Evropské unie. Do Slovinska přišlo během z Chorvatska během pondělka už kolem 5 tisíc migrantů a dalších 1200 by mělo ještě přijet vlakem. Podle agentury Reuters to odpoledne oznámilo slovinské ministerstvo vnitra, které obvinilo Záhřeb, že ignoruje prosby a snahy Lublaně omezit příval uprchlíků.

Maďarsko uzavřelo hranice. Proud tisíců uprchlíků míří proto do Slovinska

Vlak, ve kterém bylo asi 1800 lidí, dorazil na hranici v časných hodinách. Chorvatská policie migranty nechala vystoupit, na druhé straně ale hranici střežila slovinská policie, která tam postavila zátarasy a snažila se zabránit uprchlíkům v hromadném vstupu.

Mezi vyčerpanými běženci na hranici vládla nervozita a rostlo napětí, jež zesilovala také nepřízeň počasí.

Stovky migrantů pocházejících zejména z blízkovýchodních zemí strávily noc v dešti a chladu na chorvatsko-slovinské hranici. Chorvatské úřady tam vyslaly vlak s uprchlíky navzdory slovinskému prohlášení, že Slovinci už další osoby nepřijmou. Přes 10 tisíc běženců se nyní nahromadilo v Srbsku, oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Slovinsko svolalo mimořádné zasedání parlamentu, odpoledne se na krizovém jednání sešla také slovinská vláda. Ministryně vnitra Vesna Györkös Žnidar již dopoledne varovala, že Slovinsko naplnilo své kapacity a další uprchlíky už nemůže přijímat. Chorvatsko pak obvinila, že nerespektuje uzavřené dohody, a s ohledem na stávající postup jižního souseda v migrační krizi jej označila za „převozníka“.

Během víkendu přišlo do Slovinska přes 5100 běženců, od pondělní noci pak dalších nejméně 2700. Z toho jen čtyři osoby požádaly slovinské úřady o azyl, informuje server Delo.si.

Svou kolegyni podpořil také ministr zahraničí Karl Erjavec. „Chorvatská strana nespolupracuje, navzdory tomu, že ji upozorňujeme, jaké jsou kapacity u nás a v Rakousku. Během dne se budeme pokoušet navázat s Chorvatskem spolupráci, nebo se věci mohou značně zkomplikovat,“ řekl podle serveru Delo.si.

Slovinská strana se nakonec odpoledne rozhodla všechny uprchlíky do země vpustit. Mluvčí ministerstva vnitra Vesna Mitričová podle agentury APA v této souvislosti sdělila, že úřady za pondělí počítají s příchodem více než šesti tisíc lidí.

Podobné rozhodnutí pustit běžence do země přijaly i chorvatské úřady. Podle agentury AP se jich následně ze Srbska do Chorvatska nahrnulo několik tisíc.

‚Může za to Řecko‘

Chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić se brání vysvětlením, že Chorvaté chtěli uprchlíky odvézt zpět do vnitrozemských středisek, avšak běženci odmítli a dobrovolně vystoupili. Šéf vládního kabinetu Zoran Milanović ovšem krátce po poledni prohlásil, že Chorvatsko hodlá uprchlíky na hranici posílat dál. Vyzval rovněž slovinskou stranu, aby je přijímala a asistovala jim v další cestě na sever, jinak budou běženci slovinsko-chorvatskou hranici překračovat chaoticky a bez dozoru.

Ostojić dodal, že Chorvatsko nemá na výběr a uprchlíky k hranicím Schengenu svážet musí. „První den řekli, že přijmou 8000 lidí, 24 hodin poté mluvili o 5000, na konci 2500, za 48 hodin jsme se dostali na nulu,“ prohlásil na adresu Slovinska. „To by znamenalo, že by všechny lidi muselo přijímat Chorvatsko,“ řekl ministr v přijímacím středisku Opatovac. Zdůraznil, že Chorvatsko migrantům a běžencům nabídlo vše, co mohlo, zopakoval však, že kapacity země jsou omezené. Za hlavního viníka současné krize přitom opět označil Řecko.

Nicméně v pondělí brzy odpoledne Chorvatsko oznámilo, že vlak s přibližně 2000 běženci, jenž ráno vyrazil z přechodu Tovarnik na hranici se Srbskem, zastaví v Záhřebu a k hranicím nebude pokračovat, dokud se obě strany nedomluví na jejich příjmu. Slovinská agentura STA však s odvoláním na Chorvatské dráhy uvedla, že vlak byl přesto přesměrován k hranicím se Slovinskem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Zátarasy na hranicích

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, jímž míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Uprchlíci, mezi kterými jsou i ženy a děti, se pokoušeli najít způsob, jak se do Slovinska dostat. Místní úřady to ale povolily jen malým skupinkám. Z druhé strany přitom chorvatská policie běžencům bránila v tom, aby se vrátili zpátky. Brusel v pondělí oznámil, že prověřuje, zda Slovinsko a Chorvatsko jednají v souladu s pravidly unijního azylového systému.

Čekání na hranici.
Slovinští policisté jsou vyčerpaní, ale vůči běžencům jsou korektní a pomáhají...

‚Nahnali je na hranice a nepustili zpět‘

Organizace Amnesty International (AI) mezitím zkritizovala způsob, jemuž obě země krizi na hranicích čelí. „Ti lidé potřebují útočiště, na hranici se s nimi nesmí takto nepřiměřeně zacházet a bránit jim v přístupu k azylovému řízení. Jde to proti mezinárodnímu právu a povinnostem Slovinska,“ komentovala AI situaci téměř 2000 běženců, kteří v noci na pondělí uvízli na hraničním přechodu Središče ob Dravi.

„Chorvatská policie jednoduše nahnala lidi na hranice, aniž by jim zajistila jakékoli přijímací prostory. Neměli žádný plán, jak by se o ně aspoň během noci postarali. Jednoduše přikázali, aby šli na hranici, načež jim zabránili v návratu. Na obou stranách se jedná o naprostou nezodpovědnost,“ uvedla. EU podle ní musí co nejdřív zprovoznit přijímací střediska ve vstupních zemích (takzvané hotspoty), která by se běženců ujala a zahájila s nimi potřebné procedury.

Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i ještě dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, kudy míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Řeka lidí v Srbsku a Makedonii

Jak v pondělí oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), v Srbsku je v současné době více než 10 000 migrantů, kteří tam zůstali uvězněni kvůli nejrůznějším omezením panujícím na hranicích zemí dále na západě Evropy. „Je to jak obrovská řeka lidí, jestliže ji někde zastavíte, jinde dojde k záplavám. Právě to se nyní děje,“ uvedla mluvčí UNHCR Melita Šunjićová. „Máme nedostatek jídla, přikrývek, všeho,“ dodala.

Do země přitom budou nejspíš v příštích dnech neustále proudit další stovky migrantů. Sousední Makedonie totiž zaznamenala o víkendu opět obrovský nápor běženců. Od šesté hodiny večer v sobotu do šesté hodiny večer v neděli do země vstoupilo 10 000 uprchlíků, uvedla agentura AFP s odvoláním na humanitární pracovníky na hranicích. Nejvíce lidí prý přicházelo z Řecka zejména kolem půlnoci. Do Řecka se uprchlíci dostávají na člunech z Turecka.

Uzavření hranic? Úspěch, tvrdí Budapešť

Maďarská vláda v pondělí oznámila, že po uzavření zelené hranice s Chorvatskem v noci na sobotu vstoupilo v neděli do země mimo oficiální přechody pouze 41 imigrantů, což je prý nejméně od začátku roku. „Uzavření hranic funguje, účinně to zastavilo nelegální překračování,“ řekl na tiskové konferenci mluvčí maďarského kabinetu Zoltán Kovács, citovaný agenturou AFP.

Maďarsko uzavřelo hranice. Proud tisíců uprchlíků míří proto do Slovinska

Podle jednoho z poradců premiéra Viktora Orbána vstoupilo všech 41 zaregistrovaných uprchlíků do země přes hranici se Srbskem, kterou Budapešť uzavřela už minulý měsíc.

Ještě v létě přitom přes Maďarsko denně procházelo až 10 000 imigrantů. Od 1. ledna letošního roku do země vstoupilo podle oficiálních údajů více než 390 000 běženců především ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Autoři: msl, ČTK