6. března 2019 16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zpoždění tří tisíc kamionů. Francouzští celníci protestují proti brexitu zesílenými kontrolami

Celní kontrola poblíž francouzského města  Calais. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celní kontrola poblíž francouzského města Calais. | foto: Reuters

Paříž Celníci na severu Francie se od pondělí snaží protestními zesílenými kontrolami domoci zvýšení prostředků na svou činnost kvůli nadcházejícímu brexitu. U ústí tunelu pod Lamanšským průlivem a v přístavu v Calais provádějí kontroly podle norem, které vejdou v platnost po odchodu Británie z EU. Několik vlakových spojů mezi Paříží a Londýnem proto dnes mělo více než hodinové zpoždění a v kilometrových zácpách čekalo dohromady asi 3200 kamionů, píše francouzský tisk.

Celníci už podle médií dosáhli prvního vítězství, když jim ministr pro rozpočet Gérald Darmanin přislíbil schůzku. Měla by se konat začátkem příštího týdne.

Předseda vlády Édouard Philippe už dříve oznámil, že vláda do roku 2020 najme 700 nových celníků. Podle odborů to ale nestačí.

„Pokud se Británie stane třetí zemí, budou potřeba hlubší kontroly. Dnes vidíte, co se bude dít. Sedm set nových celníků pro celou Francii je málo,“ řekl deníku Le Figaro jeden z odborářů a celníky vyzval k celonárodní stávce.

V calaiském přístavu nyní pracuje 64 celníků, u eurotunelu 300, ti občas vypomáhají svým kolegům v Calais.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!