Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zradil národ, měli ho zabít dřív.‘ V Indii roste nacionalistický kult Gándhího vraha

Členka pravicové strany Hindu Mahasabha střílí do figuríny Gándhího. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členka pravicové strany Hindu Mahasabha střílí do figuríny Gándhího. | foto: AFP News Agency, YouTube

Nové Dillí Muž, který zastřelil indického duchovního vůdce, představuje novou modlu pro hinduistické nacionalisty. Nedávné oslavy Gándhího smrti ukázaly, že ideály tolerance a pacifismu považuje stále více Indů za přežité.

Mahátma Gándhí šel v lednu roku 1948 v Novém Dillí na modlitbu, když k němu z okolního davu přispěchal neznámý muž a pozdravil jej. Následně vytáhl z oděvu pistoli a třemi ranami zasáhl politika do hrudi. Osmasedmdesátiletý Gándhí zraněním téhož dne podlehl.

Indický premiér Naréndra Módí.
Demonstrace proti navrhovanému zákonu strany BJP, který by zastavil udělování...

„Gándhí selhal jako otec národa. Zradil jej, když dovolil rozdělení země,“ řekl jeho vrah jménem Nathuram Godse u soudu. Godsemu jakožto hinduistickému nacionalistovi vadilo, že Gándhí dovolil vznik muslimského Pákistánu, který vznikl z původního společného státu ve stejný rok jako nezávislá Indie. Atentátník také nesouhlasil s ideálem nenásilí a považoval Gándhího kroky vůči muslimům za příliš vstřícné.

Nathuram Godse u soudu.

Nathuram Godse u soudu.

Až donedávna představovali stoupenci Godseho odkazu jen nepočetnou skupinu. S nárůstem radikálního hinduistického nacionalismu se ale jejich počet stále zvyšuje. „Z uctívání Godseho se stal mainstream,“ napsal nedávno přední indický historik Ramachandra Guha.

Minulý rok šokovalo Indii video, v němž žena střílí do figuríny Gándhího, z níž následně teče falešná krev. Záznam byl zveřejněný na den výročí atentátu a jeho aktérka Pooja S. Pandeyová, členka pravicové strany Hindu Mahasabha, byla zatčena.

Letos se ale oslavy Gándhího vraždy opakovaly. Deník The New York Times v úterý psal o bujarých slavnostech u jedné ze soch atentátníka, jichž po celé Indii stojí asi dvanáct. List uvádí, že několik hinduistických chrámů bylo přeměněno na Godseho svatyně. Předseda vlády státu Uttarpradéš Yogi Adityanath dokonce navrhl přejmenování hlavního města Mérath na Godse.

„Mnoho lidí zejména na severu Indie si myslí, že Godse udělal dobře, nebo dokonce, že měl Gándhího zabít dřív,“ píše historik Guha.

Podle mnohých stojí za touto názorovou změnou vláda premiéra Naréndry Módího, ten je členem nacionalistické Indické lidové strany (BJP) i paramilitární dobrovolnické organizace RSS (Ráštríj svajamsévak sangh), z níž pocházel i Gándhího vrah. 

Tato organizace, která má okolo 6 milionů členů, je některými analytiky obviňována z rozdmýchávání náboženské nenávisti a hinduistického šovinismu. RSS si za cíl klade šíření a posílení hinduismu a mnoho jejích členů sedí v indickém parlamentu. Organizace se doposud od Godseho opatrně distancovala, to se ale nyní začíná měnit. „Godse byl patriot,“ prohlásila v loňském roce poslankyně parlamentu a členka RSS Pragya Thakurová.

Módí sám představuje kontroverzní postavu. Jeho kritici jej obviňují z nečinnosti, když jakožto  premiér státu Gudžarát v roce 2002 nezasáhl proti konfliktu mezi hinduisty a muslimy, při kterém docházelo k masovému vyvražďování a znásilňování muslimské menšiny. Volby v roce 2019 vyhrál Módí se slibem, že zabrání muslimské imigraci do země, o což nyní usiluje.

Politik se přesto ke Gándhímu odkazu aktivně hlásí, což považují jeho oponenti za pokrytecké. „Dělá si z Gándhího reklamu,“  prohlásil minulý týden historik Guha. „Kdyby byl Gándhí naživu, protestoval by proti Módímu.“

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...