V Británii se vydražily brýle, které údajně nosil bojovník za indickou nezávislost Mahátma Gándhí. | foto: ČTK

Údajné Gándhího brýle se vydražily v aukci v přepočtu za 7,5 milionu korun

Svět
  •   20:46
Bristol (Británie) - Za 260 000 liber (zhruba 7,5 milionu Kč) se v pátek v Británii vydražily brýle, které údajně nosil bojovník za indickou nezávislost Mahátma Gándhí. Aukční síň East Bristol Auctions původně odhadovala, že by za ně zájemce mohl zaplatit 10 000 až 15 000 liber (290 000 až 435 000 Kč), informovala agentura DPA.

Nový majitel pozlacených brýlí s kulatými obroučkami si přitom nemůže být stoprocentně jistý, že pomůcka patřila vůdci indického hnutí za nezávislost. Podle dosavadního majitele je Gándhí dal zhruba před sto lety během pobytu v tehdejší Jižní Africe jeho strýci. Nevyvratitelný důkaz o tom ale nemá.

‚Zradil národ, měli ho zabít dřív.‘ V Indii roste nacionalistický kult Gándhího vraha

Podle aukční síně nicméně typ brýlí odpovídá těm, které Gándhí ve 20. a 30. letech minulého století nosil. Indický politický vůdce byl přitom známý tím, že „své brýle, které již nechtěl, dával lidem, kteří je potřebovali nebo kteří mu pomohli“.

Podle dražitele Andyho Stowea si původní majitel brýlí - muž po osmdesátce - nebyl tak docela jistý jejich hodnotou. Aukční síni je vhodil do schránky se vzkazem: „Tyto brýle patřily Gándhímu, zavolejte mi.“ V následném rozhovoru potom Stoweovi řekl, že může brýle vyhodit, pokud je nebude možné prodat. Když dražitel majiteli později řekl, jaká bude vyvolávací cena, nechtěl mu muž věřit. „Myslel si, že si z něj utahuji,“ řekl agentuře AP Stowe.

Móhandás Karamčand Gándhí, později známý jako Mahátma (Velký duch), se narodil 2. října 1869. Jeho politika nenásilného odporu, kterou se snažil dosáhnout nezávislosti Indie na Britském impériu, z něj učinila vzor milionů lidí po celém světě. Gándhího zastřelil hinduistický extremista v roce 1948, zhruba půl roku po vyhlášení nezávislosti Indie.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás