Lidovky.cz

Chřest je elixír mládí. Stimuluje krvetvorbu a hormonální procesy, říká pěstitel

Jídlo

  6:18
Český chřest má dlouhou tradici, která se v posledních letech znovu obnovuje. Čím je ten český tak výjimečný? A jaké má zdravotní benefity? „Oproti chřestu z dovozu je ten náš čerstvý také slaďoučký, chuťově připomínající třeba sladký hrášek,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jan Charvát z Hostína.

Bílý chřest je obecně v Evropě žádanější. Zelený je jen okrajová záležitost. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Roste popularita chřestu, nebo spíše se vrací?
Každoročně se počet fanoušků chřestu zvyšuje. Před šesti lety chřest v Česku konzumovalo doslova jen pár “fajnšmekrů”, dnes se chřest naštěstí po právu vrací na naše stoly a jeho obliba roste.

Chřest.
Chřest bílý

Lidovky.cz: Chřest je bceněný také kvůli zdravotním benefitům..
Bez přehánění můžeme říci, že chřest je jednou z nejzdravějších plodin, které si můžete dopřát. A nejen že je zdravý, navíc i skvěle chutná – a to je úžasná kombinace! Pojďme se zaměřit na zdraví prospěšné látky, které v chřestu najdete – a že jich je opravdu mnoho. Chřest obsahuje velké množství betakarotenu, který je nezastupitelný pro zdravý zrak, kůži, obnovu sliznic a funguje jako prevence proti některým typům rakovinného bujení. Dále v chřestu naleznete vitamín E a C a vitamíny skupiny B – těmi jsou thiamin (B1), riboflavin (B2), pyridoxin (B6), biotin (H), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5) a velké množství kyseliny listové (B9). Ze stopových prvků je v chřestu hojně zastoupen draslík a zinek, dále fosfor, železo, jód a sodík. V některých zemích je chřest tradičně používán jako účinné přírodní afrodiziakum. Vysoký obsah důležitých vitaminů a minerálů dělají z chřestu skutečný elixír mládí. 

Historie pěstování chřestu

Český chřest byl tradičně ve světě pojmem a známkou té nejvyšší kvality. O mezinárodním věhlasu našeho „bílého zlata“ se přitom v jeho domovině téměř nevědělo – za Rakouska-Uherska mířil například běžně na císařský dvůr ve Vídni, do Německa či do Říma. Během První republiky se vyvážel i do Francie – svého času měl světoznámou pověst, které se vyrovnalo snad jen plzeňské pivo. Tento jeho věhlas téměř zašlapalo do země 40 let totality, kdy získal nespravedlivě reputaci buržoazní lahůdky. Skutečnost byla ovšem taková, že socialistické zásobování nebylo schopno sklizený chřest (který si potrpí na rychlé zpracování a šetrné zacházení) dostatečně rychle distribuovat k zákazníkům – chřestová pole byla proto zlikvidována. Teprve koncem 90.let se chřest na česká pole vrátil díky holandským pěstitelům – paradoxně to tak byli cizinci, kteří u nás obnovili pradávnou tradici, I když ani tehdy se náš chřest na domácí trh nedostal – ve velkém se vyvážel do zahraničí, odkud k nám v omezeném množství proudil naopak chřest jakostně horší. Až teprve vykoupením této zahraniční firmy a založením značky Český chřest se dá začít mluvit o počátku další skutečné “renesance” chřestu v Čechách.

Lidovky.cz: Elixír mládí? 
Chřest stimuluje krvetvorbu, přispívá ke správnému fungování cévního systému a srdce a zásobuje mozek a jiné orgány kyslíkem. Vysoký obsah vitaminů skupiny B, betakarotenu a zinku je ideální nejen pro zdraví, ale i pro krásu, zejména pro zdravé a lesklé vlasy, čistou a pružnou pleť a pevné nehty. Díky vysokému obsahu kyseliny listové a niacinu je chřest důležitý pro správné fungování hormonálních procesů, omlazování buněk a krvetvorbu. Stejně tak je chřest účinným pomocníkem pro udržení mentální kondice, zdravého spánku, schopnosti soustředění a dobré paměti.

Lidovky.cz: Je český chřest jiný či lepší než ten ze zahraničí? Čím je u nás vypěstovaný chřest specifický?
Chřest je velmi náročný na pěstování i sklizeň, která se musí provádět výhradně ručně. Rostlina má ráda mírné podnebí a lehké půdy, které mu ideálně nabízí právě ty u nás na Mělnicku. Oproti chřestu z dovozu je ten náš čerstvý také slaďoučký, chuťově připomínající třeba sladký hrášek.

Lidovky.cz: Jaký bude letošní chřest? Máte o tom představu? A úroda? 
To ještě ukáže matka příroda. Obáváme se sucha, ale hrozí ještě také přízemní mrazíky, které mohou poškodit zelený chřest, který se na polích aktuálně pomalu také probouzí k životu.

Lidovky.cz: Sklizeň začíná dříve než vloni. Prospěl chřestu teplejší konec zimy a brzké jaro?
Sezóna letos začala rekordně již 1.dubna, tedy zhruba dva týdny dříve než vloni. Určitě tomu prospěla teplejší zima. Na druhou stranu neměl chřest tolik času se vzpamatovat i z loňského sucha.

Chřest (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá sezóna chřestu?
Běžně zhruba od půlky dubna do konce června, kdy se tzv. zavírá zem. Nebo také jak se někdy říká, když se začervenají třešně.

Lidovky.cz: Čím se od sebe liší bílý a zelený chřest? Jaký je váš nejoblíbenější chřestový pokrm?
Rozdíl je především ve způsobu pěstování. Bílý roste pod zemí bez přístupu světla, zelený naopak díky fotosyntéze získá svoji sytě zelenou barvu. Bílý chřest se musí vždy celý pečlivě oloupat, protože slupka může při vaření způsobit jeho zhořknutí. Zelený se naproti tomu loupe méně u konců a také snadněji. Ostatně, mnoho receptů teď najdete i na Rohlíku, kde chřest také prodáváme. Zelený je třeba také jednodušší na přípravu - stačí jej prakticky „hodit” na gril, osolit či jinak dochutit a máte parádní přílohu. Zelený si dopřávám ale nejraději pokrájený a připravený „po asijsku” ve woku se sezamovými semínky, chilli a troškou sojové a třeba i rybí omáčky. Z bílého chřestu se u nás za sezónu doma zkonzumuje bez přehánění téměř hektolitr chřestového krému.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.