Lidovky.cz

Evropská komise poslala návrh dalšího auditu. Má rozporovat nárok na zemědělské dotace pro Agrofert i Tomana

Česko

  15:57aktualizováno  19:49
PRAHA - Evropská komise dokončila návrh zprávy druhého auditu, který se týká zemědělských dotací pro Agrofert. Mluvčí Stálého zastoupení Česka při EU Petr Janoušek potvrdil, že zpráva do Česka dorazila. I v ní stojí, že premiér Babiš je ve střetu zájmů. Ve čtvrtek dopoledne se k celé věci na tiskové konferenci vyjádří ministerstvo zemědělství.

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který jej přijal 20. května 2019 v Lánech. foto: ČTK

I podle druhého auditu Evropské komise je premiér Andrej Babiš (ANO) už téměř dva a půl roku ve střetu zájmů a firmy z holdingu Agrofert, který dříve vlastnil a který vložil v únoru 2017 do svěřenského fondu, nemají nárok na evropské dotace, napsaly Hospodářské noviny. Ve zprávě ale podle listu není, kolik peněz by mělo Česko Bruselu vracet.

Ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle zdroje Deníku N se zpráva týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) -  viz box dále v textu. Jeho jméno se v novém auditu opakovaně vyskytuje stejně jako jméno premiéra Babiše, uvedl web deníku.

Dotace od února 2017?

Zdroje ČTK hovoří o tom, že je možné, že Agrofert bude muset vrátit všechny zemědělské dotace od února 2017, kdy začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Nemělo by se to týkat takzvaných přímých plateb, které jsou vypláceny všem zemědělcům v EU.

Komisař pro rozpočet Günther Oettinger uvedl pro Českou televizi, že do Prahy už byla odeslána poslední z předběžných auditních zpráv, která se týká dotací v zemědělství a poněkud déle než ostatní ředitelství na ní pracovalo DG Agri, tedy ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova.

Babiš označil auditory EK za nekompetentní. ‚Jsou profesionální a pracují objektivně,‘ ohradil se Brusel

„Všechny návrhy (auditů) se musí dostat k českým úřadům... takže čekáme na jejich reakci na všechny zprávy, které jsme jim poslali,“ prohlásil Oettinger.

V postiženém lese u Ledče na Sázavou Babiše doprovázela ministryně financí...
Premiér Andrej Babiš navštívil les zasažený kůrovcem. Na snímku je Andrej...

První audit se vůbec nezabýval zemědělskými dotacemi pro Agrofert, přestože je holding masivně využívá. Návrh prvního auditu se týkal dotací na podporu podnikání a na ochranu životního prostředí. K zemědělským dotacím vypracovala Evropská komise další audit.

Střet zájmů

Možný střet zájmů ministra Tomana?

Evropská komise zkoumala, zda není ve střetu zájmů i ministr zemědělství české vlády Miroslav Toman. Měla totiž podežření, že Toman "ve své roli ministra zemědělství ovlivňoval podmínky pro přidělení dotací od Státního zemědělského intervenčního fondu", jak psala EK v dokumentu v prosinci 2018.

Ministrův otec vlastní 80 procent akcií konsorcia Agrotrade, pod nějž spadá společnost Xaverov, která dotace v roce 2018 pobírala. Ředitelem mateřského Agrotradu je ministrův bratr Zdeněk.

V Česku vyplácí agrární dotace Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Podle serveru Aktuálně.cz vyplatil fond holdingu Agrofert od roku 2012 do letošního dubna zhruba 6,52 miliardy korun. Kolika dotací - a v jaké finanční výši - se bude týkat nový audit, není zatím známo. 

Ministerstvo zemědělství oznámilo, že k věci ve čtvrtek dopoledne uspořádá tiskovou konferenci.

Toman v pondělí na dotazy novinářů řekl, že žádný střet zájmů nemá a na tom trvá. Dotace ve prospěch své rodiny podle svých slov ovlivňovat „absolutně nemůže“. Odmítl také to, že by v budoucnu mohly nastat problémy s celkovým čerpáním zemědělských dotací.

Babiš označuje auditní zprávy za pochybné

„Přestože současný návrh auditní zprávy, kterou zveřejnila některá média, není určen SZIF a netýká se evropských zemědělských fondů, vyhodnocujeme uvedené závěry z hlediska dopadu do našeho dalšího postupu,“ sdělil fond v pondělí po zveřejnění první auditorské zprávy. „SZIF nemá v současné době k proplacení žádný projekt PRV některé ze společností z holdingu Agrofert,“ sdělila mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Zemědělský fond Agrofertu za posledních 7 let vyplatil přes šest a půl miliardy korun

Babiš zasedá v českých vládách od roku 2014. V únoru 2017 vložil své firmy do dvou svěřenských fondů kvůli tomu, že začal platit takzvaný lex Babiš. Do té doby zákon členům kabinetu přístup k evropským fondům neomezoval, nesměli ale chod svých firem ovlivňovat.

Návrh první auditní zprávy, který zveřejnila média, uvádí, že premiér Andrej Babiš (ANO) má dál vliv na koncern Agrofert, který v únoru 2017 převedl do svěřenských fondů, a současně může jako premiér ovlivňovat použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Babiš v úterý a ve středu opakovaně návrh auditní zprávy označil za pochybný a zdůraznil, že kvůli němu a kvůli jeho bývalé skupině Agrofert se žádné evropské dotace vracet nebudou.

Plné Václavské náměstí

V úterý se sešlo na Václavském náměstí v Praze 120 tisíc lidí, kteří požadovali Babišovu demisi. Čtěte: V Praze proti Babišovi demonstrovalo na 120 tisíc lidí. Premiér se omluvil za slova o hezkém počasí a koncertech.

Server iRozhlas.cz minulý pátek upozornil na to, že zemědělský fond s firmami z holdingu Agrofert stále podepisoval smlouvy, přestože od loňského srpna platí nová unijní pravidla o střetu zájmů. Podle serveru od té doby fond uzavřel smlouvy na šest nových projektů za téměř 40 milionů korun. Téměř šest milionů dostal například producent kuřat, firma Xaverov, která spadá pod firmu Agrotrade, již ovládají otec i bratr ministra zemědělství Tomana.

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert se předloni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun. Konsolidované tržby firmy stagnovaly na 155,1 miliardy korun, v roce 2016 činily 155,3 miliardy korun. Za poklesem stál výkon německé pekárenské skupiny Lieken, nedařilo se také společnostem chemického sektoru produkujícím hnojiva. Naopak dobře si vedly zemědělské společnosti. Výsledky Agrofertu za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.