31. března 2014 6:00, aktualizováno  9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Že si žiju nad poměry? To jsou ošklivé urážky, tvrdí Rittig

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 42Diskuse
Ivo Rittig. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vůbec poprvé se Ivo Rittig vyjadřuje ke svým obviněním. Serveru Lidovky.cz poskytl rozhovor, v němž komentuje vlastní angažmá v papírně Neograph, přes níž podle policie tuneloval pražský dopravní podnik. Promluvil i k tomu, jak je možné, že i když létá soukromým tryskáčem, oficiálně nic nevlastní, nebo k informacím, že se snažil zabránit jmenování Lenky Bradáčové do funkce vrchní státní zástupkyně.

Lobbista Ivo Rittig s novináři téměř nekomunikuje, v poslední době se pouze několikrát krátce objevil v televizi. K obvinění v kauzách „17 haléřů z každé jízdenky“ a úniku tajných informací se tak Rittig vyjadřuje vůbec poprvé. Rozhovor měl původně proběhnout osobně, nakonec však Rittig odpověděl pouze prostřednictvím e-mailu.

Pomyslel jste si někdy, že v televizi budou vaše záběry s pouty na rukou?
Vzhledem k tomu, za co seděli ve vazbě exposlanci a z čeho je obviněn bývalý premiér, mě nepřekvapuje už vůbec nic. Pomyslel jste si někdy, že bude (Petr) Nečas obviněn? Za korupci?

Minimálně za zneužívání funkce jeho tajemnicí Janou Nagyovou (dnes Nečasovou) ano, nemyslíte?
Tu funkci ale nezneužíval on. Také jedna věc je, co servíruje bulvár a druhá, jaká je pravda. Já se mediální masáží neřídím, co bych si pak měl myslet o sobě.

Co jste si pomyslel, když u vás v pátek 21. března ráno opět zazvonili policisté (více ZDE)?
Že je to zas nějaká šikana. Poslední křeč. A přesně tak to bylo.

Můžete to popsat?
Ta samá parta zakuklenců jako minule, demonstrace síly, kukly, jak kdybych měl doma zbrojnici nebo byl minimálně nebezpečný drogový dealer. No a za pár hodin jsem zase normálně venku. Tak co si o tom myslet? Takhle je to u mě vždycky, co největší komedie pro média a sousedy. Předtím v létě na prohlídku přivezli policejní psy a nějaké policajty z ciziny. Pak mi rozmlátili pár dlaždiček, jestli pod nimi něco není.

Jak by tedy podle vás měla taková akce proběhnout?
Vůbec proběhnout neměla. Pokud musela, tak snad nějak normálně civilně bez psů a kukel, v přiměřeném množství policistů. Já jich měl při prohlídce doma asi padesát. Opravdu nejsem gang překupníků se zbraněmi. Pokud vím, hledali u mě papíry, ne drogy, ne granáty.

Napsal jste, že žalobci Adamu Borgulovi "usoudíte zadek". Kvůli čemu se s ním ale chcete soudit? Pokud má pocit, že byste utekl, má právo požadovat vazbu.
Je rozdíl mezi využitím práva a zneužitím práva. Já nejsem právník, ale to připadá divné i mně, že jeden den soud rozhodne, že vazební důvody u mě nejsou a druhý den mě odvedou v poutech za účelem vzetí do vazby. Ani jsem si ten pas nevyzvedl a už jsem na útěku? I soudce to okomentoval jako obcházení zákona ze strany státního zástupce Borguly.

Státní zástupce nicméně kromě pocitu disponuje i odposlechem, na němž zmiňujete, že se chystáte utéct….
To je nesmysl, nevím, že bych něco takového řekl. Kdybych chtěl utéct, tak jsem dávno utekl. Teď už mám pas a stejně s vámi dělám rozhovor a neutíkám.

Chystáte se odcestovat, když vám soud vrátil pas?
Chystám se normálně žít a cestování k tomu patří. V Monaku bydlím, proč bych tam nejel. Nechystám se skrývat ani prchat, nemám před čím. To jsou dvě různé věci. Jsem asi první člověk, u kterého je asi trestné, že by jel domů.

Žalobci a policisté se spíše obávají, že by vás Monako nevydalo, pokud byste se nechtěl vrátit...
To slyším poprvé, že panuje obava. Já slyšel státní zástupce říkat, že s Monakem není problém.

Pohled na Rittigův komplex domů v ulici Benešovská.

Proč se na odposleších bavíte o detailech fungování papírny Neograph?
Protože jsem byl napadnut hysterickým výstupem pánů (Karla) Randáka a (Karla) Janečka (stojí za protikorupčním fondem - pozn. red.), že jsem korupčník, patřím do vězení a kdoví, co ještě. To bylo na konci roku 2011 a o papírně jsem neměl informace. Potom, co se mi tohle stalo, jsem se samozřejmě začal o tu věc hodně zajímat. Co je Janeček zač, kdo je Randák, jak to bylo s Neographem doopravdy, samozřejmě mě to zajímalo.

Rozhovor s Janem Janků ČTĚTE ZDE:

Proč to tedy působí tak, že jste ta jednání řídil vy? Spolumajitel papírny Jan Janků třeba navrhuje, jak má Neograph dále fungovat, což mu odsouhlasíte a podobně. Je normální, abyste řešil takové technikálie jako fungování valné hromady?
Jasně, že je. Valná hromada ve společnosti s rozhádanými majiteli je klíčová věc, ne technikálie. Honza Janků se se mnou radil, je to můj kamarád a nevidím na tom nic špatného. Znovu říkám, bylo to v roce 2012. Dovozovat, že jsem řídil Neograph o pět let dříve, je choré.  

Jaký je váš vztah s exředitelem Státní tiskárny cenin (STC) Richardem Bulíčkem (o jeho konci ve funkci více ZDE)?
Žádný, neznám ho.

Tak proč jste za ním s vašimi právníky posílal Janků?
Protože to byl pro Neograph klíčový partner, to je snad jasné, že s ním bylo potřeba jednat. Neograph sháněl zakázky, kde se dalo, STC byl logický kontakt.

Kdo je kdo v kauze obvinění Rittiga

 • Ivo Rittig - lobbista, na jehož kontech podle policistů končily miliony z dopravního podniku, podle nového zjištění policie kontroloval papírnu Neograph i dění uvnitř DP
 • Peter Kmeť - majitel offshorové firmy Cokeville Assets, která od papírny Neograph dostávala 17 haléřů z každé jízdenky. Dosud neurčenou částku z nich měla posílat Rittigovi
 • Jan Janků - ředitel papírny Neograph, podle vyšetřovatelů plnil pokyny Rittiga a spol., je podepsán pod kontraktem na jízdenky
 • David Michal - právník a společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Šachta&Partners, podle policie se podílel na nevýhodné smlouvě mezi DP a Neographem, zároveň zastupoval Cokeville Assets i Rittiga, podle policie se částečné podílel na údajných finančních tocích v kauze
 • Marek Stubley - další právník MSB Legal, stejně jako Michal částečně kontroloval finanční toky mezi DP, Neographem, Cokeville Assets a Rittigem, podílel se na vyhotovení nevýhodných smluv
 • Jan Valtr - policie ho neobvinila, fungoval ale podle ní jako Rittigova spojka uvnitř DP

Proč jste se s právníky snažil, aby tiskárna obnovila spolupráci s Neographem?
Tak to je přece hlavně záležitost majitelů Neographu, aby se snažili zachránit tehdy strašně poškozenou firmu a sehnali ji nové klienty nebo obnovili vztahy se starými. Já jsem byl Honzou Janků pozvaný na schůzku o Neographu a samozřejmě jsem mu k tomu říkal svůj názor v přátelské rovině, on je můj kamarád 20 let a to jsem říkal i policistům, nehodlám popírat kamarády.

Proč jste se ale tak zevrubně zajímal o papírnu, když sám říkáte, že děláte byznys v zahraničí?
Protože jsem se já a další lidé ocitli na nějakém černém seznamu zločinců, co měli vyvádět peníze z DPP. Ten mediální nátěr mé osoby k téhle věci byl strašidelný. Důkazy žádné. Samozřejmě jsem se v takové chvíli zajímal.

Znáte se s Janem Valtrem? Proč je podle vás označován za 'Rittigovu spojku v DPP' (více ZDE)?
To je teď asi předmětem vyšetřování, ne? Asi bych se do toho neměl Borgulovi míchat. Ať si zjistí, jak to bylo. Samozřejmě jsem žádnou spojku v DPP neměl.

Na jednu stranu říkáte, že je to smyšlené, na druhou stranu nechcete odpovídat. Těžko se takhle dobereme správných informací...
No, hlavně, aby se jich dobrali státní zástupci, to mě trápí více. 

Je podle vás normální, aby společnost Cokeville Assets, přes níž k vám měly podle policie proudit peníze z DPP, za zprostředkování obchodu dostávala od Neographu 17 haléřů z každé jízdenky?
Podle toho, co dnes vím, to normální je a zejména to bylo zcela normální v Neographu. Dneska se mi to jeví, že celý kámen úrazu bylo, že tu provizi nedostávaly firmy napojené na pány Sitty (rodina Sittů papírnu založila - pozn. red.). Mimochodem (Vladimír) Sitta (mladší) je dnes trestně stíhaný právě za provize do vlastních firem, přes které uměle krátil zisky Neographu. (Více ZDE) A představte si, že to bylo za dodávky do DPP. Takže velmi důvěryhodný svědek. Jsem zvědavý, kolik cen od Janečka ještě dostane, než bude odsouzen.

Vy byste tedy v roli šéfa papírny takový obchod uzavřel?
Samozřejmě bych tlačil na to, abych provizi platil co nejnižší a co nejvíce zbylo papírně. Pokud bych provizi stlačil, měl bych vyšší zisk. Zákazníkovi bych ale slevu stejně nedal. Tolik k úvaze, že lístky mohly být levnější. Nemohly.

Není navíc podezřelé, že vaši právníci Marek Stubley a David Michal pracovali v různých obměnách pro DPP, Neograph i Cokeville Assets?
Ta právní kancelář pracovala pro spoustu klientů v průběhu těch let, co já jsem u nich. Neograph navíc začali zastupovat až v roce 2011. Kdyby mě měli spojovat se všemi a vidět mě za vším, tak mi patří celá Praha. Takové štěstí bohužel nemám.

Kolik peněz vám z Cokeville Assets poslali?
Z jízdenek nic. A jiné obchodní případy nekomentuji.

Bydlíte v luxusním domě, ve vaší garáži to vypadá jak v přepychovém autosalonu a létáte soukromým letadlem. Přesto v Česku oficiálně nic nevlastníte. Jak je to možné?
Já bydlím v Monaku, z ČR jsem se odstěhoval před lety a zbavil jsem se tady majetku. To je moje osobní volba učiněná před osmi lety, asi.

"Nemajetný" Rittig

Když kriminalisté začali obstavovat majetek obviněným v kauze praní špinavých peněz, zjistili, že Ivo Rittig oficiálně nic nevlastní. V Monaku sice žije v luxusním apartmá, to má však pouze pronajaté. MF DNES uvedla, že za něj v roce 2009 platil 3 tisíce eur měsíčně (77 tisíc korun) plus 200 eur za energie. V Praze Rittig s rodinou bydlí v luxusních vilách na Vinohradech na pozemku s tenisovým kurtem, bazénem nebo prostornou garáží plnou luxusních vozidel. Do Monaka lobbista létá soukromým tryskáčem.

Majetek je však napsaný na Rittigovy právníky či na jejich firmy v Karibiku. I když Rittig jednu z prvorepublikových vil na Vinohradech vlastnil, nyní je zprostředkováně psaná na právníka Drahomíra Šachtu, druhý dům vlastní společnost Tisoni Resources CZ, jejíž matka Tisoni Resources Inc. má sídlo na Britských Panenských ostrovech v Karibiku. Stojí za nimi Rittigovi advokáti z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta&Partners) David Michal a Karolína Babáková. 

ČTĚTE TAKÉ: Policie obstavuje majetek Rittigovým lidem. Ti se narychlo snaží převést byty

Vy ale oficiálně nic nevlastníte ani v Monaku, proč?
Asi nejsem materiálně založen.

Neukazuje to na fakt, že jste si vědom možných trestných činů?
Ani ne, ale státní zástupci říkají, že umí zabavovat majetek, bez ohledu na to, koho je, tak je to jedno, nebo ne?

Zpátky k tomu rozporu: nic jste nevybudoval, nic nevyrábíte a stejně si žijete nad poměry. Kde se vaše bohatství vzalo?
To jsou ošklivé urážky, pane redaktore. Já tady vybudoval věci, které málokdo zvládne za sto let. Vydělal jsem za posledních deset let přes 100 milionů jenom z byznysu v ČR. V obchodních kruzích se to o mně všeobecně ví. A že jsem budoval a prodal asi dvacet luxusních obchodů, snad už ví i bulvár. Až se tady nastolí normální poměry, tak se třeba k podnikání v ČR rád vrátím.

Jako důvod policejní razie a vašeho prošetřování uvádíte konkurenční boj mezi vlivnými podnikatelskými skupinami. Koho máte na mysli?
Já nechci nikoho napadat. Ale každý v téhle zemi ví například o agresivitě podnikatelů sdružených okolo pana (Miroslava) Kalouska. A ony ty menší příběhy samy vylézají na povrch. Pokus o privatizaci DPP, Randák versus tehdejší ředitel DPP (Martin) Dvořák a jejich osobní spor, to už je známé. Pak tu máme americké oblíbence v čele se soudruhem Janečkem a jejich politické tažení před volbami, naprosté fiasko naštěstí. Příběh tehdejšího primátora (Bohuslava) Svobody a jeho koně (Václava) Lásky, který dnes už zajímá i policii. To už jsou známé příběhy. Já jsem měl přivést spoustu lidí ke slávě, že mě tou kauzou sešrotují. Ale nějak to nevyšlo a dodnes nevychází.

Jste obviněn kvůli úniku informací z BIS, které vám měla dávat Jana Nagyová. Předávala vám někdy nějaké dokumenty?
Nemůžu o tom mluvit, je to v tajném režimu, dostal bych pokutu. Obecně můžu říct, že obvinění z utajovaných skutečností je asi nejabsurdnější, co se okolo mě objevilo.

Mimochodem, sám jste o obvinění věděl dopředu. Od koho? Odkud se můžu dozvědět, zda a co na mě chystá policie?
Za mnou pořád někdo chodí a cpe mi podobné informace. Já to ani nechci a zásadně bych za to neplatil. Každý druhý je beztak provokatér od (Roberta) Šlachty (šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu - pozn. red.).

Měla u vás v době, kdy jste vlastnil obchody v Pařížské ulici v Praze, Nagyová otevřený účet na luxusní zboží, jak se proslýchá?
Ne neměla. Ani ona, ani nikdo jiný. U mě vždy platilo, bez peněz do hospody nelez.

Robert Šlachta potvrdil, že policie pracuje s poznatkem, že jste se snažil zabránit jmenování Lenky Bradáčové na post Vrchní státní zástupkyně v Praze. Úkoloval jste v této věci Janu Nagyovou?
Nemyslím, že by se ode mě paní Nagyová nechala úkolovat.

Bavil jste se o tom s Nagyovou nebo s bývalým prvním náměstkem ministra spravedlnosti Danielem Volákem?
Budu v té věci asi předvolán na policii, předpokládám. Tak když dovolíte, tohle řeknu první jim. Předpokládám, že se mne budou ptát nejen kdo se jmenování Bradáčové snažil zabránit, ale i kdo se naopak velmi snažil, aby jmenovaná byla.

Nazval byste se stále mocným zákulisním hráčem, nebo vás události z poslední doby oslabily?
Já jsem se tak nikdy nenazýval. Samozřejmě mě ta kauza otravuje, radši bych se věnoval byznysu a rodině. Ale na druhou stranu mi to i něco dalo. Nové kontakty, nové zkušenosti.

Dvě obvinění Rittiga

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím jejího někdejšího jednatele Jana Janků fakticky řídili Rittig a advokáti David Michal a Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Rittig zároveň čelí obvinění kvůli úniku tajných informací  z Bezpečnostní informační služby. V kauze je obviněna i pravá ruka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová.  

 • 42Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky


REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Ford Mondeo 2,0 TOP ...
Ford Mondeo 2,0 TOP ...

r.v. 2016, naj. 6 500 km, diesel
695 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz