Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Čarování s koktejly. Namíchejte si vítězný drink Quick-mix

Jídlo

  10:12
Třicítka českých a slovenských superbarmanů se snažila ohromit porotu co možná nejoriginálnějším koktejlem. Zkuste si doma namíchat drink podle receptu vítězného Milana Zaleše z pražského bugsy’s baru.

V ledové kostce, obklopeni nejvyššími horami Česka, z jejichž hřebenů vane studený vítr, se potí třicítka barmanů. Ti se na zamrzlé pláně Krkonoš sjeli ze všech koutů Čech, Moravy a Slovenska, aby pod bedlivým dozorem pána hor a šestice porotců předvedli své barmanské umění. Cíl pro každého z nich je jasný. Vyhrát v Česku, a probojovat se tak do celosvětového finále soutěže Finlandia Vodka Cup. To se bude konat v mnohem drsnějších arktických podmínkách – přímo za polárním kruhem, v domovině průzračné vodky ve Finsku.

A právě křišťálově průzračná finská vodka je hlavní ingrediencí, z níž

Quick-mix Milana Zaleše

2 cl Finlandia Vodka Cranberry
3 cl Southern Comfort
3 šťávy z poloviny limetky

Všechny ingredience promíchejte v šejkru, nalijte na led do long sklenice a dolijte brusinkovým džusem. Ozdobit můžete plátkem limetky a ostružinou.

musejí borci za barem namíchat svůj vlastní drink s originální recepturou, kterým pak ohromí nejen porotu, ale i diváky. Základní ingredience – vodka –, se kterou čeští a slovenští barmani pracují, ale s žádnou novou recepturou nepřišla. "Jednoduše proto, že už je bezmála čtyřicet let naprosto dokonalá," tvrdí organizátor české soutěže a výhradní dovozce finské vodky do Česka Marek Spálenka. "Finská vodka je zajímavá způsobem výroby a surovinami, které se k její výrobě používají. Nejdůležitější je pramenitá ledovcová voda, kterou čerpáme z hlubokých vrtů," vypráví. V době ledové, kdy ledovce putovaly oblastí dnešního Finska, zanechávaly za sebou mohutné zásoby písku a štěrku, morény. Tak byl vytvořen dokonalý přírodní filtr. Tak dokonalý, že jakákoli snaha dále čistit vodu čerpanou z hlubiny ledovcových artézských studní by jen zhoršila její kvalitu. "Finlandobrá dia vodka je tak jedinou vodkou na světě, která používanou vodu nepředčišťuje," dodává Spálenka. Pro zachování dokonale průzračné čistoty vlastní společnost Primalco více než 800 hektarů krajiny, z níž jsou živeny prameny podzemních vodních zdrojů. "Další důležitá ingredience je šestiřadý ječmen, který dozrává za polárním kruhem," říká Spálenka. Ječmen zraje během tzv. Midnight Sun, půlnočního slunce. "To je přírodní úkaz, díky němuž je ječmen po více než sedmdesát dnů vystaven neustálému slunci. Díky tomu načerpá neuvěřitelnou energii a my toho zdvořile využíváme," říká Spálenka.

Qick-mix Milana Zaleše.

Během těchto polárních dní obilnina dozrává a získává maximální obsah škrobů a minimální množství olejů. "Oleje způsobují pachutě ve vodce a její ,štiplavost‘ při konzumaci," vypráví Spálenka.

Samotná výroba vodky je pak otázkou dokonalé destilace. Té dala společnost Finlandia název State of the Art. "Jde o naprosto unikátní postup. Finská vodka je destilovaná více než dvěstěkrát. Je to kontinuální proces destilace, kdy v sedmi kolonách, které jsou různě široké a vysoké až 25 metrů, probíhá kondenzace alkoholu. To je specifikum pro naši vodku," vypráví Spálenka. "Další vychytávky nemáme, ale součet těchto věcí nás natolik odlišuje od konkurence, že si troufám tvrdit, že naše vodka je nejlepší na světě," směje se. Samotná finská vodka se pak má podle Spálenky pít vychlazená na pět stupňů Celsia.

Na barmany pak ve stanu v centru Špindlerova Mlýna čekala řada úkolů. Nejtěžší disciplínou byl takzvaný quick-mix. Právě na něm se ukázalo, nakolik je barman kreativní a především flexibilní. Od pořadatelů dostal kufřík s neznámými ingrediencemi, z nichž měl během 10 minut vymyslet neotřelý recept na drink a za dalších pět minut koktejl namíchat a ozdobit.

Z třicítky barmanů první místo obsadil mladý, teprve jednadvacetiletý Milan Zaleš z pražského Bugsy’s baru. Ten zvítězil v celkovém hodnocení všech tří připravených drinků a pojede naši republiku v únoru reprezentovat na celosvětové finále do finské Levi. "Nejdříve jsem zkoušel long drink s rebarborovým likérem. To mě vůbec nebavilo, bylo to takové fádní a chyběla tomu jiskra. Pak jsem zkusil long, který byl na bázi čisté vodky, limetkové šťávy, bittru vonícím po perníkovém koření a do toho guave džus. To bylo úplně úžasné. Nakonec jsem to vyhrál s aperitivem, i když i můj long nejspíš porotě chutnal. Chtěl jsem ho udělat suchý, takže jsem zvolil grapefruitovou vodku, martini dry, bitter, který má chuť jako becherovka, a nakonec jsem to vyšejkroval s benediktinkou. Nalil jsem to do skleničky, kterou jsem předem vystříkal becherovkou, a ozdobil kaparou a limetovou kůrou," vypráví vítěz soutěže. Jeho quick-mix si můžete namixovat i doma.