Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Do Česka láká turisty absint. U Čechů tak oblíbený není

Jídlo

  7:15
PRAHA - Turisty do Česka neláká z alkoholických nápojů jen pivo nebo slivovice. V posledních letech stoupla obliba absintu. Tento nápoj, charakteristický svou zelenou barvou a speciální přípravou, zařadil dokonce do svého žebříčku nejlepších nápojů světa turistický průvodce Lonely planet, obsadil zde čtvrté místo.
Absint - ilustrační foto

Absint - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zájem cizinců o absint nejspíš způsobuje i fakt, že je jeho prodej ve většina zemí omezen. Turisté po absintu pátrají, Češi ho moc nemusejí. „Více nás navštěvují cizinci než Češi. Přeci jen u Čechů je to pořád zakodováné jako „cosi zeleného“ po čem budou mít halucinace a bude jim špatně,“ komentuje oblibu manažer české Absintherie Jiří Kořínek. 

Zmínku o halucinacích nalezneme dokonce v historických článcích, které se o absintu zmiňují. Spekulace vyvolal thujón, který se do absintu dával a který se podobá THC (nachází se v konopí). Halucinogenní účinky absintu nicméně odborníci později vyvrátili.

Netradiční suvenýr

„Turisté si od nás často odvážejí lahve s absintem i se speciální výbavou na podávání. Jejich zájmu se nedivím, protože dokonce v turistických průvodcích najdete informaci, že kdo míří do České republiky, musí ochutnat absint,“ říká Kořínek. 

Při konzumaci je třeba dát si pozor na levné náhražky, které mouhou způsobit zdravotní potíže i horši vstřebání alkoholu. Originál, který je 70procentní, by se potom měl pít způsobem, který popisuje průvodce Lonely Planet takto: „Absint se ředí s vodou. Oblíbená varianta je lít vodu přes kostku cukru na speciální absintové lžičce. Pravý absint se pak zakalí a jeho výrazně zelená barva vybledne“.

Česká historie?

Vzhledem k informacím v průvodcích o skvělém absintu v Česku se nabízí tvrzení, že má nápoj hluboké historické kořeny právě u nás. Ovšem není tomu tak. „Nedá se říct, že je absint český originál. Klasický absint vznikl ve Švýcarsku, díky pelyňku s charakteristickou jemně nahořklou chutí. Dalším druhem je absint francouzský. Liší se od sebe navzájem lehce ve složení a v chuti,“ říká k původu absintu Jiří Kořínek. Český absint se sice v supermarketech často objevuje, ale s originálním receptem má pramálo společného, maximálně tak zelenou barvu. 

V Londýně se vydražil Picassův obraz Piják absintu za miliardu korun.

Nápoj z fenyklu, anýzu a pelyňku si oblíbili i význační umělci naší historie. Mezi jeho konzumenty patřili například Oscar Wilde nebo Paul Verlain. Vincent van Gogh si údajně pod jeho vlivem uřízl ucho. Pablo Picasso dokonce namaloval obraz Piják absintu, ten se mimochodem v roce 2010 vydražil za miliardu korun.

Mýty opředený nápoj přitahuje své konzumenty už bezmála tři staletí. Třeba mu na chuť přijdou i současní Češi. 

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...