Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jarní polévka s nočky

Jídlo

  16:00
Rychlovky, které vypadají jako bůhvíjak složité jídlo, mám moc ráda. Takhle jsem si dokonale nacvičila třeba plátky masa s brambory, cibulí a šlehačkou zapečené v troubě. To je hotové šup šup a úspěch sklízím vždycky.

Jarní polévka s nočky foto: Reprofoto

Největší rychlofinty se dají zahrát s omeletami. Ty mívám i zmrazené, a než se stačí rozehřát v mikrovlce, připravím třeba smažená vejce, zasypu je cibulí a strouhaným sýrem, zabalím do omelety a ozdobím jak narozeninový dort. Takových variant vytvářím nepočítaně.

Dalším dobrým objektem mých rychlovek jsou polévky. Česnečka s opraženým chlebem nebo rajská s nastrouhaným sýrem... Na jaře ovšem nikdy nezapomenu na polévky zeleninové. Všude už se dá koupit čerstvá zelenina, která je uvařená za pět minut, polévky z ní vypadají krásně, chutnají skvěle a ještě jsou zdravé.

DOBA PŘÍPRAVY:
20 minut + 15 minut vaření
Pro 6 osob

POTŘEBUJETE:
50g másla
2 lžíce olivového oleje
4 karotky nakrájené na nudličky
600–700g jarní zeleniny (petržel, celer, kedlubnu, ředkvičky, jarní cibulku, pórek, hrášek, květák apod.), omyté a nakrájené na jemné nudličky nebo plátky
1 stonek libečku s lístky
2 l vody nebo kuřecího vývaru
sůl, pepř, případně nastrouhaný
muškátový oříšek
hrst nasekané zelené petrželky

Na nočky:
2 vejce
sůl
50g strouhaného sýra (gouda nebo eidam)
100g hrubé mouky
špetku muškátového květu
1 lžičku nasekané pažitky

1. OSMAHNĚTE ZELENINU
V hrnci rozehřejte máslo i olej a osmahněte na něm zeleninu (květák rozeberte na růžičky).
Zalijte vlažnou vodou nebo vývarem, osolte, přidejte koření i libeček a přiveďte do varu.
Krátce povařte; stačí tři minuty.
Než se začne polévka vařit, smíchejte všechny suroviny na sýrové nočky.

2. VYTVARUJTE NOKY
Vykrajujte nočky lžičkou přímo do zeleninového vývaru a vařte ještě tři minuty. Pak vypněte oheň a podle potřeby polévku dosolte a dochuťte. Podávejte posypané petrželkou.

K jaru patří chřest

K jaru patří neodmyslitelně čerstvá zelenina, a to jak do osvěžujících polévek, tak i na přípravu dalších pokrmů. Například chřest, který si dříve mohli dovolit jen ti bohatší, se dnes na našich stolech objevuje již téměř běžně. A tzv. chřestová sezóna začíná právě teď.

Chřest, jehož jméno je odvozeno od starořeckého „pučet” nebo „vyrůstat”, byl starými Řeky a Egypťany považován za velkou lahůdku. Ve Francii se počínaje vládou Františka I. až po Ludvíka XIV. stal dokonce zeleninou králů. Král Slunce chřest od svých zahradníků vyžadoval denně, proto je přinutil nalézt způsob, jak tyto jemné křupavé jarní výhonky dodávat na jeho stůl po celý rok. Královští zahradníci pod pohrůžkou ztráty hlavy nalezli způsob, jak oklamat přírodu, a jejich „pěstování pod teplou vrstvou“ se používá dodnes.

Chřest patří mezi nutričně vyváženou zeleninu. Je bohatý na antioxidanty a antikarcinogeny. Rovněž obsahuje vysoký podíl vitaminu B6 a vitaminu A a C. Denní světlo má vliv na barvu Chřest, ať již bílý, zelený nebo purpurově žíhaný, patří do rodiny liliovitých, stejně jako pórek, česnek nebo cibule. Způsob pěstování ovlivňuje jeho výslednou barvu a chuť.

Zelený chřest je nejrozšířenější variantou, pěstuje se volně a své barvě vděčí za to, že je vystaven slunečním paprskům. Chřest známe nejvíce ze salátů. Velmi chutná je kombinace se zálivkami na bázi citronu nebo octa, výborná je také kombinace se smetanou, vejci a sýrem.

Připraveno ve spolupráci s:
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...