130 let

Prezident Václav Klaus | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Plán komunistů může pomoci Klausovi

Česko
  •   17:25
PRAHA - S překvapivým návrhem přišli někteří členové Výkonného výboru KSČM. Komunisté zvažují, že budou při volbě prezidenta odevzdávat bílé lístky. V konečném důsledku by tak pasivně podpořili současného prezidenta Václava Klause.

O návrhu dnes diskutoval Výkonný výbor komunistů. Účastník zasedání, který nechtěl být jmenován, řekl, že dnes stranické vedení nepřijalo žádné stanovisko. Jeho členové se rozešli s tím, že budou tuto možnost zvažovat do příští schůze a zjišťovat ve svých krajích názory členské základny. Podle některých účastníků schůze by ale šlo o alibismus a "pasivní volbu" Václava Klause, který bude prezidentské křeslo obhajovat.

Zatím jediným prezidentským kandidátem je právě Klaus, kterého nominovala
ODS, jíž je čestným předsedou. Zelení a sociální demokraté prosazují jako
druhého prezidentského kandidáta profesora ekonomie Jana Švejnara. Ten
navštěvuje parlamentní frakce, diskutuje se zákonodárci a kandidaturu
zvažuje.

Kdyby v KSČM převládl názor, že by neměli komunisté volit ani jednoho z
těchto kandidátů a komunističtí poslanci a senátoři uposlechli doporučení
své strany, pak by s největší pravděpodobností Klaus postoupil do druhého
kola prezidentské volby jako jediný kandidát.

Podle úvah některých komunistů by se také mohlo stát, že by Švejnar na volbu rezignoval a Klaus by mohl dostat nadpoloviční většinu hlasů všech zákonodárců a být zvolen už v prvním kole.

Výběr prezidenta České republiky má totiž jasně stanovená pravidla. K tomu,
aby některý z uchazečů o prezidentské křeslo zvítězil už v prvním kole, musí získat nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i senátorů.

Jestliže se tak nestane, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo. Do něj postupují kandidáti, kteří dostali prostou většinu hlasů poslanců i senátorů. V obou komorách může ale dostat takovou většinu jediný kandidát a pak postupuje do druhého kola sám. Aby získal hlasy většiny nikoli všech ale jen přítomných zákonodárců, je pro něj snazší, než kdyby měl protikandidáta.

Kdyby se mu to nepodařilo pak by měl ještě větší šanci v kole třetím, ve kterém se už sčítají hlasy všech zákonodárců společně. K platnosti volby je nutná přítomnost alespoň třetiny poslanců a třetiny senátorů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás