21. března 2015 18:35, aktualizováno  19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Aukce: Schikanederův obraz Na Kampě
za 6 milionů, Brandl kupce nenašel

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) se prodal za šest milionů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) se prodal za šest milionů... | foto: Reprofoto
PRAHA Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) s vyvolávací cenou 4,9 milionu korun se na sobotní aukci prodal za šest milionů korun bez 20procentní dražební přirážky. Po skončení aukce to řekl ředitel aukční společnosti European Arts Albert Trnka.

Schikanederův obraz byl nejdražší položkou aukce, na které sběratelé dohromady utratili 43,5 milionu korun. Na více než milion korun vystoupala cena u 12 položek.

Kromě Schikanederova obrazu bylo v nabídce šest děl s vyvolávací cenou přes milion korun. Kupce z nich našel například obraz Václava Špály Na pile v Dubrovníku, který se vydražil za 1,55 milionu korun. Surrealistické plátno Jindřicha Štyrského, které bylo do roku 1982 v majetku malířky Toyen, bylo odklepnuto za 1,4 milionu korun.

Schikanederův rekord: přes 9 milionů

Jakub Schikaneder je nyní jedním z nejdražších a nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním a patří k vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo více než deset s cenou přes pět milionů korun. Tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný před pěti lety za 8,1 milionu; v Londýně se loni prodal jeho olej Zákoutí Prahy za cenu v přepočtu přesahující devět milionů korun.

Za vysoké ceny se v sobotu podle Trnky prodávalo i moderní umění. Na tři miliony korun vystoupala cena obrazu Chene-Liege Étude francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce Augusta Herbinea. Obraz Kostel v Auvers sur Oise, který je poctou Maurice Vlamincka malíři Van Goghovi, změnil majitele za 2,15 milionu korun. Pozdní Zátiší se džbánem od Emila Filly se vydražilo za 1,75 milionu korun a cena tempery Jana Zrzavého Piazzetta se vyšplhala z vyvolávacích 650 tisíc Kč na rovný milion.

Barokní Brandl kupce nenašel

V aukci v sobotu byl i portrét českého barokního mistra Petra Brandla s názvem Stařena, objevený koncem 90. let. Je z doby kolem roku 1720, do aukce šel s cenou 420 tisíc korun, ale neprodal se. Nového majitele nenašel ani obraz Samson italského mistra 17. století Pietra della Vecchia, pocházející původně z majetku Humprechta Jana Czernina. Jeho vyvolávací cena činila 450 tisíc korun.

V nabídce aukce bylo 292 položek výtvarného umění. Z děl světového umění pořadatelé upozorňovali třeba na obraz Chene-Liege Étude francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce, Augusta Herbinea s vyvolávací cenou 2,8 milionu korun. Dražila se také díla, jejichž autory jsou Maurice Vlaminck, Giorgio Chirico, André Lhote a další.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz