Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Thýn i Chochola na Manifestě. Prestižní výtvarná přehlídka v Curychu představí české umění

Kultura

  16:00
Na letošní přehlídce Manifesta, jež patří k nejvýznamnějším událostem v současném výtvarném umění, se představí také čeští umělci Jiří Thýn a Matyáš Chochola. Připravili nové artefakty přímo pro tuto přehlídku. Díla Jiřího Skály, Jana Vágnera a Romana Štětiny budou součástí další skupinové expozice. Putovní bienále Manifesta se od svého založení v roce 1994 koná pokaždé v jiném evropském městě a s jiným kurátorem. Letos začne 10. června v Curychu a česká účast je pravděpodobně nejvyšší od jejího založení.

Jiří Thýn, Bez názvu, z cyklu Základni studie, 2011, nenarativní fotografie foto: Reprofoto

Manifesta vznikla jako putovní typ výstavy, která se má neustále proměňovat a nově definovat. V každém z ročníků podoba přehlídky vyrůstá na místně specifických podmínkách. Kurátorem letošní Manifesty je německý umělec Christian Jankowski. Přehlídku pojímá netradičně - vztahuje se k tradici Curychu jako cechovního města a třicítku umělců, které vybral po celém světě, spojil s tamními obyvateli různých profesí. Manifesta ale celkově předvede díla 130 umělců.

Z těch, kdo vytvářeli artefakty přímo pro Manifestu a měli svůj protějšek v některém z curyšských obyvatel, je to třeba Matyáš Chochola. Spolupracoval s kickboxery, do keramické hlíny, kterou měl v rukou, snímal otisky jejich pěstních úderů a kopů. Vypálená hlína pak nese energii, kterou kickboxeři do ran soupeři vkládají Jiří Thýn si z představitelů curyšských profesí vybral mladou asistentku patologie - sháněl prý někoho, kdo rutinně přichází do kontaktu s extrémní zkušeností. Ve svém díle chce zachytit to, jak člověk díky každodenní zkušenosti se smrtí prožívá život úplně jinak. Jiří Thýn pracuje převážně s fotografií.

Jankowski se kurátorsky podílel také na sekci Historická expozice, která zahrnuje díla z posledních 50 let. Spolu se zmíněnými českými umělci jsou v ní zastoupena i slavná jména - český rodák a významný představitel německého poválečného umění Harun Farocki, dnes „nejdražší fotograf“ Andreas Gursky či režisér Andrej Tarkovskij. Na Manifestě s tématem What People Do for Money: Some Joint Ventures participují také třeba Michel Houellebecq, Maurizio Cattelan či Jon Rafman.

K českým umělcům, kteří se dříve Manifesty zúčastnili, patří Ján Mančuška, Kateřina Šedá, Barbora Klímová, Tomáš Vaněk a Zbyněk Baladrán. Až na Zbyňka Baladrána jde o držitele prestižní tuzemské Ceny Jindřicha Chalupeckého, ten však byl několikrát v jejím finále. Laureáty Chalupeckého ceny jsou také Jiří Skála a Roman Štětina.

Letošní Manifesta je jedenáctou v pořadí, na přehlídce Manifesta 8, která se v roce 2010 konala ve španělských městech Murcia a Cartagena, se podílela iniciativa Tranzit.org působící v Česku, jejímž členem je i Zbyněk Baladrán.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!