3. prosince 2008 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bude novela bez sporných odposlechů?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Senátor ODS Jiří Oberfalzer chce navrhnout vypuštění zákazu odposlechů z novely trestního zákona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor ODS Jiří Oberfalzer chce navrhnout vypuštění zákazu odposlechů z novely trestního zákona. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Do trestního řádu se nakonec možná zákaz zveřejňování odposlechů nedostane. Navrhnout to chce předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS). Uvedl to na projednávání příslušné novely ústavně-právním výborem. Ten chce své doporučení formulovat až příští středu. Sejít se má krátce před schůzí Senátu, na níž mají členové horní komory novelu trestního řádu a trestního zákona projednávat.

Oberfalzer argumentoval nadbytečností nové úpravy vzhledem k tomu, že problematiku řeší už současné zákony o ochraně utajovaných informací a o ochraně osobních údajů. "Není třeba zakazovat, co je již zakázáno," uvedl senátor.

Proti úplnému zákazu zveřejňování odposlechů se postavili zástupci předních českých deníků a některých časopisů. Zákaz zveřejňování obsahu odposlechů nebo trestních spisů by se podle nich neměl vztahovat na informace o veřejných činitelích.

Zástupce šéfredaktora Mladé fronty Dnes Michal Musil dnes navrhovanou úpravu, kterou ve sněmovně prosadil Marek Benda (ODS), označil za slepenec.

Naznačil, že se mohlo jednat o reakci na zveřejnění přepisů policejních odposlechů ze spisu Krakatice, které se týkají ministra vnitra Ivana Langra (ODS). Langer kvůli tomu vydavatelství deníku zažaloval.

Ke kritice se přidaly i Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) a Syndikát novinářů ČR. Podle jeho předsedy Miroslava Jelínka stát tímto zákazem rezignuje na svoji kontrolu svých orgánů. Rovněž podle Oberfalzra zákaz postihuje následky, nikoli příčiny. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel podotkl, že zákaz není absolutní a nevztahoval by se na informace zveřejněné při soudním jednání.

Novela chrání i pachatele trestných činů
Paušální zákaz ale nepovažuje za správný, neboť by měl lépe odrážet konkurenci mezi právem na ochranu soukromí a na informace. Náměstek uvedl, že Evropský soudní dvůr se ve svém rozhodování kloní spíše pro zveřejňování. Korbel považuje za možné, že by se zákaz netýkal informací o veřejném činiteli v souvislosti s výkonem jeho funkce.

Ministerstvo spravedlnosti chce novelou dosáhnout pouze toho, aby byly více chráněny oběti zločinů před zveřejněním informací o jejich soukromí.

Novela podle ministerstva umožní zveřejnění informací o obětech zločinů v podstatě jen v případech, jestliže by to bylo v jejich zájmu nebo ve veřejném zájmu, například kvůli identifikaci nebo při únosu. Tímto omezením jsou ale podle některých právníků chráněni i pachatelé.

Předseda výboru Jaroslav Kubera (ODS) podotkl, že navrhované pětimilionové pokuty za porušení zákazu by mohly být likvidační. Je pro zamítnutí celé novely s tím, že k problematice by se bylo možné vrátit až po přijetí nového trestního zákona.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse