130 let
Plukovník Muammar Kaddáfí

Plukovník Muammar Kaddáfí | foto: Reuters

Banky pomáhaly Kaddáfímu. Spravovaly mu miliardy dolarů

Ekonomika
  •   10:03
PRAHA - Finanční domy, jako jsou evropské HSBC, Société Générale nebo americká Goldman Sachs, představovaly pro režim plukovníka Muammara Kaddáfího klíčové instituce, přes které diktátor investoval peníze získané prodejem ropy.

Vyplývá to z tajného dokumentu libyjské vlády, který získala mezinárodní nevládní organizace Global Witness bojující proti porušování lidských práv nebo korupci.

Infografika


Dokument nese datum 30. června 2010 a obsahuje výpis finančních prostředků ve výši přes 53 miliard dolarů, které měl Libyjský investiční fond (LIA) uložené na nejrůznějších účtech a v akciích desítek nadnárodních společností, jako je například General Electric, BP nebo Deutsche Telekom.

Banky o transakcích mlčí
Zástupci bank odmítají situaci jakkoliv komentovat a tvrdí, že nemohou porušit bankovní tajemství. Není proto jasné, zda peníze na svých účtech stále mají. Každopádně by už nyní měly být veškeré prostředky zmrazeny kvůli nařízení EU a USA z letošního března.

Jeden z bankéřů řekl BBC, že další osud finančních prostředků „záleží na tom, jak dopadne konflikt v Libyi“.

Čtěte také:


„Je naprosto neuvěřitelné, že se HSBC a Goldman Sachs mohou schovat za závazek mlčenlivosti v případech, jako je tento,“ prohlásila Charmian Goochová, ředitelka Global Witness.

„Jde o státní peníze, takže klienty jsou ve skutečnosti Libyjci a tyto banky jim odepírají právo na informace,“ upozornila Goochová na fakt, že se banky chovají, jako by šlo o Kaddáfího soukromé účty. Libyjský diktátor ostatně podle odborníků chod LIA osobně výrazně ovlivňoval.

Global Witness proto volá po zavedení nařízení, které by banky donutilo veřejně přiznat, kolik peněz si u nich jednotlivé země uložily. To by diktátorům značně ztížilo vyvádění financí ze státní pokladny.

Výnosy minus 98,5 procenta
Investiční fond LIA vznikl v roce 2006 a měl za úkol dostat libyjské ropné peníze na mezinárodní finanční trhy. Jelikož ale s takovým investováním neměli Libyjci zkušenosti, uložili prostředky do zhruba třicítky bank po celém světě.

Člověk obeznámený se situací řekl listu Financial Times, že fungování LIA bylo velmi chaotické a paralyzovala ho všudypřítomná korupce a zpronevěra. LIA navíc na trhy vstupoval v předvečer finanční krize, a přišel tak o miliony dolarů například v hedgeovém fondu banky Goldman Sachs.

Zástupci LIA také investovali do fondu Texasana Allena Stanforda, nakonec se ale ukázalo, že šlo o takzvané Ponziho schéma, kterého například využil i odsouzený investor Bernard Madoff. Libyjci tak opět přišli o peníze.

Nepříliš šťastné investice pokračovaly i poté. Podle vládního dokumentu přišel LIA minulý rok o téměř 1,2 miliardy dolarů, když vložil finance do různých finančních derivátů. Celková ztráta z tohoto obchodu se vyšplhala na 98,5 procenta původní částky.

Autor: Ondřej Linc