Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

dTest: Bazar AAA Auto porušuje zákon

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Společnost AAA Auto podle spotřebitelského časopisu dTest používá při nabízení výhodného financování koupě ojetých vozů nezákonné praktiky. Své poznatky chce proto předat České obchodní inspekci, která může udělit pokutu až ve výši pěti milionů korun.

Autobazar AAA Auto. foto: Lidové noviny

Podle AAA Auto není výsledek prezentovaný v časopisu dTest objektivní a je tendenční. Společnost podle časopisu v reklamě nabízí nejen slevy na vozy, ale ke každému autu navíc i příspěvek na dovolenou nebo peníze v hotovosti. Podle zjištění dTestu v podmínkách na webových stránkách ale tyto výhody firma zákazníkovi poskytuje jen v případě, že si zároveň vezme úvěr. O něm ale už další podrobnosti nejsou, uvedl poradce dTestu Miloš Borovička.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle AAA Auto ale více než 50 procent zákazníků přichází se zájmem o koupi vozu na splátky. "Z tohoto důvodu zvýrazňujeme cenu, která se týká financování. Zákazníci mají možnost si vybrat z nabídek až pěti partnerů a z několika produktů, který každý nabízí," uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka firmy Karolína Topolová. Zároveň vždy u každého vozu uvádíme i cenu při jednorázové platbě v hotovosti či bezhotovostním převodem, dodala.

Klamavá obchodní praktika

Podle Borovičky ale společnost ani přes vyžádání neposkytla informace o financování e-mailem. "Cílem bylo přimět klienta k návštěvě pobočky. K tomu byla využita protizákonná klamavá obchodní praktika, kdy po telefonu prodejce tvrdil, že výhodná nabídka téhož dne skončí a nebude se opakovat," popsal praktiky společnosti Borovička.

Firma se odvolává na stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, které konstatovalo, že společnost zákon neporušila. "O nezákonnosti obchodních postupů jakékoliv společnosti může rozhodnout pouze nezávislý soud nebo správní orgán, k čemuž nedošlo," sdělila Topolová.

Borovička poukazuje i na to, že prodejce aut ani poskytovatel úvěru nedávají zákazníkům předsmluvní informace a že prodejci je na pobočkách přesvědčují o "výhodnosti i velmi nevýhodných úvěrů". Borovička jako příklad uvedl nabídku na úvěr z inzerované ceny auta 233.333 korun. "Po sečtení všech splátek dospěli k výsledné ceně 764.000 Kč bez pojištění. Po delším smlouvání zněla poslední nabídka úvěru, tentokrát bez 'slevy', na 520.000 Kč. V ceně bylo zahrnuto i pojištění," popsal svou zkušenost s nákupem vozu u AAA Auto Borovička.

"Údaje o RPSN (roční procentní sazba nákladů) podle zákona samozřejmě poskytujeme v rámci tzv. předsmluvní informace ve fázi přípravy podkladů pro uzavření smluv, a to jak ústně, tak i písemně. Nemůžeme komentovat postup externích finančních partnerů," uvedla firma.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat