Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chystá se sesazení ‚vrchního železničáře’. Víme, kdo má nahradit šéfa Českých drah Nebeského

Ekonomika

  12:58
PRAHA - Jen něco málo přes rok zatím strávil Václav Nebeský na nejvyšším postu v Českých drahách. Už za týden ale bude podle informací serveru Lidovky.cz hlasovat dozorčí rada dopravce o jeho odvolání. Vybraný má být i jeho nástupce, jímž se má stát nynější šéf ČD Cargo Ivan Bednárik.

Generální ředitel ČD Václav Nebeský foto:  Michal Šula, MAFRA

Jen za první půlrok prodělala letos osobní doprava skoro dvě miliardy korun, covid doslova vyhnal cestující z vlaků. Navzdory tomu, že za epidemii vedení Českých drah (ČD) nemůže, není ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) s jejich vedením spokojený, napětí je dlouhodobé. I proto se ve vedení firmy chystají zásadní personální změny, které pro Lidovky.cz potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje.

Dozorčí rada podniku – která je de facto prodlouženou rukou vlády – by měla ve čtvrtek hlasovat o odvolání generálního ředitele ČD Václava Nebeského. Z představenstva by ale neměl zmizet úplně, ve hře je varianta, že zůstane jeho místopředsedou. Několikrát například žádal ministerstvo dopravy o finanční pomoc, například odpuštění plateb za dopravní cestu, ale neuspěl.

České dráhy chtějí od státu vyplatit dvě miliardy, ztrátu za půl roku. Má to háček

Favoritem na Nebeského místo v čele firmy je Ivan Bednárik, zkušený slovenský manažer, který už šest let vede nákladní dceru Českých drah, ČD Cargo. A úspěšně, každý rok si firma připisuje stamilionové zisky a patří mezi nejvýdělečnější součásti státního koncernu.

Šéf společnosti ČD Cargo Ivan Bednárik.

I díky tomu dostal Bednárik v září loňského roku smlouvu na dalších pět let. Nyní by měl pomoct překlenout těžkou dobu v osobní dopravě. Možnou personální změnu nekomentoval. Podle zdrojů serveru Lidovky.cz jde však o velmi pravděpodobnou variantu.

Z pětičlenného představenstva pak nejspíše vypadne jiný slovenský manažer, Patrik Horný, který má v ČD pod palcem finance. O plánovaných personálních změnách informoval také server zdopravy.cz.

České dráhy počítají s tím, že na konci roku můžou mít účetní díru až tři a půl miliardy korun. Klíčový problém jsou chybějící cestující, kteří nejezdí kvůli tomu, že pracují více z domova, navíc jsou stále z velké části uzavřeny školy a mezinárodní doprava je téměř na nule.

„V současné době jezdí vlaky ČD v průměru zhruba 25 procent obvyklého počtu cestujících. Při porovnání dálkové a regionální dopravy můžeme říci, že mírně vyšší obsazenost vlaků registrujeme v příměstských linkách regionální dopravy,“ popsal před dvěma týdny mluvčí drah Robert Pagan.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...