• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Sousedky. Dukovany mají osm vysokých chladicích věží a dvě menší ventilátorové.

Sousedky. Dukovany mají osm vysokých chladicích věží a dvě menší ventilátorové. | foto: Jakub Mertl

Brusel zkoumá plánovanou státní podporu pro rozšíření Dukovan

Ekonomika
  •   13:34
Evropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda je plánovaná státní podpora rozšíření české jaderné elektrárny Dukovany v souladu s pravidly Evropské unie. Plánovaná podpora zahrnuje mimo jiné státní půjčku s nízkými úroky, která by měla pokrýt veškeré náklady na výstavbu, je to zhruba 7,5 miliardy eur (téměř 186 miliard Kč).

Komise uvedla, že projekt je podle jejího prvotního hodnocení potřeba a že plánovaná podpora usnadňuje rozvoj ekonomické aktivity. „Existují nicméně pochybnosti ohledně toho, zda je toto opatření plně v souladu s pravidly EU o státní pomoci. Komise se proto rozhodla zahájit hloubkové vyšetřování,“ dodala.

Evropská komise rovněž uvedla, že v rámci vyšetřování posoudí vhodnost a přiměřenost podpory a její dopady na hospodářskou soutěž. Upozornila, že Česká republika a další zainteresované strany teď mají možnost se k této záležitosti vyjádřit.

Společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech letos v březnu. Jméno firmy, která postaví pátý jaderný blok v Dukovanech na hranicích Vysočiny a Jihomoravského kraje, by Česko mělo znát na konci roku 2024. Tři uchazeči, kteří zbyli po vyřazení ruské firmy Rosatom a čínské CGN, nyní zpracovávají své úvodní nabídky. Jde o polostátní Électricité de France, americký Westinghouse a korejskou KHNP.

Výstavba má začít v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely jde o největší investici v novodobých dějinách České republiky.

Minulý týden v Jaderné elektrárně Dukovany skončila návštěva posledního z celkem tří uchazečů o stavbu nového jaderného bloku. Zástupci americké společnosti Westinghouse, francouzské EdF a jihokorejské KHNP se tak seznámili s připravovaným staveništěm a získali potřebné informace k podání nabídky.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás