Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Energetická společnost EG.D vyhlásila stav nouze na Břeclavsku a Hodonínsku

Ekonomika

  16:56aktualizováno  19:34
Brno - Energetická společnost EG.D vyhlásila stav nouze na Břeclavsku a Hodonínsku. Důvodem jsou závažné škody a destrukce elektrického vedení po čtvrtečních extrémních bouřkách, krupobití a tornádu. Počet domácností odpojených od dodávek elektrické energie klesl z ranních 70 000 na současných zhruba 3500, uvedl po 19:00 mluvčí společnosti Radek Šperňák. Výpadky dodávek stále eviduje také ČEZ, v jehož distribuční sítí zůstává asi 1800 odběratelů bez proudu.

Elektřina tu nebude asi několik týdnů. Tornádo polámalo betonové sloupy, popisuje starosta z místa neštěstí

Stav nouze je vyhlášený s účinnosti od čtvrtečních 20:00. „Na našem distribučním území i nadále intenzivně pracujeme na odstraňování poruch. Zrušili jsme všechny plánované odstávky v nejpostiženějších lokalitách a všechny dostupné síly vlastní i dodavatelské soustředíme na opravu škod po nočních bouřích,“ uvedl Šperňák. Na jižní Moravu zamíří i pracovníci z jiných regionů, které nejsou aktuálně tolik zasažené.

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer...
Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer...

Nejvážnější situace je stále na území mezi Břeclaví a Hodonínem, kde je bez dodávek elektrické energie zhruba 2800 odběratelů. Nejvíce postižené jsou obce Lužice, Mikulčice, Hrušky, Moravská Nová Ves a část Hodonína. Na místě pracují čety s potřebnou technikou. Podle Šperňáka už nelze očekávat, že by se v těchto obcích podařilo dodávky energie zprovoznit ještě v pátek. „Situace je tam opravdu špatná, soustavy vedení tam jsou téměř úplně zničené,“ podotkl.

Jak pomoci tornádem zasažené oblasti? Na dárcovských kontech se sešly desítky milionů a částky nadále rostou

Elektřinu zatím nemá ani přibližně 200 odběratelů na Vyškovsku. Ve Zlínském kraji nyní eviduje společnost EG.D 500 domácností bez dodávek elektrické energie kolem Luhačovic a Slavičína.

Poruchové čety ČEZ Distribuce pracují na opravě 12 poruch na vedení vysokého napětí a dalších poruch na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny zůstává asi 1800 odběrných míst především na Vsetínsku a Kladensku. Předpoklad obnovení je ještě během pátečního večera uvedla mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!