14. listopadu 2014 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Drábová pochybuje o Dukovanech. ČEZ věří, že vydrží co nejdéle

Jaderná elektrárna Dukovany. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Lidové noviny

DUKOVANY Jaderná elektrárna v Dukovanech zatím není připravena na dlouhodobé prodloužení provozu. Na semináři Občanské bezpečnostní komise v Dalešicích řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Ředitel výrobní divize ČEZ Ladislav Štěpánek však uvedl, že firma dělá vše pro to, aby Dukovany fungovaly i nadále.

O novou licenci by měl ČEZ požádat už příští rok. „Vážně hrozí, že provoz nebude prodloužen na deset let, ale třeba jen o rok nebo o dva. Možná se ale pletu, možná se provozovateli podaří splnit vše potřebné včas,“ cituje regionální Deník Drábovou. Podle Štěpánka má firma zájem provozovat Dukovany do roku 2035.

ČTĚTE TAKÉ

„Zatím to ale nevypadá, že by bylo ekonomicky výhodné jít až za tento rok,“ dodal Štěpánek. Čtyři bloky elektrárny by se podle něj měly dočkat dalších dvacet let života. Výstavbu pátého bloku nevyloučil, ale naznačil, že pro svoji nákladnost není příliš reálná.

Podle předsedy sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslava Jonáše by konec dukovanské elektrárny znamenal pro region velký sociální kolaps. Konkrétní dopady podle něj nabídne v příštím roce studie, na které sdružení spolupracuje s Karlovou univerzitou.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz