30. srpna 2016 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Applu měřili daně mírněji než jiným. Irsko teď musí peníze vymoct i s úroky

Zlatý iPhone. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlatý iPhone. Ilustrační foto. | foto: Reuters

BRUSEL/DUBLIN Irsko v minulých letech poskytlo společnosti Apple neoprávněné daňové výhody v objemu až 13 miliard eur, což je v přepočtu 351,3 miliardy korun. Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová v úterý uvedla, že výrobce iPhonů platil řadu let výrazně nižší daně než jiné firmy.

Evropská pravidla přitom poskytování daňových výhod vybraným firmám neumožňují. Irsko tak má podle Evropské komise neoprávněnou podporu vymoci zpět i s úroky.

„Rozhodnutí je jasnou zprávou: Členské státy nesmějí poskytovat nespravedlivé daňové výhody vybraným firmám bez ohledu na to, zda jsou evropské či zahraniční, velké či malé, součástí nějaké skupiny, či ne,“ řekla eurokomisařka Vestagerová.

V důsledku daňových dohod v Irsku platila společnost Apple ze svých evropských zisků daně ve výši od jednoho procenta v roce 2003 do 0,005 procenta v roce 2014, uvedla komise. Dohody firmy Apple v Irsku prošetřuje od června 2014.

Komise došla k závěru, že dvě daňová rozhodnutí už od roku 1991 výrazně a neoprávněně snížila daně, které firma v zemi platila.

Částka 13 miliard eur, kterou má Apple vrátit Irsku, pokrývá roky 2003 až 2014 a je sumou rekordní. Loni komise vyzvala Francii, aby elektrárenská společnost EDF v podobném případě selektivní daňové výjimky vrátila 1,37 miliardy eur.

Vývoj prodaných telefonů iPhone
ČTK

Najdete na Lidovky.cz