21. prosince 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš vykoupil hračkářství. Rozdá pět tisíc ‚registračních pokladniček‘

Vykoupil jsem hračkářství, pochlubil se před nedávnem ministr financí a šéf... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vykoupil jsem hračkářství, pochlubil se před nedávnem ministr financí a šéf... | foto: Facebook/ Andrej Babiš

PRAHA Vykoupil jsem hračkářství, pochlubil se před nedávnem ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na Facebooku. V jeho košíku totiž přistálo pět tisíc dětských hraček napodobujících pokladny pro obchodníky, které rozesílá jako dárky těm, kteří si o ně napíší. „Děti ví, že účtenka je normální,“ napsal v narážce na jím plánovou elektronickou evidenci tržeb.

Před ministerstvem financí zastaví dodávka hračkářství Bambule a vyloží stovky hraček. V posledních dnech je to na pražské Malé Straně vcelku běžná praxe. Ministr Andrej Babiš si totiž nechává doručit speciální vánoční zásilku - krabice s dětskými pokladničkami.

Vše začalo jedním příspěvkem na Facebooku, v němž ministr financí oznámil, že hračku napodobující pokladnu pro obchodníky zašle každému dítěti, které po ní zatouží. „Děti, přejte si tuhle pokladničku pod stromeček. Pokud by rodiče nechtěli nebo neměli peníze, napište, koupím vám ji,“ stálo na Facebooku. Ministr tím upozorňuje na elektronickou evidenci tržeb, kterou chce zavést a o níž se nyní vášnivě diskutuje ve sněmovně.

Babiš prostřednictvím Nadace Agrofertu nakoupil nejprvně 1500 pokladniček. Tím vyprodal veškeré zásoby hračkářství. „Vykoupil jsem Bambuli a koupil 1500 pokladniček, zítra začnou odesílat prvních 626. Ještě jste si o pokladničku nenapsali? Nevíte, kam zaslat adresu? Ozvěte se mi do dnešních 23 hodin tady do zprávy pro stránku. Kouknu na to v dalších dnech,“ pochlubil se na sociální sit.

Účtenka je normální, říká Babiš

Chvíli nato se začaly ale ozývat další stovky lidí. Žádost o hračku posílali především rodiče, nezřídka vtipálci. Svou hračku si přímo u ministra vyzvedl už i teplický radní Dominik Feri. „Někteří lidi v TOPce jsou fajn,“ napsal Babiš na Twitteru v narážce na spor s Miroslav Kalouskem, jeho předchůdcem ve funkci a nově zvoleným předsedou TOP 09, kvůli plánované elektronické evidenci tržeb.

Velký zájem o hračky Babiše potěšil. „Pokladničky mají úspěch. Děti ví, že účtenka je normální. Zatím zpracováváme 2000 žádostí a jsme zahlceni. Kdo by chtěl další - uvidíme příští týden.“

Nakonec jich rozeslal pět tisíc. Pokladničky nakupoval prý jak v Česku, tak na Slovensku i v Holandsku. V tuzemských obchodech získal podle informací serveru Lidovky.cz slevu. „Dostal množstevní slevu podle našich obchodních podmínek, stejnou, jako každý zákazník, který by odebral podobné množství,“ uvedl Jaroslav Novozámský za hračkářství, u nějž Babiš nakupoval.

Přestože je zájem o hračku stále velký, na ministra se kvůli rozdávání dárků valí už i ostrá kritika. Mnozí mu vyčítají, že jde jen o snahu zalíbit se voličům.

skŠárka Kabátová, jzlJakub Zelenka

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz