3. března 2019 19:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká fasáda pro Rusy? V dozorčí radě prověřované banky sedí Klausův exbankéř a Topolánkův kmotr

Dům Expobank CZ na  Václavském náměstí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům Expobank CZ na Václavském náměstí | foto: wikimediaLidovky.cz

Praha Na chodbě pražského sídla ruské banky se potkají Ind, Fin, Kypřan, dva Rusové a dva Češi. Nejde o začátek vtipu, nýbrž o pestré složení statutárních orgánů Expobank CZ. V uplynulých dvou letech se sice ze struktur ruské finanční instituce začali stahovat čeští manažeři a bankéři, domácí vlajka nad ztrátovou bankou z východu však vlát nepřestala. Starají se o to dva přední čeští ekonomičtí docenti, kteří jsou členy dozorčí rady Expobank.

Jiří Schwarz býval v letech 2003 až 2010 děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE). Ve své wikipedické záložce Schwarz píše, že „expremiér Mirek Topolánek jej ve své knize Hlavně se neposrat uvádí jako svého kmotra po konverzi ke katolické víře“. Oslovil i dalšího expremiéra z řad ODS Petra Nečase, v jehož Národní ekonomické radě vlády (NERV) v roce 2010 usedl. V 90. letech Schwarz podnikal s kontroverzním podnikatelem a bývalým profesionálním tenistou Milanem Šrejbrem (ve firmě MSI investiční), který v minulosti sponzoroval ODS a čelil trestnímu stíhání kvůli podezření z tunelování podílových fondů.

Na podzim 2015 Schwarz zamířil do dozorčí rady Expobank, která tehdy měla za sebou roční „plavbu“ v českém bankovním rybníku. Proč se pro angažmá v ne příliš známé bance a nástupci po německé LBBW rozhodl, není jasné. K dotazům LN se nechtěl vyjadřovat a odkázal na mediální zastoupení Expobank.

Mluvčí Kateřina Petko vzkázala, že si banka služeb českých ekonomů váží. „Dozorčí radu a představenstvo Expobank CZ se nám daří doplňovat o nejlepší odborníky z českého i zahraničního bankovního trhu. Jsme hrdí na to, že je náš tým složený z profesionálů s vášní pro svůj obor a se zájmem společně dál budovat úspěšnou a moderní evropskou banku,“ napsala mluvčí.

Její slova se týkají i druhého českého zástupce v dozorčí radě Expobank, Lubomíra Lízala, který sem přišel loni v květnu. Ani on nechtěl na dotazy LN reagovat. Společně působí ve vedení Anglo-americké vysoké školy; Lízal je jejím rektorem, Schwarz předsedou správní rady.

Lízalovo působení v ruské bance je peprnější s ohledem na jeho další angažmá – ať už minulá, či současná. Někdejšího člena NERV jmenoval v únoru 2011 tehdejší prezident Václav Klaus do bankovní rady České národní banky (ČNB), v níž působil šest let. Poté zamířil za Schwarzem do dozorčí rady Expobank – tedy té samé banky, o jejímž vpuštění na český trh bankovní rada ČNB včetně Lízala před pěti lety rozhodovala.

Významný kariérní zářez a mocenský posun si tento pracovník Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR připsal loni v červnu, kdy se stal členem dozorčí rady české energetické jedničky ČEZ. Podle informací LN jej pro působení v polostátní skupině navrhovali manažeři blízcí vládnímu hnutí ANO.

Lízal se odpovědím na dotazy vyhnul a odkázal na oficiální místa. Podle ČNB jeho působení v bankovní radě a nyní dozorčí radě Expobank konfliktní není. „Z pohledu ČNB se o střet zájmů nejedná. Člen bankovní rady, která je ve správním řízení až druhostupňovým (odvolacím) orgánem, nemá žádný přímý vliv na rozhodování odborného aparátu, to jest orgánu prvního stupně (ať jde o udělení licence, nebo sankce),“ uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Doplnila, že bývalí členové bankovní rady mají po konci své funkce šestiměsíční „karanténu“, během které nemohou působit v jiných bankách.

Banka pod lupou

LN před týdnem informovaly, že ČNB začala na přelomu loňského a letošního roku prověřovat „střeva“ ruské Expobank. „Tuto kontrolu zahájila a provádí Česká národní banka. Z toho důvodu si vás dovolujeme odkázat přímo na ni,“ sdělil LN mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík. ČNB ani Expobank CZ se k dění nechtěly vyjadřovat. Kontrola vnitřního chodu finančního domu stále probíhá a skončit by mohla v horizontu týdnů.

Na co se mohou prověrky ruských bank zaměřovat? Například na to, zda instituce neobchoduje s finančními nástroji, jež by podléhaly sankčnímu seznamu Evropské unie vůči Rusku.

Zdroje LN se shodují, že kontrola Expobank je důkladnější a hlubší než při standardních prověrkách ze strany ČNB. Mluvčí Expobank ujistila, že instituce s kontrolory plně spolupracuje. „Expobank CZ vždy poskytuje ČNB v souladu se standardy a právními předpisy plnou součinnost ve všech oblastech dohledu,“ uvedla mluvčí Petko.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?
PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?

S někým se život nemazlí a naděluje mu ránu za ranou. Mezi ty „vyvolené“ se řadím i já. Nepíši to kvůli lítosti, ale spíš se potřebuji vypsat, dostat to ze sebe.