7. března 2018 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hodnota bitcoinu klesne do deseti let na 100 dolarů, tvrdí ekonom z Harvardu

Virtuální měna Bitcoin – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virtuální měna Bitcoin – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BOSTON Podle profesora z Harvardu Kennetha Rogoffa je velká pravděpodobnost, že hodnota bitcoinu do deseti let výrazně klesne. Za poklesem bude podle něj stát i regulace státu. Rogoff v minulosti předpověděl i prosincový propad virtuální měny.

„Pravděpodobnost, že cena bitcoinu klesne na 100 dolarů, je větší než pravděpodobnost, že vzroste na 100 tisíc dolarů,“ řekl pro televizi CNBC  Kenneth Rogoff, profesor z Harvardu a bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu. Zajímavostí je, že je Rogoff rovněž šachový velmistr. V šestnácti skončil se školou, aby se mohl věnovat naplno šachům.

Kenneth Rogoff

Kenneth Rogoff

Regulace bude podle ekonoma jedním z hlavních důvodů poklesu hodnoty bitcoinu. Rogoff rovněž tvrdí, že pokud vypustíme možnost praní špinavých peněz a a daňových úniků, je využití bitcoinu jako transakčního prostředku velmi malé.

Bitcoin byl často spojován s nezákonými transakcemi. Jeho role se ale postupně mění. Shone Anstey, spoluzakladatel a prezident společnosti Blockchain Intelligence Group, zjistil, že úroveň nelegálních transakcí s bitcoinem v roce 2016 klesla na 20 procent a v roce 2017 byla ještě nižší.

Za poklesem bude stát regulace

Rogoff v televizi CNBC uvedl, že regulace kryptoměn jednotlivých států bude spouštěčem klesající hodnoty bitcoinu. Nyní je ale jakákoliv regulace kryptoměn v prvopočátku. Jedním z důvodů, proč úřady při regulaci postupovaly tak pomalu, jsou podle Rogoffa technologie, které za digitální měnou stojí. „Chtějí, aby se tato technologie rozvíjela,“ vysvětlil Rogoff. Zároveň dodal, že soukromý sektor historicky vynalezl vše, co se měny týče. Od mincí až po papírové bankovky.

K bitcoinu se kriticky v minulosti vyjádřily i další osobnosti pohybující se v byznysu. Třetí nejbohatší muž světa Warren Buffet patří mezi ně. „Co se týče kryptoměn, obecně mohu téměř s jistotou prohlásit, že dospějí ke špatnému konci. Kdy nebo jak se to stane, to nevím,“ uvedl na začátku roku Buffett.

pkPatrik Kozlík

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.