Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
13. ledna 2015 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Kellnerova O2 už má první datum rozdělení na dvě firmy - 1. června

Telefónica 2  (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefónica 2 (logo) |

PRAHA Největší český operátor O2 by se měl rozdělit na dvě společnosti už k prvnímu červnu. LN to potvrdily zdroje z firmy i ze skupiny PPF, která je hlavním akcionářem s více než 83 procentním podílem. Jedná se podle nich o pracovní datum, které se ale nemusí stihnout.

Samotná společnost odmítla datum komentovat s tím, že bude oficiálně určeno až na základě probíhající analýzy rozdělení.

Ta by měla být hotová začátkem února a s jejími výsledky bude nejprve seznámena burza a banky, které poskytly skupině miliardáře Petra Kellnera úvěr na koupi akcií operátora.

ČTĚTE TAKÉ:

O2 minulý týden oficiálně potvrdilo záměr rozdělit se na obchodní část a technickou infrastrukturu. Neuvedla ale v zásadě žádné nové informace oproti těm, která byla zveřejněna v médiích v srpnu loňského roku.

Ve firmě samotné se přitom už od podzimu mezi zaměstnanci otevřeně mluví o tom, že každý převážně “ví, kam půjde a co si vezme sebou.”

Obrana před regulací

Kellnerovi lidé zatím neuvedli jasný oficiální důvod, proč má k dělení dojít a co tím chtějí získat. Zatím nezpochybněná je úleva od regulace, která dopadá na telekomunikační společnosti a především O2, které vlastní telefonní linky jako dědictví monopolního Českého Telecomu.

Do infrastrukturní části firmy by měly spadnout nejen klasické telefonní sítě, ale také nejrozsáhlejší optická síť v Česku.

Ta je zcela klíčová například pro menší poskytovatele připojení k internetu i připojování mobilních datových sítí. Nová firma by ji měla velkoobchodně pronajímat za zcela tržních a transparentních podmínek všem operátorům včetně sesterské obchodní části O2.

Oddělená obchodní část by se tak velké části pravidel vyhnula. Český telekomunikační úřad navíc bude muset kvůli nové tržní situaci přepracovat i stávající regulaci pevných linek. Výhodou může být i jasnější situace pro další plánované investice do dalšího rozvoje pevných sítí i v souvislosti s čerpáním dotací z fondu EU, která chce rozvoj rychlého internetového připojení podpořit.

Osud mobilních vysílačů je přitom složitější, protože O2 je na většině území sdílí s T-Mobilem a zároveň stále probíhají jednání o připojení Vodafonu k této dohodě. Jednou z variant je přitom i možnost, že by se veškeré mobilní sítě českých operátorů vyčlenily do samostatné servisní společnosti.

Spekulace na burze

Objevila se i spekulace, podle které by mohlo být výhodnější rozdělit O2 i pro její případný prodej. Ta vychází především z příkladu britského BT (dříve British Telecom), jehož akcie po rozdělení na burze posílily. Oddělené společnosti se ale podařilo zvrátit trend klesajících příjmů a to samé by musely dosáhnout i části O2. V současnosti se to u nás stále nepodařilo ani T-Mobilu a Vodafonu.

Trend v evropských telekomunikacích je přitom dnes opačný směrem k fúzím a hledání úspor a dalších výhod ve spojených firmách. Samotné BT jedná o koupi britského mobilního operátora EE (Everything everywhere) a k podobnému vývoji došlo i ve Španělsku, nebo ve Francii. V případě probíhajícího rozdělení australského operátora Telstra pak podle analytiků citovaných agenturou Bloomberg panují naopak dlouhodobě obavy z propadu tržeb a ceny akcií.

Na kapitálových trzích se také živě spekuluje o dalším osudu menšinových akcionářů O2, kteří budou mít v případě rozdělení nárok na akcie nových společností, nebo finanční kompenzaci. Objevují se proto úvahy, zda by nebylo pro PPF lepší minoritní vlastníky vykoupit ještě před rozdělením, samotná skupina takový postup zatím oficiálně popírala.

Analýzu českého telekomunikačního trhu čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.