30. března 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Luční kvítí je dražší než růže a zboží z Afriky. V Česku skoro není k sehnání

Pugét lučního kvítí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pugét lučního kvítí. | foto: Shutterstock

PRAHA  Pugét z chrpy, vlčího máku a mateřídoušky přijde zákazníka dráž než květina dovezená ze zahraničí. Aktuálním trendem, který zmítá podnikáním přes gastronomii až k prodeji módního oblečení, je návrat k přírodě a lokálním produktům.

Nevyhýbá se ani vázání květinových aranží. Floristé tak upouští od exotických květin a do pugétů komponují větve, tradiční druhy zeleně i luční kvítí.

„Čerpáme z rostlin v tuzemsku, z květin svého dětství,“ popisuje floristka Soňa Průšová. „Vypěstovat ale exotickou květinu bývá levnější než vypěstovat trvalky – tu ostříháte a musíte počkat na další rok. Luční kvítí je dnes drahá záležitost.“

Pokud si zákazník v květinářství objedná pugét z lokálních květin, zaplatí nakonec více, než pokud by toužil po květině vypěstované v Africe. Divoké květiny jsou drobnější než jejich vyšlechtěné protějšky s bohatými květy. Do vazby se jich tak musí umístit mnohem více, což se promítne i v ceně.

Divoké, ale drobné a křehké

Luční kvítí ale není v českých květinářstvích téměř k sehnání. Rostliny s drobnými kvítky, které mohou zákazníci znát z tuzemských luk, totiž pro pěstitele představují velké úskalí. Staré divoké odrůdy jsou již vyšlechtěné tak, aby se dobře převážely. Květiny musejí být odolné, aby přežily bezmála týdenní cestu z plantáží přes květinovou burzu v Nizozemsku a nakonec mohly skončit ve váze.

Květinářství Metamorphosis belgického majitele Benjamina Claessena nakupuje většinu květin přes nizozemskou burzu. V Aalsmeeru jsou k dostání velké vyšlechtěné druhy květin pocházející z Keni, Ekvádoru nebo Kolumbie. Divoké luční květiny jsou v tamní nabídce téměř k nenalezení. Doplňkově si proto květinářství pěstuje rostliny na Mělnicku.

„Pěstujeme květiny trvalého typu a letničky – cínie, hledíky, slunečnice. Mělník tak zásobuje naše květinářství od začátku léta, přes prázdniny až do podzimu. Ale jsou to spíše drobné doplňky a příjemná změna,“ říká o českých výpěstcích Průšová. Trendu lučních květin nahrává i nabídka vyšlechtěných druhů, která je kvůli své celoroční dostupnosti okoukaná.

„Snažíme se nabízet netradiční květiny. Především anglické a historické růže, některé dokonce z 15. století,“ popisuje neobvyklé odrůdy Lukáš Paderta z ekologického Květinového lahůdkářství. S kolegou Albertem Friessem pěstují květiny na zahradě u Berouna. Ani chladná zima není pro jejich podnikání problém. V zahradě lze najít kvetoucí rostliny od jara do zimy.

Pugét z hrachu a jahod

Sezonu začínají bramboříky, vřesovci a čemeřicemi, následují je sasanky, narcisy a tulipány. Přes léto na jejich zahradě vykvetou letničky a růže. S podzimem přichází na řadu hortenzie, astry či vřesy. V zimě pak jarní cibuloviny a větve kvetoucích dřevin. Z okolní krajiny si do objednaných květinových vazeb přinesou větve s lišejníky. V neobvyklých pugétech tak lze najít druhy lučních květin, lesních jahod, ale i zelených úponků pnoucího se hrachu.

Od roku 2011 tak jimi vázané květiny nejsou zatížené dopravou na velké vzdálenosti ani dlouhým chlazením. Výjimku pro jejich podnikání představují jen rozmary počasí, např. letní sucha.

Kolik stojí zahrádka? Speciál věnovaný pěstování květin a zeleniny čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!