13. února 2019 15:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Pražská restaurace klamala zákazníky, jejich hovězí ze Severní Ameriky mělo jiný původ

Hovězí (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hovězí (ilustrační foto). | foto: Lidovky.cz

Brno/Praha Pražská restaurace Grill Restaurant Za Větrem klamavě uváděla původ nabízeného masa. Restaurace nabízela dva pokrmy, v jejichž názvu figurovalo hovězí původem ze Severní Ameriky. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila, že šlo v jednom případě o hovězí z Austrálie a ve druhém o maso české, uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. Podle majitele restaurace šlo o pozdní reakci na výpadek dodavatelů.

SZPI pokračuje v intenzivních kontrolách restaurací od konce ledna, kdy vypukla kauza prodeje hovězího z polských jatek z mrtvého či nemocného skotu.

Restaurace, která sídlí v ulici U Michelského lesa, nabízela pokrm nazvaný Severoamerický hovězí Flap (pupek), který obsahoval maso z Austrálie, druhé jídlo se jmenovalo Severoamerický hovězí hamburger s opečenými brambory, kde etiketa na obalu suroviny ukázala na český původ masa. „Maso mělo současně prošlé datum použitelnosti,“ uvedl Pospíchal.

„Běžně bereme od dodavatelů severoamerické maso, ale došlo k výpadku zásob. Vzali jsme proto rychle australské a české,“ řekl majitel restaurace David Hadrovský. Restaurace podle něj nestihla změnit název v jídelním lístku. Inspekce zahájí s provozovatelem restaurace správní řízení o uložení pokuty.Podle jídelního lístku na webu stojí hovězí hamburger 245 korun, již u něj není přívlastek severoamerický. Restaurace zároveň přejmenovala pupek na australský, 200 gramů stojí 325 korun.

SZPI před týdnem uvedla, že provedla přes 1100 kontrol restaurací od konce ledna, kdy aféra s polským hovězím začala. V pondělí informovala o třech restauracích, které klamaly zákazníky a uváděly jiný původ masa. Ani v jednom případě nebylo polské. Zároveň desítky podniků neměly dokumentaci osvědčující původ masa. V kontrolách SZPI pokračuje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz