Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šampaňské je out, Rus zas pije vodku

Muži s vodkou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muži s vodkou (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

MOSKVA Nejdražší auta, jachty a každý den šampaňské. Ještě nedávno bylo mezi bohatými Rusy běžné dávat svůj majetek všem na odiv. To se ale nyní mění a ukazovat své bohatství přestává být v Moskvě kvůli ekonomické krizi v módě. Namísto šampaňského se stále častěji pije vodka a kaviár nahrazují tradiční pelmeně.

Opulentní život superbohatých Rusů se mění. „Lidé vážně nemají chuť slavit,“ říká Roman Trotšenko, zakladatel společnosti Novaport, která provozuje letiště. Podle něj se mezi bohatými utváří nový životní styl. Lidé tráví mnohem více času se svými rodinami, v divadlech a v muzeích.

 Podle údajů magazínu Forbes žilo ještě před rokem v Moskvě 74 miliardářů, více než v kterémkoliv jiném městě na světě. Nyní jich v ruské metropoli žije už jen 27. Podle propočtů agentury Bloomberg přišlo 25 nejbohatších Rusů během šesti měsíců loňského roku o 230 miliard dolarů, když se hodnota jejich společností potopila zároveň s propadem cen komodit.

Velkolepou okázalost společnost akceptovala v době ekonomického růstu, když klesala nezaměstnanost a rostly platy, říká Trotšenko. To ale dnes již neplatí. Nezaměstnanost v Rusku nyní dramaticky roste, je na čtyřletém maximu.

Počet Rusů, kteří se považují za chudé, se loni podle moskevského ústavu pro veřejné mínění zdvojnásobil na 14 procent. „Když ostatní hladoví, nemůžete jen tak slavit,“ říká Boris Teterev, který vede pobočku Rolls-Royce v Moskvě.

 V nynější skromnosti nejvyšší ruské společnosti ovšem hraje svou roli také politika. Prezident Dmitrij Medveděv minulý měsíc vyzval nejbohatší občany, aby se více starali o své obchody než o vlastní spotřebu a zájmy a pomohli tak překonat nejtěžší hospodářskou krizi posledních deseti let.

„Lidé velice zbohatli v krátké době. Nyní je čas, aby splatili morální dluhy, protože tato krize je zkouškou zralosti,“ řekl Medveděv. Oligarchové si nechtějí Kreml proti sobě popudit a neprovokují honosným životním stylem.
,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...