23. března 2009 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci Česku 'vyfoukli' nový VW

Koncept nového minivozu Volkswagen UP!, který by mohl být vyráběn v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncept nového minivozu Volkswagen UP!, který by mohl být vyráběn v Bratislavě. | foto: Reprofoto

WOLFSBURG Volkswagen bude ve svém závodě u Bratislavy vyrábět nový model menšího rodinného vozu. Po jednání s šéfem koncernu Martinem Winterkornem to novinářům řekl slovenský premiér Robert Fico. Další podrobnosti jsou podle něj zatím výrobním tajemstvím. Pro výrobou nového minivozu UP! se původně počítalo se závodem Škoda Auto ve východočeském Vrchlabí.

"Podpořili jsme myšlenku, aby se v Bratislavě vyráběl nový typ auta, který Volkswagen nyní vyvinul. Má jít o malý rodinný automobil. Bratislava má velmi dobré podmínky, aby byla v této soutěži (o získání výroby) úspěšná," uvedl Fico.

Zatím není jasné, jestli se v Bratislavě bude vyrábět právě minivůz UP! nebo jiný menší model z produkce německého koncernu. Fico potvrdil, že o nové investici by se mělo rozhodnout v dohledné době.

Koncern původně plánoval výrobu malého vozu Up! ve Vrchlabí. Loni v listopadu však od svých plánů upustil a začalo se spekulovat právě o Bratislavě. Důvodem byly podle mluvčího koncernu Christopha Adomata především měnová rizika spojená s českou korunou.

Koncernové představenstvo loni zdůvodnilo nepřidělení výroby do Vrchlabí rozhodnutím české vlády nepřijmout v nejbližší době evropskou měnu euro. Kvůli výkyvu kursu koruny vůči euru a dolaru by podle manažerů Volkswagenu byly další investice v Česku nehospodárné.

Bez ohledu na to vyvíjí Škoda Auto podle serveru Ihned.cz vlastní minivůz. "Na vývoji vozu menšího než je Škoda Fabia usilovně pracujeme, komerční výrobu zahájíme v roce 2011," řekl podle serveru na dnešní výroční konferenci automobilky její šéf Reinhard Jung.

Fico slaví úspěch 
Největší automobilový koncern v Evropě už na Slovensku v závodě u Bratislavy montuje sportovně-užitková vozidla Volkswagen Touareg a Audi Q7 a vyrábí karoserie pro Porsche Cayenne. Montují se tu však i automobily Škoda Octavia. Z důvodu poklesu poptávky po dražších vozech v důsledku krize však má však slovenský závod potíže s vytížeností výroby nedávno ohlásil propouštění zaměstnanců.

Slovenský premiér ocenil, že VW na Slovensku vyrábí právě luxusnější vozy známé svou kvalitou. Zdůraznil také, že Slovensko se pro zahraničního investora ukazuje jako atraktivní země. Zdůvodnil to mimo jiné rychlým zavedením eura a kvalitní, byť stále poměrně levnou pracovní silou.

Slovenský závod Volkswagenu loni výrazně snížil výrobu především kvůli negativnímu vlivu hospodářské krize. Z továrních linek sjelo zhruba 188.000 aut, zatímco v roce 2007 to bylo téměř čtvrt milionu automobilů.

Slovenská solidarita
O hospodářské krizi a zvláště o krizi v automobilovém průmyslu dopoledne Fico jednal s dolnosaským premiérem Christianem Wulffem. S politikem, jenž je významným členem Křesťanskodemokratické unie kancléřky Angely Merkelové, se Fico shodl, že opatření na stimulaci ekonomiky by měly evropské země provádět v součinnosti. Zároveň slovenský premiér varoval před jakýmikoli formami protekcionismu.

Fico dnes připustil, že takzvané šrotovné pro slovenskou ekonomiku nemá zásadní význam, ale jde o opatření vyjadřující solidaritu Slovenska vůči evropskému automobilovému průmyslu.

, Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!