10. července 2009 16:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

U odkaliště uranového dolu Rožná vznikne velká solární elektrárna

Soustava fotovoltaických panelů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soustava fotovoltaických panelů | foto: Wagner & Co

DOLNÍ ROŽÍNKA U uranového dolu v Rožné na Žďársku vznikne velká sluneční elektrárna s instalovaným výkonem kolem čtyř megawattů (MW). Fotofoltaické panely budou rozmístěny na téměř devíti hektarech pozemků u odkaliště, které je součástí chemické úpravny uranových rud.

Pozemky pro stavbu elektrárny si pronajal soukromý investor, a to do roku 2035, řekl dnes ČTK Břetislav Sedláček, který řídí těžební závod Geam.

"Tyto plochy jsou jinak nevyužitelné. Nedá se tam nic stavět ani pěstovat," uvedl Sedláček. Za pronájem pozemků bude závod ročně dostávat přibližně 1,5 milionu korun.

Bývalý ministr průmyslu Grégr si prohlíží odkaliště uranového dolu Rožná na Žďársku.Od spolupráce se soukromým investorem si slibuje také snížení provozních nákladů. Závod by měl totiž dostávat vyrobenou solární elektřinu levněji než při současném odběru ze sítě. Umožňují to státem stanovené vyšší ceny pro výkup energie vyrobené ze slunce.

Příprava na stavbu elektrárny u Rožné by měla začít v nejbližší době. Nyní byla uzavřena smlouva na pronájem pozemků.

V Rožné se nachází jediný otevřený uranový důl ve střední Evropě. Podle plánu se tam letos vyrobí kolem 240 tun uranu. Těžební závod Geam je součástí státního podniku Diamo, který provádí také sanační práce a spravuje řadu lokalit poznamenaných těžbou surovin.

Sedláček uvedl, že v Rožné má být první solární elektrárna v rámci podniku, o využití průmyslových ploch pro výrobu elektřiny ze slunce se ale uvažuje i jinde.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU - ELEKTROMONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 33 000 - 37 000 Kč