130 let
Německý president Christian Wulff před rakví Václava Havla.

Německý president Christian Wulff před rakví Václava Havla. | foto: Reuters

Havlův pohřeb, ve světě téma číslo jedna

Média
  •   18:07aktualizováno  18:24
PRAHA - Pohřeb Václava Havla byl jednou z hlavních zpravodajských událostí pro přední televizní stanice, tiskové agentury a zpravodajské servery po celém světě. Televize jako CNN, BBC či Sky News věnovaly smuteční akci komentované přímé vstupy.

Odvysílání celého pohřbu nabídla slovenská veřejnoprávní televize STV či Polská televize, živé vstupy do svého programu zařadila mimo jiné slovenská televizní stanice TA3 či Joj. V druhé půlce obřadu se ale již začaly věnovat i dalším událostem včerejšího dne, zejména atentátům v Sýrii.

Francouzská televizní stanice France24 v poledne dodržela i minutu ticha, která panovala v Česku. Britská BBC nechala běžet asi dvouminutový nekomentovaný a netlumočený přímý přenos při čtení Josefa Abrháma z Bible.

ČTĚTE VÍCE:

Reportér taktéž britské stanice Sky News označil Havla za „Nelsona Mandelu střední Evropy“, bulharský server The Sofia Echo zase o událostech v České republice psal pod titulkem „Český Gándhí“.

Občasné živé vstupy střídané s medailonky Václava Havla včera vysílaly také německé televize včetně veřejnoprávní ARD nebo zpravodajské n-tv, či stanice Euronews.

Zahraniční média si všímala i hojné účasti zahraničních hostů, vyzdvihovala především účast manželů Clintonových – současné ministryně zahraničí Hillary a bývalého prezidenta Billa – francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a britského premiéra Davida Camerona.

Na zpravodajském serveru již výše citované BBC byl Havlův pohřeb prakticky po celý den mezi třemi nejdůležitějšími zpravami ze světa. Jejich článek byl především zpravodajský a popisoval, kdo všechno se pohřbu účastnil a co na zádušní mši zaznělo. Všímal si zejména řeči bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. 

Naopak internetový portál americké televize CNN popsal celý obřad mnohem emotivněji a snažil se přiblížit atmosféru, která ve Svatovítské katedrále i v celé České republice panovala. Václava Havla zde popsali jako  „plachého muže s železnou vůlí a s hravým smyslem pro humor a silným morálním kompasem“.

I CNN se věnovala přítomnosti světových státníků, v tomto případě pochopitelně hlavně vzhledem k přítomnosti manželů Clintonových. Server také popisal, jak se ještě před pohřbem přišly s českým prezidentem rozloučit tisíce lidí, kteří „čekali hodiny v mrazu noc před pohřbem, aby mu mohli vzdát úctu a drželi květiny, svíčky i vzkazy, které zanechávali u jeho rakve“. Jak dodával zpravodaj CNN, většina vzkazů – ať už ručně psaných od dětí či vytištěných na počítači – měla podobné znění: Děkuji, pane prezidente.

FOTOGALERIE:

Lidé na Václavské náměstí stále přinášejí nové svíčky a ty starší obnovují.

Včerejší pohřeb byl i jednou z hlavních zpráv serveru panarabské televizní stanice Al Džazíra, psali o něm i asijské či africké noviny.  Al Džazíra i citovala z dopisu papeže Benedikta XVI., který byl na zádušní mši čten. „Pamatuji si, jak odvážně pan Havel bránil lidská práva v dobách, kdy byla lidu ve vaší zemi systematicky odpírána. Vzdávám díky Bohu za svobodu, které se nyní lidé v České republice těší,“ citovala televize ze slov hlavy katolické církve.

Autoři: ČTK, Tereza Šupová
  • Vybrali jsme pro Vás