130 let
Mittal Steel

Premiér Mirek Topolánek (druhý zleva) s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem (třetí zleva) navštívili 15. září ocelářskou společnost Mittal Steel v Ostravě | foto: Krzywoň Dan, ČTK

Investovat v Česku je stále lákavé

Ekonomika
  •   7:59
PRAHA - Česká republika je pro zahraniční investory nadále atraktivní lokalitou. Jako jediná z nových členských států Evropské unie pronikla mezi dvacet největších světových příjemců přímých zahraničních investic.

Jedenáct miliard dolarů, to je objem přímých zahraničních investic v České republice v loňském roce

Podle mezinárodní investiční zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj dokázala v minulém roce přilákat investice v hodnotě jedenácti miliard dolarů.

„V tuzemsku proudí velké finanční prostředky především do automobilového průmyslu, sektoru služeb a technologií,“ dodává ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová. Většina světových automobilek si pro své nové investiční plány a projekty vybírá hlavně Česko, Maďarsko nebo Slovensko.

Příkladem může být korejská automobilka Hyundai, která vybuduje továrnu v Nošovicích, nebo francouzská PSA Peugeot Citroën, která svůj nový závod slavnostně otevře tento čtvrtek ve slovenské Trnavě.

Všech deset nových členů Evropské unie přilákalo dohromady třicet čtyři miliard dolarů, což je proti roku 2004 nárůst o devatenáct procent. Nově jsou také oficiálně řazeni mezi rozvinuté země.

„V souvislosti s nedávno zveřejněnými výsledky Eurostatu o přílivu přímých zahraničních investic lze konstatovat, že Česká republika zažívá v posledních letech rekordní období,“ říká ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda. Podle něj už Česko není levnou zemí a musí svou strategii směřovat jinam.

„Je nutné se soustředit na zlepšování toho, v čem můžeme konkurovat. Tedy vzdělaná a kvalifikovaná pracovní síla na celé škále od zpracovatelského průmyslu až po výzkum a vývoj,“ dodává Hruda.

Indie zvyšuje investice v Česku Na český investiční trh se snaží proniknout i indický kapitál. Vedle ocelářského gigantu Mittal Steel či producenta čajů Tata Tea je nejnovější indickou investicí koupě Avie Letňany společností Ashok Leyland. „Letos indické společnosti utratily za ovládnutí zahraničních firem kolem sedmi miliard dolarů,“ upřesňuje ředitel Divize investic a aplikovaného výzkumu CzechInvestu René Samek.

Na včerejší tiskové konferenci uvedl obchodní rada indické ambasády v Praze Ramesh Chander, že Česká republika je pro Indii strategickým místem. Velkou roli podle něj hrají právě vysoce kvalifikovaní pracovníci. „To jsou výhody, které indické investory lákají do Česka,“ konstatoval Chander.

Z tohoto hlediska mají velký potenciál především oblasti informačních technologií, sektor služeb, automobilový průmysl, farmacie nebo potravinářství. Právě sem totiž indické společnosti směřují své nejdůležitější investice.

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás