130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé méně utrácejí. Tržby v maloobchodech klesly čtvrtý měsíc v řadě

Ekonomika
  •   9:48aktualizováno  10:29
Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v Česku se v srpnu dál prohloubil. Snížily se o 8,8 procenta po červencovém revidovaném poklesu o 7,9 procenta. Tržby obchodníků klesly čtvrtý měsíc v řadě a opět si pohoršily všechny typy prodejen s výjimkou lékáren.

Vyplývá to z informací, které na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byly tržby v maloobchodě nižší o 0,7 procenta.

„K meziročnímu poklesu tržeb v maloobchodě přispěl vývoj prodeje potravin i nepotravinářského zboží. Na snížení maloobchodních tržeb se podílel i nižší prodej pohonných hmot, avšak oproti předchozímu měsíci pokles zmírnil,“ uvádí k srpnovým výsledkům maloobchodu vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

„Je vidět, že spotřebitelé pod tlakem inflace nakupují stále méně zboží. Rekordní náklady na bydlení, které domácnosti postihly nebo ještě výhledově zastihnou nutí měnit spotřebitelské návyky, omezovat zbytné a v některých případech omezovat i nezbytné, jak by mohly naznačovat slabší prodeje potravin,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas.

Celkově tržby za nepotravinářské zboží klesly proti loňskému srpnu o 10,3 procenta, za pohonné hmoty obchodníci utržili meziročně o 9,2 procenta méně a za potraviny o 6,6 procenta méně. Zároveň se opět snížily tržby internetových a zásilkových obchodů, a to o 10,2 procenta.

Propad u prodejců oblečení a obuvi

Mezi specializovanými prodejnami si nejvíce meziročně pohoršily oděvy a obuv, tržby jim klesly o 15,1 procenta. O 13,2 procenta nižší tržby měly domácí potřeby, o 12,7 procenta se snížily obchodníkům s počítačovým a komunikačním zařízením a o 12,6 procenta obchodům s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Tržby drogerií stagnovaly a prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím si mírně polepšily, jejich tržby vzrostly meziročně o 1,3 procenta.

U potravin se podle statistiků projevilo větší snížení tržeb ve specializovaných prodejnách, které měly o 12,5 procenta nižší tržby než před rokem. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin tržby klesly o 6,2 procenta.

Méně peněz lidé vydali v druhém prázdninovém měsíci také v autosalonech a servisech. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel byly meziročně nižší o 7,2 procenta. Pokles zaznamenal jak prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, tak i opravy.

„Tržby v maloobchodu se v srpnu dostaly hlouběji pod úroveň srpna předpandemického roku 2019, přičemž za tímto obdobím nejvíce zaostávají tržby na stáncích a trzích (o 18,4%), za odívání a obuv (o 16,6%), prodeje a opravy aut (o 16,1%). Naopak nejvíce si proti roku 2019 polepšily internetové obchody (o 27%), i když jejich tržby po odeznění pandemie vytrvale klesají,“ komentuje Jiří Pour, ekonom UniCredit Bank.

Tržby budou dále klesat

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se dá počítat s poklesem maloobchodních tržeb i nadále.

„Pokud jde o maloobchod, tak i závěr letošního roku bude z výše uvedených důvodů téměř jistě ve znamení dalšího setrvalého poklesu tržeb a v souhrnu za letošní rok lze očekávat meziroční pokles maloobchodu o zhruba 2 - 3 %,“ uvádí Novák.

„S utlumenou spotřebitelskou náladou a nadále vysokou cenovou hladinou hodnotíme možný obrat trendu v maloobchodu jako nepravděpodobný. Jistou stabilizaci ale může přinést zásah vlády do cen energií, který alespoň v krátkodobém časovém horizontu snižuje spotřebiteli vnímanou nejistotu,“ říká David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás