Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Advokátní zkoušky nyní nelze skládat, tvrdí ministerstvo zdravotnictví

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Pixaba.com/qimono

Česká advokátní komora (ČAK) v pondělí oznámila zrušení listopadového a prosincového termínu advokátních zkoušek. Ministerstvo zdravotnictví pro server Lidovky.cz uvedlo, že jejich konání není možné z důvodu zákazu vzdělávacích akcí, který platí od 12. října.

„S ohledem na současný stav nákazové situace covid-19, přijatá preventivní opatření a předpokládaný vývoj situace v následujících týdnech, nelze ke dni odeslání pozvánek k advokátním zkouškám (dne 23. října 2020) zajistit, že jejich písemnou a ústní část bude možné v listopadu a v prosinci realizovat při dodržení zdravotních opatření a preventivních omezení,“ napsala ČAK v pondělí na svém webu.

V úterý ČAK na svém webu doplnila, že jí v konání advokátních zkoušek brání vládní zákaz z 12. října, jímž kabinet hromadné akce ve vnitřních prostorách budov omezil na maximálně šest účastníků. Závěrečné ústní části advokátních zkoušek se však účastní pět zkušebních komisařů a dva advokátní koncipienti, současně tedy sedm lidí. „Při zachování maximálního možného počtu osob v uzavřeném prostoru by ústní část zkoušek znamenala při obsazení pětičlenného zkušebního senátu zkoušet jen jediného kandidáta,“ vysvětluje ČAK.

Podle ministerstva zdravotnictví, jehož se na možnost konání advokátních zkoušek po dobu platnosti mimořádných vládních opaření ve středu dotázal server Lidovky.cz, však advokátní koncipienti nemohou zkoušky skládat z jiného důvodu. „Zkoušky jsou považovány za součást vzdělávacích akcí, které jsou od 12. října zakázané. Konání advokátních zkoušek proto není možné v současné době realizovat,“ odepsal serveru Lidovky.cz Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

Kolik osob je u advokátních zkoušek současně přítomno, tudíž podle ministerstva není pro jejich konání či zákaz podstatné.

Nový termín advokátních zkoušek přislíbila ČAK stanovit bezprostředně po uvolnění vládních opatření. Přihlášky k nim dosud podané zůstávají v platnosti. K listopadovému písemnému termínu se přihlásilo v Praze 142 a v Brně 70 advokátních koncipientů. Na začátku prosince by následoval termín pro závěrečnou ústní část zkoušek.

Vláda ve středu navíc oznámila, že od čtvrtka až na výjimky zakazuje volný pohyb obyvatelstva. Mezi tyto výjimky patří třeba cesty nezbytné do zaměstnání, za rodinou, na nákupy základních životních potřeb, k lékaři či na úřady. Lidé mohou chodit i do přírody či odjet na svou chatu.

V případech, kdy musí opustit své bydliště, musí svůj pohyb na veřejně přístupných místech omezit na nezbytně nutnou dobu a stejně tak i kontakty s jinými osobami. Na veřejně přístupných místech mohou lidé od čtvrtka pobývat nanejvýš ve dvou a dodržovat při tom odstup.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...