• schránka
  • Přihlásit Můj účet
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Premium

Doporučujeme

Další velký skok na spořicích účtech. Přinášíme přehled bank, kde vám nabídnou nejlepší úročení

Ekonomika
  •   12:54

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč
Dva poslední roky třásla ekonomikami po celém světě pandemie koronaviru. Sotva odezněla, začaly loni na podzim růst ceny energií a letos v únoru vypukla válka na Ukrajině. Zdražování takřka všeho akcelerovalo. „Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému dubnu o 14,2 procenta. Bylo to nejvíce za poslední tři desetiletí,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

Česká národní banka (ČNB) se rozhodla brzdit inflační očekávání postupným zvyšováním základní úrokové sazby – ta určuje výši úroku v procentech, již dostanou komerční banky za přebytečné peníze, které si u ČNB ukládají. Zatím naposledy tak učinila 5. května, a to rovnou o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Banky na to zareagovaly a zvýšily sazby na spořicích účtech i na termínovaných vkladech. Nynější míru inflace však ani zdaleka nepřekonají.

Přetlak kolem čtyř procent

Na předních příčkách žebříčku nejvýhodnějších sazeb spořicích účtů – myšleno těch, u kterých lze s penězi kdykoli volně nakládat a nejsou nijak časově vázané – se obvykle drží menší banky. Trinity Bank aktuálně na spořicím účtu Výhoda+ nabízí sazbu 4,08 procenta, a to bez omezení výše vkladu i jakýchkoliv dalších podmínek.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: Dana Jakešová