Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Korutany jako Řecko. Ruší školy i festivaly, aby se vyhnulo bankrotu

Bývalý korutanský hejtman Jörg Haider je jedním ze symbolů úpadku regionu.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý korutanský hejtman Jörg Haider je jedním ze symbolů úpadku regionu.... | foto: ČTK

KLAGENFURT Zmrazení platů úředníků, zavírání přebytečných škol a zdravotnických zařízení, rušení hudebních festivalů. To nejsou opatření, ke kterým musí kvůli umoření dluhů přistoupit zadlužené Řecko, ale soubor kroků, jimiž se snaží vyhnout bankrotu rakouská spolková země Korutany.

Ačkoliv problémy Řecka zaměstnávají politiky v celé Evropské unii, v Rakousku se odehrává podobný příběh. 

Aby se hluboce zadlužené Korutany jako první středoevropský region vyhnuly bankrotu, musejí seškrtat zemský rozpočet a šetřit podobně jako Řekové. Jinak nedostanou od rakouské vlády finanční pomoc.

Problémy Korutan vycházejí z doby, kdy byl tamním hejtmanem nechvalně známý Jörg Haider a země pod jeho vedením převzala garance za později zkrachovalou banku Hypo Alpe Adria.

„Jsme nuceni odložit prakticky všechny investice, které nejsou nezbytně nutné pro fungování země,“ uvedla minulý týden korutanská radní za sociální demokracii Gabriele Schauningová po jednání zemského zastupitelstva.

Právě na něm schválili zastupitelé rozpočet na rok 2016, seškrtaný takzvaně na dřeň. Spolková země si v úsporných opatřeních nezadá s Řeckem. Na základě dohody s rakouským ministerstvem financí nesmí deficit příštího rozpočtu překročit 50 milionů eur (1,25 miliardy korun), škrty se budou týkat prakticky všech oblastí.

Radní pro zdravotnictví Beate Prettnerová už oznámila, že se zřejmě jako „přebytečná“ bude zavírat jedna ze zemských klinik zaměřená na úrazovou chirurgii. Reformou spojenou se škrtáním výdajů ale projde celá oblast zdravotnické péče a sociálních služeb. Jen tato reforma by měla ušetřit deset milionů eur.

Úspory se citelně dotknou i školství. V plánu je zavírání některých menších škol, řada učitelů přijde o práci.

Pomůže známý ekonom

Radní pro kulturu Christian Benger oznámil, že ruší festival „Transformale“, ohlášený jeho předchůdcem v úřadě, méně peněz dostanou od zemské vlády i muzea a galerie, včetně Muzea moderního umění v Korutanech.

Úspory postihnou rovněž obyvatele Korutan, protože vláda hledá možnosti, jak zvednout některé poplatky a daně. Zvýšit by se měl například poplatek za používání soukromých motorových člunů na korutanských vodních plochách, podobné zdražení se ale může týkat i jiných oblastí.

„Zřídili jsme skupinu takzvaných loupeživých rytířů, která bude hledat možnosti v oblasti poplatků i jiných příjmů zemského rozpočtu,“ uvedl radní pro dopravu a energie Rolf Holub.

Projet se lodí po tyrkysové hladině jezera Faaker See, svézt se lanovkou nebo...

Jezero Faaker See.

Razantní šetření se dotkne resortu každého radního. A tamní vláda navíc povolala známého ekonoma Gottfrieda Habera, který by měl jako poradce připravit plán úspor i pro další roky. „Haber se bude muset zabývat otázkou, jak vyjdeme s penězi v příštích 50 letech,“ prohlásil Holub.

A určitě nejde o zbytečné vyvolávání paniky. Korutany mají roční rozpočet zhruba dvě miliardy eur, zároveň ale ručí za dluhy zkrachovalé Hypo Bank Adria ve výši deseti miliard eur. Záruky vznikly za vlády hejtmana za stranu svobodných (FPÖ) Jörga Haidera, který se v říjnu 2008 zabil při automobilové nehodě.

Z malé regionální banky se stal – také díky zárukám – bankovní „tygr“, který razantně expandoval zejména na Balkán. Už v roce 2009 se ale banka dostala do potíží a dospěla postupně ke krachu. Její miliardové závazky převzal konsolidační fond Heta, který dnes kontroluje Rakouský úřad pro dohled nad finančním trhem FMA. Ten vyhlásil moratorium na splácení dluhů fondu do května příštího roku.

Stranický penězovod?

Mezi věřitele patří i německé banky a pojišťovny, takže skandál má mezinárodní rozměr. Rakouská vláda poskytla před měsícem Korutanům naléhavou finanční pomoc 350 milionů eur, protože jinak by hrozilo, že země nebude moci v červenci vyplácet mzdy ve veřejném sektoru.

Už dříve rakouský kabinet vložil na umoření dluhů zkrachovalé korutanské banky 5,5 miliardy eur. Další finanční injekce, které významně zatěžují celý rozpočet Rakouska, byly podmíněny právě ochotou Korutan k razantním úsporám. „Splnili jsme všechno, na čem jsme se dohodli s ministerstvem financí,“ řekl po jejich schválení radní Holub.

V Rakousku má bankovní skandál spojený s hrozbou bankrotu jedné ze spolkových zemí i vnitropolitický rozměr. Stále se totiž spekuluje o tom, že zkrachovalá korutanská banka sloužila jako penězovod do stranických pokladen a do kapes politiků.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....