Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Padne Řecko kvůli Slovensku?

Richard Sulík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Sulík | foto: Reuters

BRATISLAVA/PRAHA Celá Evropa v současnosti obrací oči ke Slovensku. Na politických třenicích v Bratislavě může ztroskotat nový záchranný balík pro Řecko. Právě kvůli němu nyní na Slovensku hrozí pád vlády.

Druhé nejsilnější vládní seskupení Svoboda a solidarita (SaS) stále odmítá podpořit změny v záchranném fondu eurozóny EFSF. To se nelíbí třem stranám slovenské koalice pravého středu. Stupňují proto svůj tlak na SaS a navrhují spojit hlasování o zvýšení pravomocí takzvaného eurovalu v parlamentu s vyslovením důvěry vládě.

Vedení SaS a její poslanecký klub si ale stojí za svým. Včera zopakovalo, že rozšíření eurovalu odmítá, stejně jako sloučení obou hlasování. "My se do této vrcholně nezodpovědné věci, která masivně poškodí Slovensko, namočit nenecháme," prohlásil předseda SaS a šéf parlamentu Richard Sulík.

ČTĚET TAKÉ:

Liberální SaS, která v loňských parlamentních volbách zaznamenala překvapivě vysoký volební výsledek, se mimo jiné nelíbí zvýšení záruk v záchranném fondu. Na Slovensko by tak připadly garance ve výši 7,72 miliardy eur oproti dosavadním 4,37 miliardy. Tuto částku by jedna z nejchudších zemí eurozóny musela uhradit v případě, že by zadlužené státy záchrannému fondu půjčky nevrátily. Sulík navrhl, aby se eurozóna dohodla na tom, že rozšíření pravomocí fondu nebude vyžadovat souhlas všech států platících eurem.

Iveta Radičová

Prosazení změn by tak nepadlo kvůli případnému nesouhlasu Bratislavy, která už loni odmítla poskytnout bilaterální půjčku silně zadluženému Řecku. Předseda liberálů Sulík odmítl snahy svých koaličních partnerů spojit hlasování o eurovalu s hlasováním o důvěře kabinetu premiérky Ivety Radičové s tím, že by takový krok vedl k návratu levicového Směru-SD expremiéra Roberta Fica k moci.

Liberálové ale jednoznačně neuvedli, jak se zachovají v případě, že vláda při hlasování o změnách v eurovalu nakonec sněmovnu o vyslovení důvěry požádá.

Sulík se dlouhodobě netají tím, že zadlužené Řecko, které je odkázáno na finanční pomoc EU a Mezinárodního měnového fondu, by mělo vyhlásit bankrot. Dalším zemím doporučuje prosazení úsporných opatření na ozdravení státních financí.

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....