1. listopadu 2016 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Vaše platba se ukládá na státní server. Startuje dobrovolná fáze EET

Stratuje dobrovolná (a funknčí) fáze elektronické evidence tržeb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stratuje dobrovolná (a funknčí) fáze elektronické evidence tržeb. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Finanční správa od úterý ukládá údaje o tržbách podnikatelů, kteří se k ní dobrovolně připojí pomocí elektronické evidence tržeb (EET). K systému se mohli například restauratéři připojit i dříve, ale v testovacím prostředí, takzvaném playgroundu, se data o evidovaných tržbách neukládala.

Povinnost evidovat tržby ovšem nastane až od 1. prosince – pro hotely a restaurace a měla by se týkat zhruba 50 tisíc podnikatelů. Registrační údaje, s kterými se lze k systému přihlásit přiděluje Finanční správa od 1. září.

Dosud správa vydala zhruba 21 tisíc autentizačních údajů. Podnikatelé si tak mohou od dneška otestovat funkčnost pokladního zařízení s nainstalovaným certifikátem. A ověřit si, zda se data ukládají na servery Finanční správy.

Můžou požádat o autentizační údaje dvěma způsoby, a to elektronicky, prostřednictvím Daňového portálu s využitím přihlašovacích údajů do datové schránky, nebo osobně na kterémkoliv územním pracovišti finančního úřadu.

Autentizací získá podnikatel přihlašovací údaje na daňový portál, kde je mu umožněna správa certifikátů a údajů pro správu evidence tržeb. O údaje musí podnikatel požádat před přijetím první evidované tržby.

ČTK