130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Britské noviny zeštíhlují. Papír zdražil, vydavatelé se však printu nevzdávají

Ekonomika
  •   20:17
Novinový tisk se ve Spojeném království výrazně prodražil. Důvodem je masivní nedostatek papíru a skokové zvedání ceny energií. Vlastník britských bulvárních deníků The Mirror a Daily Express se proto rozhodl, že své magazíny zeštíhlí.

„Cena papíru v Evropě se od loňského roku zdvojnásobila, náklady na novinový tisk tak lámou rekordy,“ řekl v úterý největší novinový vydavatel Britských ostrovů společnost Reach PLC. Vyplývá to z dat shromážděných za první polovinu roku. Zisk společnosti meziročně klesl o 32 procent a akcie se následně propadly o 29 procent.

Průmyslové podniky nyní čelí rostoucím cenám elektřiny, ty se zvedly o dvě stě procent od počátku roku. Vázne i dovoz dřeva kvůli válce na Ukrajině. Novinový magnát za poslední rok zredukoval počet stránek o celých šest procent.

Tisknout budeme dál

„Současná krize je výzva pro všechny zúčastněné. Mediální skupina ale plánuje dále produkovat noviny v tradiční podobě,“ řekl výkonný ředitel společnosti Reach PLC Jim Mullen. Věří, že se časem ceny energií dostanou pod kontrolu a nižší cirkulace tištěných titulů sníží i náklady na jejich výrobu.

„Tištěná média nejsou v ohrožení, tisknout budeme dál,“ říká Mullen pro Bloomberg. „Současně ale hledáme způsoby, jak zisky z printu investovat do digitálních platforem“, doplňuje.

Pokles zisků skupiny Reach PLC způsobily covidové lockdowny a následné omezení reklamy v tištěných novinách. Také londýnské magazíny Time Out či list Independent omezily tisk, aby vydavatelé ušetřili na nákladech.

Firma Palm, lídr v evropském papírenském byznysu, má nyní v provozu největší stroj na výrobu novinového papíru. Ten může ročně vyprodukovat až 400 tisíc tun papíru a zásobuje jím největší britská média. Covidové lockdowny však ztížily plánování jeho výrobní strategie, které se dělají na rok dopředu.

„Náklady na energie a dřevitou hmota jsou dva nejdůležitější faktory, které ovlivňují produkci tištěného papíru,“ řekl výkonný ředitel společnosti Palm. „Tyto dvě proměnné jsou předmětem neustále fluktující globální nabídky a poptávky, což dělá cenu papíru jen těžce předvídatelnou,“ dodal.

Nedostatek papíru a rostoucí ceny papírových produktů se netýkají jen Spojeného království. Například v Česku si soukromé sběrny před lety účtovaly i za zpracování materiálu, současně ale výkupní ceny papíru nadále rostou. Liší se podle regionů, za kilogram novin sběrny v průměru vyplácejí od 3,20 do 3,80 Kč za kilogram.

Autor: thee
  • Vybrali jsme pro Vás