130 let

| foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Anonymous je ideál přímé demokracie v praxi

  •   8:56

ČESKÁ POZICE nabízí exkluzivní rozhovor s členem záhadného hnutí, které někteří experti již dnes nazývají „posledním bossem internetu“.

Seznamte se: Great Troll je členem Anonymous, volného spojenectví hackerů, aktivistů, digitálních filozofů, vtipálků, zakomplexovaných teenagerů a dalších kreatur internetu, které v munulých měsících plnilo titulní stránky českých i zahraničních médií svými útoky na počítačové systémy firem, jako je MasterCard či PayPal, FBI, bezpečnostních počítačových společností i autoritářských režimů.

Koncem ledna digitální plameny hnutí přeskočily i do České republiky. Stručná rekapitulace:

  • Jako první to odnesla OSA. Web Ochranného svazu autorského padl v pozdních odpoledních hodinách 26. ledna.
  • Následovaly stránky české vlády. „Mohu potvrdit, že Úřad vlády se potýkal s krátkodobými výpadky webových stránek. Důvodem bylo účelové přetížení serveru,“ informoval novináře SMS mluvčí vlády Jan Osúch.
  • V noci z 1. na 2. února z internetu zmizel web ODS. Náhodní návštěvníci namísto očekávaného obsahu narazili na prohlášení odsuzující mezinárodní obchodní dohodu proti padělatelství ACTA. Tento týden obdržely vybrané redakce seznam 27 730 členů ODS, včetně jejich kontaktů a adres. Premiér Petr Nečas zveřejnění nazval protizákonnou aktivitou kriminálního charakteru a chystá se na viníky podat trestní oznámení.

Události uplynulých dní mají tři společné jmenovatele: již zmíněnou dohodu ACTA, kterou Česká republika podepsala koncem ledna a již digitální generace chápe jako pokus cenzurovat kyberprostor (její ratifikaci vláda v pondělí pozastavila); fakt, že se ke jmenovaným útokům přihlásili členové hnutí Anonymous; a skutečnost, že se vlastně vůbec nic nestalo.

Během několika málo hodin byly všechny napadené stránky opět on-line a o občanských demokratech nebylo zveřejněno víc, než co o sobě pravděpodobně už dávno prozradili na Facebooku, Googlu a spol. Čeští Anonymous však útoky manifestovali svůj postoj k zásahům do internetové neutrality a demonstrovali sílu tuzemské internetové komunity. V eskalující válce o svobodu kyberprostoru zasadili svůj zatím nejtvrdší úder, čímž dali veřejnosti najevo, že se novodobý Divoký západ jen tak zkrotit nenechá.

Někde z hlubin jedniček a nul digitální přestřelky s napětím sledoval i Great Troll...

Do nitra „posledního bosse internetu“

On sám by se členem Anonymous nikdy nenazval. Anonymous nemá členy, podobně jako nemá hierarchii či jasnou agendu. Právě absence jakékoli struktury je pro relativně mladé internetové hnutí charakteristická a možná i jedním z hlavních důvodů jeho zdánlivé nedotknutelnosti. Jak tvrdí sami Anonymous: „Nelze uříznout hlavu bezhlavému hadovi.“

Je tedy načase začít se zabývat tělem digitálního plaza, kterého někteří již dnes nazývají „posledním bossem internetu“. Přes prostředníka získala ČESKÁ POZICE koncem ledna kontakt na Great Trolla, kterého vzápětí oslovila se žádostí o rozhovor. Odpověď přišla okamžitě:

Zdravím,
o předání kontaktu vím a rozhovoru se nebráním, jen bych rád zdůraznil, že Anonymous nemají žádné „tiskové mluvčí“ a že já rozhodně „nereprezentuji“ Anonymous. Jediné, co mohu poskytnout, je odpověď na otázky, na které odpověď znám, a upřesnění informací, které se prozatím v médiích vyskytly. Jsem ochoten se s Vámi (ale jen a pouze s Vámi) setkat osobně bez masky, přičemž bych Vám poskytl interview, které by obsahovalo historii Anonymous, jednotlivé frakce, některé principy fungování, „záměry“ Anonymous apod.

Následující rozhovor proběhl počátkem minulého týdne, tedy ještě před kyberútoky na ODS, v kavárně nedaleko pražské redakce ČESKÉ POZICE.

ČESKÁ POZICE: Jste Anonymous?

GREAT TROLL: Na to se neodpovídá zrovna nejlépe. Příslušnost k hnutí Anonymous je totiž relativně diskutabilní. Pokud Anonymous vnímáte pouze jako skupinu radikálních hackerů, pak členem Anonymous rozhodně nejsem. Jsem ale v kontaktu s lidmi, kteří se za „Anony“ deklarují a aktivně se operací Anonymous účastní. Tito lidé dospěli k názoru, že by ve chvíli, kdy velká média odstartovala hysterickou kampaň, jež má za cíl zmanipulovat postoj občanů k Anonymous, bylo vhodné, abych vystoupil na veřejnost a některé věci uvedl na pravou míru. Nesmíme připustit, aby se zde spustila stejná hysterie jako jinde ve světě. Ten digitální hon na čarodějnice probíhal již ve USA, Španělsku, Turecku, Francii, Británii. Tam všude zatýkali údajné hackery ze skupiny Anonymous. Nakonec zatýkali 17leté mladíky s tím, že jsou to nebezpeční vůdci teroristických organizací. To může hrozit i zde, pokud se v České republice strhne vůči Anonymous podobně zpopularizovaná nenávist.

ČESKÁ POZICE: Máte v současné chvíli oprávnění za Anonymous tento rozhovor vést?

GREAT TROLL: Takové oprávnění nemám, a ani by se nikdy nedalo získat. Anonymous prostě konají. Pokud čin získá dostatečnou podporu internetové komunity, stane se oficiálním. Důležité je, aby se o dané akci či operaci vědělo a v digitálním proudu informací se neztratila.

ČESKÁ POZICE: Že se tady se mnou dnes scházíte, se tedy ví…

GREAT TROLL: Ano, přes Facebook jsme to ale nezveřejňovali.

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že chcete některé věci uvést na pravou míru, aby nevznikla zbytečná hysterie. Proč jste se tedy v minulosti odmítli sejít s Českou televizí?

GREAT TROLL: Zejména proto, že Česká televize je zmanipulované médium. Komunikace je mnohem jednodušší, když se ozve novinář se vstřícným přístupem z menší redakce, která není zkorumpovaná.

ČESKÁ POZICE: Když tady dnes se mnou sedíte, znamená to pro vás nějaké riziko? Například od policie anebo těch Anonymous, kteří s takovým setkáním nesouhlasí?

GREAT TROLL: To rozhodně. Ne však od policie či zpravodajských služeb. V České republice naštěstí nežijeme na Divokém západě, nejsme v Americe, nejsme v Rusku či Číně. Žijeme v malé evropské zemi, která je relativně benevolentní a v uvozovkách svobodná. Riziko mi hrozí zejména od takzvaných Oldfags, což jsou staří, chcete-li prapůvodní Anoni. Ostatním rádi škodí zlomyslným způsobem. Mohli by například zveřejnit mé osobní údaje, abych se už aktivitám Anonymous nemohl věnovat. Také svým protivníkům domů posílají pizzy, erotické pomůcky, tlusté prostitutky a podobně... Anonymous se skládá z velkého množství protichůdných názorových proudů. Spousta jedinců a možná i větší skupiny lidí budou vystupovat proti tomu, že jsem s vámi hovořil. Což nic nemění na tom, že v jiných kruzích bylo rozhodnuto, aby k interview došlo.

ČESKÁ POZICE: V nedávné době vyšla řada článků v Česku i zahraničí, které Anonymous přirovnávají ke kyberteroristům, jakési digitální Al-Kájdě…

Paralela s kyberterorismem se týká pouze jednoho aspektu Anonymous z celé škály jejich digitálních aktivitGREAT TROLL: To je velice úsměvné. Tato masová hysterie mě sice docela baví, zároveň si ale uvědomuji její riziko. Paralela s kyberterorismem se týká pouze jednoho aspektu Anonymous z celé škály jejich digitálních aktivit. Anonymous se sice soustřeďují i na něco, co vládnoucí kruhy interpretují jako digitální teror, ale spíš jde o aktivistickou činnost, nutnou součást boje proti jednomu procentu obyvatel celé planety, které vlastní neuvěřitelný podíl z veškerých lidských zdrojů. Spíš než terorismem bych to tedy nazval aktivismem.

ČESKÁ POZICE: Digitální teroristé tedy nejste.

GREAT TROLL: Nejsme. I když si možná někteří členové Anonymous budují image právě na tom, že je ostatní za digitální teroristy berou.

ČESKÁ POZICE: Možná by v této souvislosti stálo za to se podívat do historie Anonymous...

GREAT TROLL: První digitální kroky Anonymous jasně ukazují, že o teroristickou skupinu nejde. Hnutí, jak ho dnes známe, vzniklo na stránkách 4chan.org. Pokud tam uživatel nezadá konkrétní jméno nebo přezdívku, program ho automaticky označí za anonymního uživatele neboli Anonymous. Vývoj, který odstartovaly imageboards typu 4chan.org, tedy fóra, v nichž si uživatelé mohou anonymně vyměňovat obrázky a menší soubory, trval řadu let. Vznikla tam živá komunita, která mezi sebou sdílela roztomilé i nechutné až šokující obrázky, odkazovala na seriály, filmy a podobně. Lidé se tam věnovali i vážným diskusím, ale vždy převažoval humor a fascinace žertem.

Legrace byla nejpůvodnější motivací Anonymous. Dělali jsme věci pro takzvané lulz, radost ze škodolibosti – výsměch něčemu nebo někomu. V tomto duchu se odehrávaly i první akce Anonymous. V roce 2007 stovky Anonů zablokovaly on-line hru Habbo Hotel – své digitální avatary nastavili tak, že vypadali jako velcí černoši s afry, postavili se kolem hotelového bazénu a tvrdili, že je zavřený kvůli AIDS.

Následovaly i konkrétněji zaměřené fóry a zesměšňovací akce. Například jednomu provozovateli krajně pravicového internetového podcastu Anonymous shodili blog. Postupně Anonymous zjistili, že s přibývajícím počtem stoupenců se lze pouštět i do větších akcí. Krátce po „útoku“ na Habbo Hotel se ale komunita na 4chan.org rozštěpila. Jedna část pokračovala v původním fungování Anonymous, tedy vzbuzování respektu a hrůzy na internetu a dělání si legrace, druhá odnož to vzala víc aktivisticky. Patrné to bylo poprvé během projektu Chanology v roce 2008, kdy Anonymous stáli u zrodu mezinárodních protestů proti scientologické církvi. Tehdy se zrodily akce Anonymous, jak je známe a chápeme dnes: buď jako teroristické rozvracení státní autority, anebo aktivistickou činnost za svobodu slova.

ČESKÁ POZICE: Tehdy se sáhlo i po ikonické masce?

GREAT TROLL: Ano. Protestující si tím chránili anonymitu z obavy před scientologickou církví, která má velice pochybné praktiky, včetně únosů, vyhrožování a podobně. Většina z nás se odkazovala na známý internetový mem Epic Fail Guy. To je chlapík, který v životě ve všem selže, jakmile si ale nasadí masku, vše se mu daří. Maska má v podstatě jen ten význam, že je zajímavá, lidé ji znají, a tak se z ní stal nositel myšlenky Anonymous. Proto je důležité znát dobře kulturu internetových memů, jelikož pak víte, co použít, aby se nějaká idea v digitálním prostoru rychle šířila.

ČESKÁ POZICE: Internetová kultura memů? To asi budete muset vysvětlit…

GREAT TROLL: Někteří internetoví uživatelé budou znát stránky jako Memecenter, Knowyourmeme nebo 9gag. Není to typicky český internet, ale je to mezinárodní digitální proud. Internetové memy jsou obrázky, úryvky z filmů, hlášky, moudra či jiné komentáře přidané třeba k obrázkům. Většinou šíří nějakou vtipně podanou myšlenku. Znalost memů úzce souvisí s internetovým životem určité generace. Je to univerzální smysl pro humor. A tyto memy právě velmi dobře šíří nějaká sdělení.

ČESKÁ POZICE: Zpátky k historii: Co následovalo po demonstraci proti scientologům?

GREAT TROLL: V době íránských prezidentských voleb Anonymous pomáhali tamější straně zelených komunikovat se světem, což udělali ti zlí hackeři, a nikoli to hodné společenství národů, které má garantovat svobodu slova po celém světě. Velký zlom nastal předminulý rok kvůli WikiLeaks, kdy v rámci Operace odveta byla shozena řada stránek typu Visa, PayPal, proniklo se do NATO a podobně. Spustila se vlna Anonymous a naše myšlenky se začaly šířit světem. Následovaly Operace Malajsie, Operace Egypt a podobně. Anonymous se aktivně podíleli na arabském jaru, kde umožňovali komunikaci a undergroundu pomáhali šířit zprávy o jeho situaci.

ČESKÁ POZICE: Anonymous se tedy nesoustřeďují pouze na takzvané DDoS útoky, při nichž nastává přehlcení požadavky a pád nebo minimálně nefunkčnost a nedostupnost atakovaných internetových stránek?

GREAT TROLL: Hnutí si vždy ponechává vše, čím bylo, a neustále přidává nové aspekty působení. Kolektivní vědomí o Anonymous roste a s každým novým Anonem přichází i nová dimenze, nový pohled na věc. Přestože má každý Anon jiný přístup, mohou se na něčem shodnout, a právě proto vznikají i masovější akce.

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou principy fungování a struktura Anonymous?

Neexistuje žádný seznam pravidel, který by určoval, jak má člen Anonymous vypadat či přemýšlet. Modelový Anon není.GREAT TROLL: V podstatě jednoduché. Anonymous může být kdokoli. Neexistuje seznam pravidel, který by určoval, jak má člen vypadat či přemýšlet. Modelový Anon není. Kdokoli může v podstatě kdykoli přijít s nápadem, a jde jen o to, zda získá dostatečnou podporu internetové komunity. Je to systém konsensuálního rozhodování. Nevypisují se referenda, neexistují organizátoři, jen proud informací, který je neustále v pohybu a který buď podpoříte, anebo odmítnete. Takový volný bazar s myšlenkami, ze kterého si každý vybere, co se mu líbí. Samozřejmě hodně záleží na kontaktech. Když se vám podaří domluvit se s jednotlivými složkami Anonymous, dopad bude zajisté větší.

ČESKÁ POZICE: Kdybych se rozhodl napadnout stránky české vlády, jak se spojím s těmi složkami Anonymous?

GREAT TROLL: Existuje spousta možností a žádný předem daný postup. Zkuste internet. Rozmyslete si, co byste chtěl podniknout, jak svůj nápad budete prezentovat, a pak už stačí hledat. Kanálů, s jejichž pomocí Anonymous komunikují, je hodně a jsou decentralizované. Mohl bych doporučit jisté stránky, ale nechci, stejně jako nechci jmenovat jednotlivé frakce či skupiny Anonymous. Frakcí je nespočet. Navíc neustále vznikají nové a staré zanikají.

ČESKÁ POZICE: Je to důvod, proč v jeden moment Anonymous na internetu vyzývá k útoku na Facebook a o několik minut později „oficiální“ tweet celou akci odmítá?

GREAT TROLL: Tak Anonymous fungují. Někdo by si na ten kolos rád došlápl. Jiní zase chápou, že je v tuhle chvíli spíše užitečný, jelikož se díky němu neustále šíří povědomí o Anonymous. Facebook tedy může být zničen, ale nemusí. Zda nějaká zpráva Anonymous byla, či nebyla pravdivá, zjistíte až s odstupem času, pokud byl daný cíl sestřelen, či nikoli. To je jediný způsob afirmace.

ČESKÁ POZICE: Nebylo by snazší, kdyby měli Anonymous nějakou hierarchii, centrálu, mluvčího?

Hnutí v této chvíli nelze zneužít. Pokud by se o to někdo pokusil, skupina si s ním poradí.GREAT TROLL: Nemůže vzniknout, protože by to zničilo to, čím Anonymous je. Hnutí v této chvíli nelze zneužít. Pokud by se o to někdo pokusil, skupina si s ním poradí. Nemám na mysli fyzickou likvidaci, obdrží třeba zásilku vibrátorů, bude diskreditován na vlastních stránkách a podobně. V rámci týmů anebo projektových skupin samozřejmě organizátoři existují, ale nejsou to žádní vůdci. Zabývají se pouze konkrétní akcí, kterou připravují, ale neprochází to žádnou radou starších. Anonymous je ideál přímé demokracie v praxi.

ČESKÁ POZICE: Zdá se, že Facebook tedy v nejbližší době nepadne. Na koho si Anonymous brousí zuby?

GREAT TROLL: Záleží na tom, jak uvažujete. Chcete proti něčemu bojovat, něco změnit, nebo se věnovat aktivitám starých Anonymous, kde jde především o digitální žerty? Cíle jsou značně barevné. Záměr, který je v současnosti nejvíc patrný a se kterým se ztotožňuji i já, je zastavit dohodu ACTA. Postarat se, aby v České republice neprošla. V českém prostoru je to náš primární cíl a pro jeho dosažení jsme ochotni udělat ledacos.

ČESKÁ POZICE: Co to konkrétně znamená?

GREAT TROLL: Budete se muset nechat překvapit.

ČESKÁ POZICE: Média často mluví o „hackerském útoku“ Anonymous. Vnímáte vůbec DDoS jako hackerský útok?

GREAT TROLL: Nevnímám. Jde o demonstraci ve virtuálním prostoru. Je to stejné, jako když uspořádáte protestní pochod, protože vám chtějí kvůli dálnici zbořit barák. I ve virtuálním světě vás musí být hodně, abyste nějakým způsobem zablokovali tu metaforickou ulici. Historie Anonymous ale zaznamenala i několik klasických internetových útoků. Například průnik do bezpečnostních společností Stratfor a HBGary. Co se týče českých Anonymous, existuje skupina, která je schopná proniknout do důležitých databází nejen vládních složek.

ČESKÁ POZICE: Jak dlouho Anonymous v Česku působí?

GREAT TROLL: Několik osamocených Anonů tady je již dlouho. Ve větší míře se na území České republiky začali propojovat a stýkat až loni v září. Byla to zejména reakce na světové dění, inspirace úspěchy Anonymous v zahraničí. Lidé zjistili, že má smysl bojovat.

ČESKÁ POZICE: Stýkáte se i fyzicky?

GREAT TROLL: Někteří ano. Jde o to, jak přistupujete k anonymitě. Anonymous mohou být politici, podnikatelé, jaderní fyzici i dělníci.

ČESKÁ POZICE: Klubovnu Anonymous v Praze asi nemáte?

GREAT TROLL: Ne, ale existuje spousta zajímavých klubů, které Anonymous rádi navštěvují.

ČESKÁ POZICE: V naší e-mailové komunikaci jste zmínil odlišné kulturní aspekty hnutí Anonymous, mohl byste to upřesnit?

Chceme, aby lidé svou svobodu nemuseli dávat zástupcům, kteří tento dar zneužijí a v podstatě je zbaví svéprávnostiGREAT TROLL: Právě kvůli specifickým kulturním aspektům se Anonymous hodně liší od ostatních revolučních tendencí. Jde především o revoluci ducha, o revoluci uvnitř jednotlivce. Anonymous je myšlenka, která lidem umožňuje se vzájemně spojit a něco podniknout. Chceme, aby lidé dospěli a byli ochotní sami za sebe rozhodovat. Aby svou svobodu nemuseli dávat zástupcům, kteří tento dar zneužijí a v podstatě je zbaví svéprávnosti. Anonymous je živá kultura s ohromným množstvím preferencí. Kolem hnutí vzniká hudba, počítačové programy, animace, prostě fundament mladé kyberprostorové undergroundové kultury. Jsme ti, kteří odmítli mainstream, odmítli to, čím jsme dennodenně krmeni, a rozhodli se tvořit sami. V tom je ohromná síla Anonymous.

ČESKÁ POZICE: Spousta kritiků namítá, že je to také trochu srabárna, vzít si masku, někde anonymně zaútočit, za věc se nepostavit a nenést následky…

GREAT TROLL: Pokud to lidé považují za zbabělství, já jim to rozmlouvat nebudu. Považuji za zbabělství neprotestovat proti něčemu, co se mi nelíbí, a namísto toho se podvolovat cyklu života.

ČESKÁ POZICE: Jak Anonymous vnímá současné pokusy o „zkrocení“ internetu?

GREAT TROLL: Americké zákony SOPA a PIPA, ACTA a podobné dohody, které se připravují, představují velké nebezpečí pro svobodný internet, nikoli pro Anonymous. ACTA se tváří jako ochrana autorů, ochrana proti padělání, nicméně její mechanismy jsou neuvěřitelně nebezpečné, jelikož umožňují špehování, odpojování uživatelů od internetu, zavádí se nebezpečný precedens, kdy na uživatele mohou být podávány žaloby kvůli triviálním záležitostem, jako je prolinkování filmu. Něco takového je naprosto šílené. Zákony jsou nepromyšlené a umožňují velké množství interpretací, takže nakonec u soudu hraje roli jen obratnost právníků. A kdo má nejobratnější právníky? Velké společnosti. Obyčejný člověk nemá naději. V tomto případě si společnost musí rozhodnout, zda si přeje cenzurovaný internet. Jsou jen dvě možnosti: ano, či ne. Anonymous si myslí, že internet by cenzurován být neměl.

ČESKÁ POZICE: Experti i média v této souvislosti mluví o začátku první kyberválky. Vnímáte to podobně?

Kyberválka začala a bude pokračovat. Jedno je jisté: Anonymous mají náskok.GREAT TROLL: Určitě. Vlády a banky nedaly Anonymous jinou možnost. Kyberválka začala a bude pokračovat. Uvidíme, co přinese. Jedno je ale jisté: Anonymous mají náskok. Ne až tak technologický, ale v decentralizaci. Kdokoli může být Anonymous, i admini vládních či armádních serverů. V tuto chvíli je Anonymous symbolem odporu a boje za svobodu. Společnost se začíná rozdělovat na ty, kdo jsou pro restrikce a omezování a kdo pro svobodu a sdílení. Boj o svobodu internetu začal.

ČESKÁ POZICE: Kritici říkají, že mladí to sice nazývají bojem za svobodu internetu, ale v podstatě jim jde o to beztrestně krást filmy…

GREAT TROLL: Tento argument jsem slyšel asi tisíckrát, a není to pravda. Ať si lidé, kteří píší podobně tendenční nesmysly, o celé věci zjistí víc. Pokud bude zaveden precedens, který umožní cenzuru internetu, vlády budou zkoušet, co všechno lidé ještě skousnou, a naše svobody se budou postupně ořezávat. Nejde o to, že by se nedaly stahovat filmy. Filmy samozřejmě bude možné stahovat nadále. V tom tkví jeden z nedostatků těchto dohod. Nemohou být prosazovány, když je nebudou akceptovat jiné velké mocnosti, jako je Čína a Rusko; a Spojené státy nemají páku, jak by je k tomu donutily. Když nepůjde stahovat z Megauploadu, lidé budou stahovat z ruských stránek.

ČESKÁ POZICE: Jaké vztahy jsou mezi českými Anonymous a piráty?

GREAT TROLL: Pirátská strana je politický subjekt, který v České republice funguje někdy od roku 2009, jasně se profiluje, její program se vyvíjí. Anonymous jsou mezinárodní kolektiv volnomyšlenkářů. Samozřejmě, když piráti bojují proti cenzuře, nastává logicky nějaký průnik. Když se vyhlásí nějaká operace, tak s ní mnozí mohou souhlasit a ti mnozí jsou u nás třeba i členové České pirátské strany, která pomáhá šířit informace o Anonymous. U Anonymous a pirátů to ale rozhodně není jako u zelených a Greenpeace. Je to o těch dvou pólech, svobodě a omezování. Piráti tíhnou ke svobodě. To však rozhodně neznamená, že by Anonymous nemohli jednou bojovat i s piráty.

ČESKÁ POZICE: V novinách i na webu se množí titulky typu: Anonymous. Musíme se obávat o své účty? Je na místě obava veřejnosti z Anonymous?

Anonymous jsou spojenci veřejnosti, Anonymous jsou veřejnost.GREAT TROLL: Veřejnost se hnutí bát nemusí, nicméně může být činy Anonymous paralyzována. Když Anonymous zablokují stránky vlády anebo způsobí chaos tím, že odtamtud ukradnou data, která následně zveřejní, tak to pochopitelně může veřejnost nějakým způsobem ochromit. Nejde ale o akt proti veřejnosti. Naopak, je to čin, který má veřejnost podpořit. Anonymous jsou spojenci veřejnosti, Anonymous jsou veřejnost.

ČESKÁ POZICE: Proti komu jste naposledy namířil LOIC (Low Orbit Ion Canon je malý software, kterým lze přetížit servery umělými požadavky)?

GREAT TROLL: Já tyto zbraně nepoužívám. Neúčastním se žádných ilegálních či kontroverzních aktivit, a proto se nemusím bát prezentovat svůj názor.

ČESKÁ POZICE: Jsou aktuálně v České republice naplánované mimořádné akce či útoky?

GREAT TROLL: Ano a souvisejí s bojem proti ACTA. Já bych lidem doporučil, aby se buď nechali překvapit, anebo hledali.

Autor: Petr Matějček
  • Vybrali jsme pro Vás