130 let
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

ČSSD otáčí doleva: Sobotka chce více komunikovat se Zemanem

  •   9:46
Preference ČSSD se začaly řítit k hodnotám nevýznamného subjektu. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka tudíž musí před březnovým sjezdem otočit kormidlem.

Stávalo se výjimečně, že Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman jednali o samotě o politických záležitostech. Proto se očekávalo, že premiér při jednání v úterý 8. listopadu na zámku v Lánech prezidentovi rovnou navrhne odvolání některých ministrů za ČSSD. Jenže schůzka byla jen konzultativní, ministerský předseda pouze hlavu státu informoval o chystaných změnách. A ukázal, že s ním chce více komunikovat.

„Sejdeme se s prezidentem znovu, až budu mít seznam lidí, které odvolám, a těch, kteří je nahradí,“ pronesl premiér po lánské schůzce. Vzápětí předvedl zajímavý rétorický posun ve vztahu k Pražskému hradu. „Právě proto, abych vše dobře připravil (míněny změny ve vládě – pozn. red.), jsem dnes s panem prezidentem předběžně některé možnosti konzultoval.“ Takový vstřícný postup nasvědčuje informacím LN z blízkosti premiéra. Sobotka se podle nich hodlá kvůli uvadajícím preferencím stočit výrazně doleva a přiblížit se mase voličů, které dokáže oslovit Zeman.

Odklon od původního záměru

Premiérův vlídný přístup souvisí s nynější bídnou situací jeho strany. Krajské i senátní volby sociální demokraté prohráli a předvolební preference pro sněmovní volby vypadají ještě hůř. Podle aktuálního měření agentury TNS Aisa by vládní strana dosáhla jen na 15 procent.

Sobotka původně plánoval, že z ČSSD vytvoří moderní levicovou stranu, která si osvojí zelená témata a osloví mladé, liberální a městské voliče

Spoluautor průzkumu Bronislav Kvasnička dokonce upozornil, že preference ČSSD mohou jít ještě níž: „Sociální demokracie v průměru za říjen dosahovala na 15 procent voličských preferencí, ale na konci měsíce byl dokonce tento pokles ještě větší a dosáhla by zhruba na 13 procent.“

Sobotka původně plánoval, že z ČSSD vytvoří moderní levicovou stranu, která si osvojí zelená témata a osloví mladé, liberální a městské voliče. „Jsem přesvědčen, že levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Tihle lidé budou v budoucnu představovat levici. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus,“ řekl například na začátku roku v rozhovoru pro LN. Jenže Sobotkova strategie se neukázala funkční.

Poslední šance

Přišly prohrané podzimní volby a preference se začaly řítit k hodnotám nevýznamného subjektu. Předseda tudíž musí před březnovým sjezdem otočit kormidlem a pustit se do vod, ve kterých pluje prezident Zeman či voličsky úspěšné ANO. Právě tam je prostor, kde „oranžoví“ mohou hnutí Andreje Babiše oslabit a využít nepřesvědčivé politiky KSČM, která rovněž propadla v podzimních volbách a jejíž předvolební procenta se dostala na historické minimum 6,5 procenta. Jde o Sobotkovu poslední šanci, jak zastavit propad ČSSD a jak přežít březnový volební sjezd.

Premiérův vlídný přístup k prezidentovi souvisí s nynější bídnou situací jeho strany. Jde o Sobotkovu poslední šanci, jak zastavit propad ČSSD a jak přežít březnový volební sjezd.

Premiér však bude muset zatnout zuby, protože výpadem doleva de facto popře své dosavadní směřování ke straně labouristického střihu. „Pro premiéra to bude těžké. Myslel si, že dobrých výsledků dosáhne, když bude pilným premiérem. Chtěl vybudovat moderní levici, jenže to se mu nepovede. Musí změnit koncepci,“ řekl LN zdroj, který si nepřál být jmenován.

Schůzka Sobotky se Zemanem v úterý 8. listopadu naznačila, že by mezi nimi aspoň načas mohlo nastat příměří. Nejenže se ČSSD potřebuje vyhoupnout ke zhruba 20 procentům, ale i Zemanovi – pokud se rozhodne znovu kandidovat – se bude voličská podpora na začátku roku 2018 v prezidentských volbách hodit.

Zemanovsko-sobotkovský smír

Na rozdíl od volby v roce 2013 se Zeman nemůže tolik opřít o Stranu práv občanů, která byla před třemi lety mnohem silnější a významnější než dnes. A sociální demokracie, která by nenavrhovala vlastního prezidentského kandidáta a Zemana by případně podpořila, by se současné hlavě státu hodila. Zeman by zase mohl alespoň načas přestat ostřelovat Sobotkovo vedení.

Zemanovsko-sobotkovský smír by také mohl ochladit dosud vřelý vztah hlavy státu k ministrovi financí Babišovi

Zemanovsko-sobotkovský smír by zároveň mohl ochladit dosud vřelý vztah hlavy státu k ministrovi financí Babišovi. Předseda ANO neudělal prezidentovi radost, když se v uplynulých dnech kriticky vyjadřoval k čínským investicím a akvizicím na tuzemském trhu. Právě čínský faktor spojuje špičky ČSSD se zákulisím Hradu v čele s podnikatelem Martinem Nejedlým.

Hrad i ČSSD už také – byť symbolicky – předvedly, jak lze s Babišovým hnutím zatočit. Stalo se to v Ústeckém kraji, kde se zdálo, že ANO získá hejtmana. Znenadání ale nastal veletoč a „babišovci“ ze hry vypadli. Síly spojily KSČM, ČSSD a slepenec „okamurovců“ a „zemanovců“. Není tedy vyloučeno, že Babiš s ANO nakonec zůstane na politické scéně osamocen.

Autor: Ondřej Koutník