Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dozráli jsme k realističtějšímu pohledu na homosexualitu?

  14:01

Prima uvede světově populární seriál The L Word z lesbického prostředí.

Trochu realismu do pohledu na homosexuální komunitu se rozhodla přinést do českých médií Prima. Od 14. srpna uvede na stanici Prima Love pod názvem Láska je láska jeden z kultovních seriálů The L Word. „Šestisériový“ příběh z lesbické komunity v západním Hollywoodu produkovala americká společnost Showtime, vysílán byl v letech 2004 – 2009.

Seriál, který poměrně otevřeně zobrazuje některé aspekty života lesbické minority (nevyhýbá se ani problémům bisexuality a transgenderovým otázkám), byl posléze uváděn v desítkách zemí. Ačkoli mu kritici vytýkali melodramatičnost, místy povrchnost a občas neohrabané dialogy, nepřipravené diváky léčí z mnoha předsudků. Zaplavuje obrazovku dříve málo vídaným množstvím sexuálně alternativních postav, nehraje si na cudné náznaky a nepáře se s korektností v dialozích ani v sexuálních scénách.

Nehledě na očekávaný komerční efekt se patří dramaturgické rozhodnutí Primy uvítat, česká společnost je sice podle řady signálů poměrně tolerantní, nicméně tolerance ještě neznamená pochopení ani rozptýlení panujících stereotypů.

V tomto kontextu lze ještě vřeleji doporučit svého druhu předchůdce The L Word, a to seriál téže produkční společnosti Queer as Folk, který zobrazuje osudy příslušníků homosexuální komunity v Pittsburgu. Je považován za mimořádně zdařilý a v době uvedení (2000 – 2005) vyvolal v USA značné polemiky i diskuse na politické úrovni. Měrou realistické otevřenosti se nepodobal ničemu, co do té doby komerční audiovizuální kultura vytvořila, a nenarážíme jen na značnou explicitnost sexuálních scén či drobnokresbu prostředí. Poskytuje horu dokumentačního materiálu k pochopení životního stylu a osobních dilemat mladých homosexuálů.

Kultovní seriál Queer as Folk v pořadu Larryho Kinga na CNN.

Přes obrovský celosvětový úspěch ho zatím české televizní stanice neuvedly, poměrně uceleně však lze seriál vyhledat na YouTube. Oba počiny společnosti Showtime (pohříchu Queer as Folk víc) patří k dílům, která docela chladnokrevně posadí diváka zpátky na zem a předvedou mu, že v reálu je to trochu jinak než v anekdotách.

Autor: