130 let

| foto: Česká pozice

Franzův „úlet“ versus politické móresy

  •   22:02

Občanský kandidát politické řemeslo nezvládl, anebo se jeho obyčeji a zákonitostmi řídit nehodlá.

V prezidentském banku leží cenné zboží: 350 tisíc hlasů Vladimíra Franze z prvního kola, které mohou rozhodnout volby. Téměř dva týdny se čekalo, zda, případně komu Franz vyjádří podporu. „Jestli si myslíte, že se mám vyhraňovat formou účelového agitátorství ve druhém kole, tak to by byla vážně sranda,“ říkal ještě před třemi dny na webu ihned.cz. Už to vypadalo, že Franz si zachová tvář občanského kandidáta, který nepodpoří ani jednoho ze straníků.

Ve čtvrtek se změnilo vše. Webu tyden.cz Vladimír Franz řekl, že bude volit Miloše Zemana (SPOZ), který je pro něho čitelnějším kandidátem než Karel Schwarzenberg (TOP 09). Sice šlo o jeho soukromý názor, nedoporučil přímo svým voličům, aby šli Zemana volit, nicméně měl tušit, jak si na této velmi cenné kořisti „aligátor“ Zeman pochutná.

ČESKÉ POZICI ke svému rozhodnutí veřejně se vyslovit Franz řekl: „Vzhledem k tomu, že člověk se jako občan nemohl k volbě nerozhodnout, musel jsem vyjádřit názor. Druhý axiom je ten, že vzhledem k hysterii, která během uplynulých tří neděl vznikla, jsem si řekl, že jelikož jsou oba kandidáti skoro stejní, bez velkých rozdílů, byla pro mě zvolená varianta (myšlen Zeman – pozn. red.) čitelnější. Chtěl jsem pouze osobně – jako občan – říci, koho budu volit. Dementuji však, jestli se má slova vykládají jinak, než že jsem řekl, koho budu volit!“

Podraz

Stalo se však něco jiného. Byť Franz pouze řekl, komu dá hlas, Miloš Zeman na závěr posledního prezidentského duelu v České televizi hrdě pronesl: „Dovolte mi, abych poděkoval dvěma nestranickým prezidentským kandidátům z prvního kola – Vladimíru Franzovi a Janu Fischerovi – za to, že mi vyjádřili podporu v kole druhém.“ A ještě k tomu se v pátečním vydání deníku Právo objevil Zemanův inzerát vyzdobený tvářemi Franze a Jana Fischera.

Dotázali jsme se Vladimíra Franze v pátek ráno, zda o inzerátu v Právu věděl. Byl více než překvapený. „Cože? Ještě s tímhle dohromady?! (Míněn Jan Fischer – pozn. red.) To teda není dobré. To je hnusný,“ vyhrkl a dodal, že to vnímá jako podraz. „Když jsem to slyšel, sednul jsem si z toho na zadek. (Míněno Zemanovo čtvrteční vyjádření v duelu České televize – pozn. red.) Co mám ale teď dělat? Noviny jsem ještě ani neviděl a raději je ani vidět nechci. Je to čuňárna.“ Jenomže vzhledem k Zemanově kampani, jež není prosta zkreslování, se takový postup dal čekat a lze konstatovat velkou chybu Franze, že s podobným vývojem nepočítal.

Samozřejmě se okamžitě objevily i spekulace, že Franzův „hlas“ si zemanovci „koupili“. „No to v žádném případě, vůbec. Kristapána!“ reagoval Franz na tuto otázku. Podobně odmítavě se vyjádřil i zakladatel iniciativy Vladimír Franz Prezidentem Jakub Hussar: „V žádném případě nebyl uplacen.“ Předseda SPOZ Vratislav Mynář do vydání článku na naše dotazy k Zemanově inzerátu nereagoval.

Jak Vladimír Franz komentoval výsledky prvního kola prezidentské volby.

Nesnesitelný nátlak

Franzovým rozhodnutím byl však zakladatel profranzovské iniciativy Jakub Hussar překvapen. ČESKÉ POZICI řekl, že Franz se dopustil diplomatické chyby. Inzerát v novinách a Zemanova slova v televizní debatě Hussar považuje za „nechutnou podpásovku od Šloufa a spol.“. Na druhou stranu dodal, že Franz měl takový vývoj očekávat. „Já bych mu nic takového nedoporučil. Je to však jeho soukromý názor.“ A dodal: „Ve vší úctě k dobrovolníkům, kteří mu pomáhali v kampani, si vyjádření o hlasu pro Zemana mohl nechat pro sebe.“

„Jako by tím Franz veřejnosti vzkazoval: buďte tolerantní k odlišnému názoru!“

Podle Hussara se provinil především volební tým Karla Schwarzenberga, který na Franze několik týdnů naléhal, aby vůbec nekandidoval v prvním kole a vyjádřil podporu knížeti. „Karel a jeho tým nám zatápěli, až se jich zkrátka Vladimír přejedl. Možná, že se rozhodl ve prospěch Zemana prostě na truc,“ řekl zakladatel iniciativy. Hussar nicméně Franze oceňuje za odvahu postavit se proti proudu podporujícímu knížete, do něhož byl Franz spíše počítán. „Jako by tím Franz veřejnosti vzkazoval: buďte tolerantní k odlišnému názoru!“

Na otázku, zda by nebylo bývalo lepší mlčet vzhledem k jeho sympatizantům a tématům, která v kampani prosazoval (zejména nestranickost, občanská aktivita), Franz ČESKÉ POZICI řekl: „Jsou jistě chvíle, kdy je lepší mlčet. Ale bohužel hysterie, která eskalovala během posledních tří neděl, mě vedla k názoru, že v tomto případě je lepší něco říct. Přesto mé rozhodnutí vypadá nepopulárně, nedá se nic dělat. To je demokracie, nic složitého za tím nehledejte, žádné opičárny.“

Budu ve veřejném životě dále aktivní

Po prvním kole měl Franz dobře našlápnuto k zajímavé perspektivě ve veřejné sféře. Ať už by šlo o nějaké politické hnutí či iniciativu zaměřenou na oblast kultury, suma 350 tisíc hlasů z prezidentských voleb mu dodávala značnou sílu. Jeho příklon k Zemanovi může tento potenciál notně oslabit. Franzovi podporovatelé, kteří mu nejdříve (zadarmo) sesbírali bezmála 90 tisíc petičních podpisů a posléze pomáhali s celou předvolební kampaní, pocházejí zejména z řad mladších a liberálněji laděných voličů, převážně jde o studenty. Teoreticky tedy o podobné voliče, které sbíral Karel Schwarzenberg.

Franz poznamenává, že se obavou z potenciální ztráty popularity u mladších lidí při svém rozhodování neřídil, nicméně tento důsledek připouští. „Takto jsem nepřemýšlel. Samozřejmě, že mě to asi oslabí, ale i za cenu této nepopularity jsem se tak rozhodl. Kdo je chytrý, tak to pochopí, kdo ne, tak ne.“

ČESKÉ POZICI potvrdil, že z veřejného života zmizet nehodlá. „Mohu říct, že bych chtěl velmi rychle zapracovat na podkladu k zákonu o mecenášství. Naše kultura jinak půjde do háje. Je nutné přijmout opatření, jaká fungují ve Francii, Německu, zkrátka v civilizovaném světě. K tomu bude potřeba sehnat podporu lidí, kteří kultuře rozumějí a budou ochotni se angažovat. Toto by mohlo být přetransformování energie prezidentské iniciativy. Tímto směrem bych se chtěl ubírat.“

Nelze se zdržet poznámky: Franz veřejnosti vzkázal, že nepřijal v plné míře roli, do které se od loňského léta dostal. Totiž že účastí v prezidentských volbách se stal chtě nechtě politikem, přitom toto řemeslo (zatím) buď neovládá, anebo na jeho móresy a zákonitosti přistoupit nemíní. Možná že právě to, nikoli samo rozhodnutí na ose Zeman-Schwarzenberg, by mohlo být námětem k hlubším úvahám lidí, kteří Franze podporovali či nadále podporují.

Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás