130 let
Do rukou čínských investorů se přesouvá fotbalová Slavia, aerolinky i paláce v...

Do rukou čínských investorů se přesouvá fotbalová Slavia, aerolinky i paláce v historickém centru hlavního města. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Zpomalí se čínská jízda Českem?

  •   10:55
Otevřená náruč čínských firem přinese české ekonomice miliardy korun, hlásá hlavně prezident Miloš Zeman v závěsu s vládou. Dokud ale nejsou miliardy na účtech, je jásot nad zhruba deseti miliardami investic, ohlášenými při poslední Zemanově návštěvě v Pekingu, předčasný.

Zatímco minulé úterý byly dokončeny všechny náležitosti vstupu čínské investiční skupiny CEFC China Energy Company do skupiny Pivovary Lobkowicz, nadále běží takzvaná due dilligence, tedy podrobné zkoumání účetnictví a stavu, ve firmách Empresa Media a Médea Group, v leteckém dopravci Travel Service nebo také u budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. A jejich výsledky mohou dle informací LN oznámené investice podstatně ovlivnit.

O změnách na poslední chvíli ví své ve vztahu k čínským investorům největší finanční skupina v Česku PPF

O změnách na poslední chvíli ví své ve vztahu k čínským investorům největší finanční skupina v Česku PPF. Na jaře už byla „ruka v rukávu“ u miliardového prodeje holešovického kancelářského projektu ArtGen. Koupit jej měla právě čínská firma CEFC.

Média o transakci jako plánované informovala už zkraje roku. V dubnu a květnu pak už jako o hotové věci. Hodnota dvou černých prosklených kancelářských budov v pražských Holešovicích pak byla odhadována až na 1,5 miliardy korun. Z obchodu však na poslední chvíli v tichosti sešlo.

Kellner ostrouhal

„Koupě administrativního komplexu ArtGen v pražských Holešovicích investiční skupinou CEFC byla vždy jen a pouze mediální nepodloženou spekulací,“ nezná se dnes ke zmařenému obchodu PPF ústy své mluvčí Jitky Tkadlecové. Podle informací LN nezdařená obchodní transakce rozhořčila manažery a lobbisty skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Zdroj obeznámený s průběhem jednání LN sdělil: „Velikán (míněn Petr Kellner – pozn. red.) šponoval cenu. Nakonec ze všeho sešlo.“

Momentem, který několik měsíců připravovaný obchod nakonec položil, byla technická kontrola nemovitosti. Z ní vyplynulo, že do budovy zřejmě zatéká spodní voda z Vltavy.

Momentem, který několik měsíců připravovaný obchod nakonec položil, byla technická kontrola nemovitosti. Z ní vyplynulo, že do budovy, nacházející se v záplavové oblasti Holešovic, zřejmě zatéká spodní voda z Vltavy. Číňané ztratili o koupi objektu zájem. A domluvili se na nových nákupech v centru Prahy.

Konkrétně jde o historicky cennou budovu bývalé Živnobanky, která patří skupině CPI miliardáře Radovana Vítka. Ten měl sice původně se secesním klenotem jiné plány, čínský zájem byl ale lákavější. Ani tady ovšem není ještě hotovo. „V tuto chvíli jsou podepsané ,head of terms‘, tedy smlouva o smlouvě budoucí. A pracuje se na smlouvě finální. Dobu trvání procesu, který povede k finálnímu podpisu smlouvy, nedokážu odhadovat,“ uvedl mluvčí CPI Jan Burian s tím, že by to ovšem nemělo trvat dlouho. Měnit se tak při jednáních může nejspíš pouze cena, která by mohla dosahovat hodnoty okolo miliardy korun. Kromě Živnobanky pak CEFC kupuje také Martinický palác na Hradčanech.

Změny mohou postihnout i další slavnostně oznámené obchody. Tedy vstup stejné čínské investorské skupiny do převážně charterového dopravce Travel Service, jehož většinovým vlastníkem je miliardář Jiří Šimáně. Dohoda o strategickém partnerství podepsaná za dohledu Zemana v Číně předpokládá, že Číňané nejdříve získají deset procent a pak budou během dvou měsíců navyšovat podíl až na 49,92 procenta.

Předepsané mlčení

„V této chvíli nemůžeme zveřejňovat podrobnosti. Teď bude probíhat ,due dilligence‘ a dál je to otázka jednání obou stran,“ odpověděl Jiří Šimáně na otázku LN, zda se mohou ohlášené poměry ještě právě kvůli hloubkové kontrole hospodaření měnit. Bez kontroly účetnictví ve firmě, jejíž obrat dosahuje čtrnáct miliard korun za rok a má základní kapitál čtvrt miliardy, tak Číňané kývli na nákup naslepo.

Že by ovšem obchody zcela padly, jako v případě Kellnerova kancelářského komplexu, čekat nelze. K těmto transakcím se firmy od počátku znají.

Podobné je to u mediálního impéria Jaromíra Soukupa – tedy u mediální agentury Médea Group a vydavatelství Empresa Media, kam patří například TV Barrandov nebo časopis Týden. I zde byla podepsána jen dohoda o strategickém partnerství a plán, že se CEFC stane minoritním akcionářem. Teď se při prohlížení účetních dokumentů ukáže, jak velký podíl a za kolik Číňané koupí.

„Detaily smluvních vztahů a uzavřených partnerství standardně neposkytujeme a ani nekomentujeme,“ uvedla šéfka PR oddělení Médey Kateřina Böhmová. Proces může na rozdíl třeba od nákupu historických budov v centru Prahy zabrat více času, což i manažeři sdělili po oznámení transakce zaměstnancům. „Určitě to není otázka dnů ani pár týdnů. Zatím se čínsky neučíme,“ uvedl důvěryhodný zdroj zevnitř firmy.

Že by ovšem obchody zcela padly, jako v případě Kellnerova kancelářského komplexu, čekat nelze. K těmto transakcím se firmy od počátku znají. Prezident CEFC Chen Chauto v obměnách podle daného odvětví si pochvaluje spolupráci s významným partnerem, s nímž chce rozvíjet byznys. A vše proběhlo v rámci oficiální návštěvy Zemana v Číně za dohledu tamních politických činitelů. To nedovolí CEFC zcela vycouvat.

Pivovary jsou odklepnuté

Ostatně o tom svědčí i rychlost, s jakou byla uzavřena transakce při vstupu do Pivovarů Lobkowicz. Pivovarnická skupina, s jejímiž akciemi se od jara obchoduje na pražské burze, její dokončení oznámila v úterý 15. září. Společnost Lapasan, v níž CEFC přes svou českou dceru ovládá 70 procent, se tak oficiálně stala majitelem bezmála 80 procent lobkowiczkých pivovarů.

Při finalizaci obchodu, který byl usnadněn tím, že se prodej akcií chystal delší dobu, byť jinému novému majiteli, došlo také ke změnám. Pro českou stranu k lepšímu.

Při finalizaci obchodu, který byl usnadněn tím, že se prodej akcií chystal delší dobu, byť jinému novému majiteli, došlo také ke změnám. Pro českou stranu k lepšímu. Původně se počítalo s cenou asi 204 až 205 korun za akcii. Nakonec to bylo 208 korun, což transakci nacenilo na 1,9 miliardy korun.

Ve finále je i vstup CEFC do fotbalové Slavie, díky čemuž i tato transakce figuruje v žebříčku největších čínských investic v tuzemsku. Číňanům s šedesátiprocentním podílem bude se 40 procenty sekundovat miliardář Šimáně.

Prozatím tak k počátku září dosáhly přímé čínské investice v Česku 4,8 miliardy korun, což je skok o 74 procent oproti loňskému roku. Pokud dopadnou dobře i výše zmíněné oznámené obchody, měla by být brzy pokořena hranice deseti miliard.

Čínské miliardy v Česku.

Vítěz dosavadní jízdy

Jasným vítězem aktuální čínské jízdy je finanční skupina J&T, v níž CEFC aktuálně navýšila svůj podíl na deset procent. Podle informací LN se tím do defenzivy dostala Kellnerova PPF, která potřebuje udržovat vztahy s čínskými obchodníky zejména kvůli své dceřiné společnosti Home Credit působící na tamním trhu.

Tím, že CEFC na poslední chvíli „couvla“ z nákupu ArtGen Office Gallery, se pod tlak dostal lobbista PPF Vladimír Mlynář. Pro pražské finančníky, se kterými LN v uplynulých dnech hovořily, bylo překvapující, že Kellnerova skupina v této investiční hře neuspěla. Dosud platilo, že mezi Jaroslavem Tvrdíkem, prostředníkem česko-čínských vztahů, a Mlynářem panuje nadstandardní vztah.

Jásání pro drobné

Dosavadní čínské investice takřka nestojí za řeč. Komentář Adama Junka.

„Už mi nemůžeš, Andreji, říkat, že tu Číňané neinvestují,“ povídal bodrým tónem prezident Miloš Zeman při příchodu na jednání vlády ministru financí Andreji Babišovi. Má pravdu. Jeho vřelé vztahy s říší středu vystřelily utrácení čínských peněz v Česku. Od loňska vzrostly přímé investice čínských firem o 74 procent. Jenže z malého základu a k počátku září jich je ani ne za pět miliard korun. I když všechny obchody, které se na čínském turné Miloše Zemana dohodly, vyjdou nejlépe, jak to jde, nepřehoupnou se utracené čínské peníze v české ekonomice přes 15 miliard korun.

Přitom takovouto sumu letos zkraje roku zaplatila německá firma Union Investment za nákupní centrum Palladium na pražském náměstí Republiky. Takové slávy jako kolem čínských vstupů do fotbalové Slavie, charterového dopravce Travel Service či pivovarnické skupiny Lobkowicz kolem tohoto realitního obchodu desetiletí rozhodně nebylo.

Němci jsou tu z logiky věci a geografické blízkosti pěkně zakořenění, jejich investice v Česku se počítají na stovky miliard korun a netřeba jim nadbíhat. To Číňany je si třeba opečovávat. A pokud se má dosavadní dejme tomu pragmatismus vyplatit, bude třeba být k asijské velmoci vstřícný setrvale. Jen tak posvětí pekingská centrála další a další utrácení miliard korun, aby se Praha stala jakousi vstupní branou čínského kapitálu do střední a východní Evropy, jak halasně oznamuje hlavní koordinátor vztahů s Čínou Jaroslav Tvrdík.

Prezident Zeman a jeho „čínští agenti“ tak nedávají budoucím politikům moc na výběr, jak se k Číně chovat. Uražené uzmutí čínských investic by v budoucnu Česko mohlo zabolet, zatímco čínský investor by si jen udělal menší opravnou položku v účetnictví.

Na druhé straně, možná to vypadá nevzhledně, když se český prezident podbízí Číně. Ale těžko se bude hledat jiná investorská země, která je schopná k nám nalít desítky miliard korun, i když to v některých případech bude jen politický krok místo rozumného ekonomického kalkulu.

Autoři: Adam Junek, Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás