9. března 2015 6:10 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hrad Helfenburk se zvedá z prachu. Získal milion korun na záchranu

Helfenburk u Bavorova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helfenburk u Bavorova. | foto: www.helfenburk.estranky.cz

HELFENBURK (STRAKONICKO) Zříceninu hradu Helfenburk na Strakonicku v neděli dobývali žoldáci. Posádka hradu jim podle scénáře dlouhou dobu čelila, ale nakonec pasovským útočníkům podlehla. Zimní bitvou na hradě, který spravuje město Bavorov, začala letošní sezona. Loni se podařilo na záchranu památky sehnat 460 tisíc korun, letos dalších 600 tisíc, řekl kastelán Jaroslav Pižl.

„Zimní bitva kopíruje skutečnou historickou událost - to znamená vpád Pasovských do Čech. Je to taková pocta Petrovi Vokovi z Rožmberka, který konflikt pomohl vyřešit,“ poznamenal kastelán. Když císař Rudolf II. pozval do Čech vojsko pasovského biskupa, aby pomohlo zpacifikovat českou šlechtu, nezaplatil jim žold a vojáci v zemi zůstali, loupili a terorizovali obyvatelstvo na jihu Čech. Petr Vok tehdy nechal roztavit rodinné stříbro a část žoldu Pasavským zaplatil a oni odtáhli.

ČTĚTE VÍCE:

Po pauze bude 9. května na hradě tradiční Žehnání koním a 16. května nově Žehnání motocyklistům. Na programu je také oslava Dne otců, Cyrilo-metodějské dny, bude loutkový festival a na závěr prázdnin další bitva. Zřícenina hradu slouží i pro svatební obřady a další společenské akce.

Letos je třeba opravit 7 kilometrů zdí

Loni se na hradě provedly záchranné práce za více než 550 tisíc korun, polovinu dalo město, polovinu stát. Opravily se klenby zbytků architektury na prohlídkové trase. V letošním roce by měla pokračovat konzervace korun zdí z ministerského programu Záchrany architektonického dědictví. Slíbeno je 600 tisíc korun. Zdí na hradě je podle kastelána kolem sedmi kilometrů.

Rozsáhlé zbytky gotického hradu se vypínají uprostřed lesů na hoře Malošín vzdálené necelých pět kilometrů od města Bavorova. Hrad byl založen čtyřmi bratry z Rožmberka v druhé polovině 14. století. Zakládací listinu, datovanou 21. května roku 1355, potvrdil císař Karel IV. Od samého počátku svého vzniku plnil hrad Helfenburk důležitou správní a vojenskou službu osadám a městečkům na Zlaté solné Stezce vedoucí z Pasova do Čech. Na konci 16. století význam hradu slábl a počátkem 17. století byl už opuštěn.

Lidovky.cz, ČTK

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.