Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na zámku Slatiňany se po opravách bude provádět i v zimě

Zámek Slatiňany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Slatiňany | foto: Wikimedia Commons

SLATIŇANY Na zámku ve Slatiňanech dokončují rozsáhlé opravy exteriérů i vnitřních prostor. Otevřen by měl být nejpozději od května. „S novou turistickou sezonou se změní i návštěvní doba,“ řekl kastelán Jaroslav Bušta.

„Otevřeno bude celoročně. Od listopadu do března nebude přístupná hlavní prohlídková trasa, protože se nedá temperovat, ale bude přístupná zimní trasa, což bude novinka,“ uvedl Bušta.

Řemeslníci a restaurátoři se v současnosti věnují opravám podlah a montují dřevěné obložení. Dokončují okna, dveře, výmalby a zámek se uklízí, aby byl připraven na novou sezonu. Upravují se také depozitáře a expozice.

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany u Chrudimi byl postaven na místě gotické tvrze ze 14. století a v několika staletích měl tří desítek majitelů. Až poslední z nich, knížecí rodina Auerspergů, zámku vtiskla jeho současnou podobu. Rodinné sídlo s nejmodernějším technickým vybavením včetně kuchyně, ústředního topení a výtahu na jídlo užívali majitelé do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn na základě Benešových dekretů. Po válce byla jeho budova využita jako hipologické muzeum věnované koním. Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.

Památkáři ve Slatiňanech naplánovali kromě oprav fasád, oken a dveří i zrestaurování zámecké brány. Ve své původní podobě je obnovená venkovní lodžie při západním křídle, která byla zbourána v 50. letech minulého století, místnosti v přízemí východního křídla se promění například na návštěvnické centrum. Projekt počítá s rozsáhlou obnovou zámeckého parku. V budoucnu bude část parku oplocena a bude se tam vybírat vstupné.

Obnovy se dočká i takzvané dětské hospodářství, kde se šlechtické děti učily starat o domácí zvířata a zahradničit. Podobné vzdělávací zařízení se nikde jinde v Česku nezachovalo. Do zahrady se opět vrací voliéra s pávy, kuželník, kaplička, altán a dětské hřiště.

Na projekt Slatiňany - šlechtická škola v přírodě za téměř 113 milionů korun získal Národní památkový ústav evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Práce začaly před třemi lety.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...