Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezpečná dovolená: při cestě na Jadran počítejte se zdržením na hranicích

Cestování

  6:00
PRAHA - Chystáte se na letní dovolenou do ciziny. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR seriál, který mapuje co důležitého byste měli vědět před cestou do nejoblíbenějších zahraničních destinací.
Chorvatsko (ilustrační foto)

Chorvatsko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V roce 2015 zaznamenal chorvatský statistický úřad celkem 696 151 českých turistů. Jejich skutečný počet Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) odhaduje na 750–800 tisíc osob. Naprostá většina (96 %) českých turistů navštěvuje Chorvatsko během letní sezony.

Cestujte s LN
Cestujte chytře! Praktické tipy na cesty v letních LN. Více >

Ministerstvo očekává, že letos se chystá do Chorvatska na 800 tisíc českých turistů. I v letošním roce budou po dobu hlavní turistické sezony, od 15. června do 15. září, zřízena konzulární jednatelství ČR v Rijece a ve Splitu. Obdobně jako loni, od 1. července do 31. srpna, budou ve dvou přímořských destinacích – v Šibeniku a Omiši – působit příslušníci Policie ČR ve společných hlídkách s chorvatskými policisty.

Vzhledem k malé průchodnosti nejvytíženějších hraničních přechodů je nutno i v letošní sezoně počítat s delšími čekacími dobami na hranicích, a to zejména o víkendech. Je možné očekávat přísnější pohraniční a celní kontroly na vnější unijní hranici Chorvatska se Srbskem, Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Platnou měnou v Chorvatsku nadále zůstává chorvatská kuna (HRK).

Hlídejte si osobní věci

Do Chorvatska se dá cestovat s platným pasem nebo občanským průkazem ČR, platnými nejméně po dobu pobytu v Chorvatsku. V Chorvatsku je přísně zakázáno držení jakéhokoliv, i sebemenšího množství drog a omamných látek, byť jen pro vlastní potřebu. Policie kontroluje držení těchto látek jak při vjezdu do Chorvatska, tak i během pobytu. Osoby, u kterých jsou zakázané látky nalezeny, jsou zadrženy a následně souzeny, buď za spáchání přestupku, nebo trestného činu, v závislosti na množství držené drogy.

Uložené tresty za přestupek se pohybují v řádu tisíců korun, v případě držení většího množství zakázaných látek hrozí trest odnětí svobody. Chorvatské policejní i některé jiné správní orgány mají právo zadržet cizinci cestovní doklad až do vyřešení přestupku, maximálně na osm dnů. V případě nesouhlasu cizince s uloženou pokutou se věc předává přestupkovému soudu, který rozhoduje během několika málo dnů, často i o víkendu.

Bezpečná dovolená

Nezaplacená částka uložené pokuty může být rozpočítána na dny alternativního trestu pobytu ve vazbě. Chorvatsko je bezpečnou turistickou destinací, přesto je třeba věnovat soustavnou pozornost svým osobním věcem, zejména dokladům a financím, a chránit je před případnými kapsáři, kterým nahrává zvýšená koncentrace osob v letoviscích.

Pod trvalým dohledem je třeba mít své věci i na plážích. K Jadranu míří na 800 000 Čechů Co důležitého byste měli vědět před cestou do Chorvatska a dalších zemí podle ministerstva zahraničních věcí

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...