Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co spojuje Smíchov s New Yorkem? Betonové květináče

Cestování

  7:00
NEW YORK - Jsou vysmívané a sepisují se proti nim petice. Betonové květináče na Praze 5 rozdráždily kdekoho a radnice si dosud láme hlavu, kam je odklidit, aby se veřejnost nebouřila a peníze inkasované na jejich zrod nemusely putovat zpátky do Bruselu. Když jsem se ale procházel podzimním Manhattanem, došlo mi, že bychom k nim přece jen měli být shovívavější. Praha prostě jednou zase chtěla být světová.

Betonové květináče v srdci Manhattanu. foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Viděl jsem je tam, sedm tisíc kilometrů od stověžaté Prahy, a cítil se jako doma. Pravda, v Americe je všechno větší, takže i vzdálení bratři smíchovských květináčů tu přibrali na váze – podoba to tedy nebyla úplně stoprocentní.

Ale i tak ve mně to překvapivé setkání s šedými kolosy probudilo zvrácený pocit hrdosti – vždyť i my v nicotné Praze máme střípek velkoleposti hlavního města světa! 

Betonové květináče v srdci Manhattanu.

Betonové květináče v srdci Manhattanu.

Narazil jsem na ně úplně náhodou na rohu 43. ulice a druhé avenue. Stály tam před jednou z restaurací Goodburger, které najdete jen v New Yorku a všem rozhodně doporučuji si tam na kus poctivého burgeru zajít a nasát atmosféru pod televizí s přenosy amerického fotbalu a baseballu.


Pohlednice z cest na větší mapě

Jen o blok dál se nachází komplex budov Spojených národů projektovaný slavným Oscarem Niemeyerem. V okolí najdete také řadu exotických ambasád. Je tedy dost možné, že povědomí o tomto zajímavém dílku velkoměstského mobiliáře se rozšířilo po celé zeměkouli.

Když se pak s kočárkem neprotlačíte smíchovským chodníkem blokovaným betonovými kvádry a bude se vám chtít nadávat na výmysly radních, řekněte si v duchu, že je to jen daň za jedinečnou příležitost blýsknout se před světem.

Když už to nevyšlo s olympiádou, tak alespoň monstrózními truhlíky.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.